يکشنبه 23 مرداد 1401 _
  جستجو
 
تاریخ : چهارشنبه 12 مرداد 1401     |     کد : 7591

فراغت غور / روضه کتاب 6

فرازی از کتب ارجمند «رهیده»

روایت از: محمدصادق رمضانی‌زاده


📚 فرازی از کتاب ارجمند "رهیده"
💠 هجده روایت از روضه‌هایی که زندگی می‌کنیم؛
✅ به همت نفیسه مرشدزاده

✍️ روایت از: محمدصادق رمضانی‌زاده

«زمانش که برسد خودت می فهمی.» با این جمله خیلی مشکل دارم . هم با زمان که مضاف واقع شده هم با ضمیر «ش». ریشه ی دعوایم با این دو تا هم به محرم های بچگی ام برمی گردد.
من با نویسنده هایی که با آب و تاب از کودکی و تجربه ی هیئت ها و دسته های عاشورایی بازار تهران همراه پدرشان می نویسند فرق دارم. من تاسوعا و عاشورای هر سال به میل خودم همراه پدر راهی هیئت بازار نمی شدم. از اساس، تماشای دسته و چهار پایه و شنیدن اشعار اکبر ناظم واحمد دلجو را هم هیچ وقت تجربه نکرده ام. برخلاف بقیه که از ظهر عاشورا حرف می زنند، خاطره ی من از محرم به صبح زود برمی گردد. چون برنامه و زمان بندی پدرم خیلی دقیق بود، همیشه باید صبح زود راه می افتادیم به طرف مسجد ملک. هرسال، ماشین را نزدیک ورودی بازار از سمت مولوی پارک میکردیم و از سمت محله ی قدیم پدرم وارد بازار میشدیم، همان جایی که تکه ی اول بازار سقف نداشت و آن وقت ها هنوز مسکونی بود. بعد میرفتم طرف بازار عباس آباد و نرسیده به شلوغی دسته ها می پیچیدیم داخل گذر لوطی صالح و می رسیدیم به مسجدی که مرحوم آقا مهدی ملک، از تجار معروف تبریز، ساخته بود.
توصیف پدرم از مسجد ملک طوری بود که انگار این مسجد برای خودش یک پا گوهرشاد مشهد است. وارد شبستان که میشدی، سقف گنبدی شکلش که با تیرهای چوبی مهار شده بود، خیره ات میکرد. عرض حسینیه کم بود و طولش بسیار زیاد. محرم ها مجلس شان زنانه نداشت . برای همین، درازی حسینیه که باقی وقت ها بخشی از آن را با چادر مخمل سرتاسری برای زنها جدا میکردند، بیشتر به چشم می آمد. پدرم حاج جعفر آقا، که به قول مرحوم جمالزاده کبادهی علم میکشید، دانش آموخته ی دانشگاه تربیت مدرس در مقاطع عالی رشته ی باستان شناسی بود ولی دست روزگار، معیشت کارمندی نصیبش کرده بود و زندگی روزمره اش روال یکنواخت و ثابتی داشت. همین زندگی همیشه منظم پدرم کاری کرده که ما هم مدام مثل وسواسيها ساعت مان را بپاییم. پدرم آن سال ها فقط همین مجلس مسجد ملک را دوست داشت. برای همين ، به عادت نظم همیشگی اش، خیلی زود خودش را می رساند.

 


PDF چاپ چاپ