جستجو
 
تاریخ : چهارشنبه 12 آبان 1389     |     کد : 67

افتتاح خانه هنرمندان تبریز

خانه هنرمندان تبریز با حضور اهالی فرهنگ و هنر تبریز در محل خانه تاریخی ختایی افتتاح شد.

خانه هنرمندان تبریز با حضور اهالی فرهنگ و هنر تبریز در محل خانه تاریخی ختایی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، این آیین افتتاح با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از هنرمندان و اصحاب فرهنگی شهر برگزار شد.

حسین نجفي مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز در آئين افتتاح این خانه، ضمن خیر مقدم و ابراز خرسندی از حضور اهالی فرهنگ و هنر، تملك و تبديل خانه ختايي به خانه هنرمندان تبريز را در راستاي دستور اكيد شهردار تبريز به منظور انسجام بخشيدن به فعاليت‌هاي جامعه فرهنگي هنري شهر دانست و خاطرنشان كرد: اين خانه در كمترين زمان ممكن و با هدف ارج نهادن به مقام شامخ هنر و هنرمند تملك و تبديل به خانه هنرمندان شد و امیدواریم در روزهای آتی آمادگی بیشتری برای فعالیت های هنری داشته باشد.

نجفي در عين حال برنامه‌ريزي براي اجراي بیش از 100 برنامه و فعاليت فرهنگي هنري از سوي سازمان را از جمله مهم‌ترين برنامه‌هاي كاري اين سازمان در ماه‌هاي باقي مانده از سال اعلام كرد و ابراز امیدواری کرد که با پرپایی هفته فرهنگي تبريز در تهران با بيش از 60 برنامه در فرهنگسراها و گالری های تهران، شاهد رویداد موفق دیگری باشیم.

بهروز خاماچي عضو شوراي اسلامي شهر تبريز نيز در مراسم افتتاح خانه هنرمندان تبريز به تاریخچه خانه ختایی اشاره کرده و خاندان ختایی را از خانواده های متدین و سرشناس تبریز دانست که حمام و مسجد ختایی را بنا کردند و در نزد مردم قدر و منزلت فراوان داشتند و روس ها برای جریحه دار کردن احساسات مردم خانه ختایی را به توپ بسته و اهالی خانه را کشتند.

در این مراسم عبدالمجید نجفی نویسنده تبریزی که کتابهایش چندین بار به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی انتخاب شده، در سخنانی ضمن تشکر از شهردار و شورای اسلامی شهر تبریز به خاطر اختصاص خانه تاریخی ختایی برای هنرمندان، به تعامل هر چه بیشتر هنرمندان با یکدیگر اشاره کرد و گفت: امروز برای همه هنرمندان عید است و ما باید قدردان مسئولین شهرداری باشیم که چنین مکان زیبایی را برای هنرمندان اختصاص داده اند البته برنامه های اجرا شده باید آبرومندانه و در شأن هنرمندان و شهر تبریز باشد.

در ادامه مراسم مهندس علاءالدین نورمحمدزاده عضو شورای اسلامی شهر و از فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس ابراز امیدواری کرد که خانه ختایی به مرکز فکری هنری تبریز تبدیل شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: این شهر مال هنرمندان و شهروندانش است و انسانی که بدون هنر زندگی می کند زندگی نباتی دارد. اگر شاعری شعر می گوید برای دل خودش است، اگر هنرمندی نقاشی می کند برای دلش نقاشی می کشد و بقیه هم همینطور برای دل خودشان. پس برای مردم چه باید کرد؟ هنر هنرمند باید به گونه ای باشد که مردم عادی مثل من هم از آن سر در بیاورد و لذت ببرد.

وی همچنین با ذکر خاطره ای از عملیات مسلم ابن عقیل و توصیف صحنه هایی از آن گفت: در آن روزها آرزو می کردم کاش هنرمند بودم و آن روزها را هنرمندانه می کشیدم و امروز از هنرمندان عزیز می خواهم آرزوهای جهان شهر تبریز را به تصویر بکشند تا دوباره به همان جایگاه اصلی خود برسد.

لحظات پایانی این آیین افتتاح با سخنرانی شهردار تبریز همراه بود که با اشاره به مطالبات اخیر هنرمندان در مورد نبود محلی مناسب و متولی خاص برای فرهنگ و هنر، گفت: شهرداری تبریز با عنایت و همکاری اعضای شورای شهر به خرید خانه ختایی در مرکزی ترین نقطه شهر اقدام کرد که این خانه در اختیار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز قرار گرفته و به همه هنرمندان عزیز تقدیم می شود.

مهندس نوین ابراز امیدواری کرد که این خانه به مرکزی برای تعامل فکری و اندیشه ای هنرمندان تبدیل شود و در راستای جلوگیری از مهاجرت هنرمندان به پایتخت و شهرهای دیگر و مراکز فرهنگی متعدد برای هنرمندان خانه های دیگری هم خریده خواهد شد البته گالری عمارت شهرداری هم برای فعالیت های هنری در اختیار هنرمندان است.

وی از مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز خواست که بدون هرگونه معطلی فعالیت این خانه شروع شود و جلسات خانه های فرهنگ و هنر برنامه های ثابت و منظم هفتگی داشته باشند تا مسئولین شهرداری و اعضای شورای شهر هم در این جلسات حضور داشته باشند.
مهندس نوین بر لزوم ارایه ایده های فکری توسط هنرمندان اشاره کرد و خاطر نشان کرد که مطالبه ام از هنرمندان این است که در تربیت و رشد استعدادهای جوان و نوجوان که هنرمندان آینده هستند از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

گفتنی است این مراسم با قرائت اشعار جناس توسط استاد نصیر پایه گذار و ضیافت نهار همراه بود و استاد محمد علی جدید الاسلام و استاد میر عباس آل یاسین از اساتید پیشکسوت عکاسی مجموعه عکس های خود را که در قالب کتاب منتشر شده است به پاس خدمات فرهنگی و هنری شهرداری به مهندس نوین شهردار تبریز اهدا نمودند.

 

اخبار مرتبط:

افتتاح خانه هنرمندان تبريز

هنرمندان تبریز صاحب خانه شدند

خانه سنتی دیروز، مأمن هنرمندان امروز

خانه هنرمندان تبریز افتتاح شد

افتتاح خانه هنرمندان تبريز در محل خانه تاريخي ختايي

دست نوشته های شهردار

 

 

 


PDF چاپ چاپ