سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 10 اسفند 1399     |     کد : 6973

نشست هم‌اندیشی مجازی میرزا آقا تبریزی برگزار شد

وبینار بررسی آثار و جایگاه میرزا آقا تبریزی در ادبیات نمایشی ایران برگزار شد.

به گزارش امور ارتباطات سازمان، این نشست مجازی که 4 و 5 اسفند ماه برگزار شد، با حضور اساتید برجسته و پژوهشگران حوزه ادبیات نمایشی، به بررسی اهمیت و آثار میرزا آقا تبریزی پرداخت.
 

در ابتدای این هم‌اندیشی، شهاب پازوکی؛ دبیر علمی این نشست در روز اول برگزاری این هم‌اندیشی، بعد از خوشامدگویی گزارشی را از روند اجرایی این وبینار به اساتید حاضر ارائه نموده و مقدماتی از این نشست را به سمع و نظر حضار رساند وی با اشاره به نقش تعیین‌کننده میرزا آقا تبریزی در نهادینه شدن ادبیات نمایشی در ایران، این هم‌اندیشی را فرصتی برای پژوهش‌های وسیع در این زمینه معرفی نمود.

در ادامه علی منتظری؛ رئیس گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر، میرزا آقا تبریزی را آغازگر جریان پیوند ادبیات با هنرهای نمایشی خواند و افزود: فارغ از پیچیدگی‌های فنی و در آثار میرزا آقا تبریزی این هنرمند را باید بنیان‌گذار شیوه مدرن نویسندگی در حوزه نمایش در ایران دانست.

حمید مراد ویسی و فارس باقری، دو تن از پژوهشگران این حوزه با مقاله " مطالعه روابط هومولوژیک میدان تولید درام ایران پیش از شکل‌گیری انقلاب مشروطه و نقش میرزا آقا تبریزی در شکل‌گیری و صورت‌بندی این میدان به واکاوی ابعاد فنی و نگاه چندبعدی میرزا آقا تبریزی به مقوله نمایشنامه‌نویسی پرداختند. در این مقاله ضمن کنکاش در سطوح تولید درام در تاریخ نمایش ایران، خلاقیت میرزا آقا تبریزی در ایجاد نوع جدیدی از خوانش صحنه مورد بررسی قرار گرفته است.

مقاله " مطالعه‌ای درون متنی بر مسئله تعلیق زمان و مکان در نمایشنامه‌های میرزا آقا تبریزی با رویکرد تقلیل پدیدارشناسانه " اثر محمد اوحدی حائری، اثر دیگری بود که در این هم‌اندیشی ارائه شد و در آن تحلیل‌های میرزا آقا تبریزی در ابعاد نگاه به صحنه و خلق چندین پوزیشن با استفاده از زوایای ناهمگون مورد بررسی قرار گرفت.

" سویه‌های هراس در آثار میرزا آقا تبریزی؛ تحلیلی گفتمانی اثر میترا علوی طلب و محمدباقر قهرمانی و" کاربرد بیانی زبان و بلاغت ادبی در نمایشنامه‌های میرزا آقا تبریزی به جهت خلق کنش دراماتیک اثر رحمت امینی و بهار سادات بنی جمالی عنوان دو مقاله دیگر از محققان ادبیات نمایشی بودند که در ادامه این هم‌اندیشی ارائه شد.

نرجس روشن و فاطمه راستی یگانه با مقاله بررسی فردگرایی آثار میرزا آقا تبریزی و مقایسه آن با آثار فتحعلی آخوندزاده و میرزاده عشقی به جستجوی سویه‌های فردیت و صبغه‌های فردگرایانه در نمایشنامه‌های میرزا آقا تبریزی پرداختند.

روز دوم این هم‌اندیشی با سخنرانی حجت‌الاسلام احمد حمیدی؛ رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز آغاز شد، وی با تأکید بر جایگاه این هنرمند تبریز را گهواره‌ای برای هنرمندان پیش رد در همه عرصه‌ها معرفی نمود.

در روز دوم این نشست که با محوریت " اهمیت و جایگاه تبریز در شکل‌گیری تئاتر در ایران " برگزار شد، عبدالحسین لاله و لیلا محمدپور با مقاله " بررسی و تحلیل مکان در آثار میرزا آقا تبریزی و مریم مجازی با مقاله " وضعیت نمایشنامه‌نویسی آذربایجان در عصر میرزا آقا تبریزی " به واکاوی امر خلق اثر و توانائی خلاقیت میرزا آقا تبریزی در خلاء فضای گفتگویی بینا رشته‌ای پرداخته و وضعیت تأثیر و تأثر گفتمانی عصر میرزا آقا تبریزی در آثار وی را مورد ارزیابی قرار دادند.

تأثیر گفتمان و زمینه‌های فکری انقلاب مشروطه بر آثار میرزا آقا تبریزی مقاله دیگری بود که غلامحسین دولت‌آبادی در آن به صورت‌بندی اثر گفتمان اجتماعی و سیاسی در آثار میرزا آقا تبریزی پرداخته و نقش تبریز را از زاویه تئاتر و انقلاب مشروطه مورد بررسی قرار داده بود.
سید آریا قریشی با بررسی دو اثر شاخص میرزا آقا تبریزی، ویژگی‌های کمیک و سویه‌های کمدی در آثار این هنرمند را در مقاله خود که بر پایه نظریات ملوین هلیتزر نوشته شده مورد ارزیابی قرار داده بود.

آخرین مقاله روز دوم این هم‌اندیشی نیز اثری از محمدحسین نظری حائل بود که در آن " بررسی جایگاه مفهوم فساد ساختاری و سیستماتیک حاکم بر جامعه ایرانی در نمایشنامه‌های میرزا آقا تبریزی مورد نگاه عمیق نویسنده قرار گرفته و دقت نظر میرزا آقا تبریزی به مسائل اجتماعی از منظر حاکمیتی و همچنین تحلیل عمیق وی در مناسبات اجتماعی و سیاسی مورد تأکید قرار گرفته بود.

در آغاز روز دوم این نشست سیروس مصطفی؛ معاون فرهنگی هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز ضمن تقدیر از پژوهشگران شرکت‌کننده در این نشست، میرزا آقا تبریزی را بنیان‌گذار سبک مدرن نمایشنامه‌نویسی در ایران معرفی نمود و تجربه شخصی وی در فعالیت‌های اجتماعی و مناصب حاکمیتی را در خلق آثار بدیع و انتقادی مفید و مؤثر دانست.

وی با تأکید بر از استقبال کم‌نظیر محققان برجسته این حوزه از این هم‌اندیشی، ابراز امیدواری کرد تا در برنامه‌های آتی سازمان نشسته‌ای علمی از این دست با امعان نظر به بررسی آثار پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر برگزار گردد.


PDF چاپ چاپ