جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 28 مهر 1399     |     کد : 6502

هفته تربیت‌بدنی، فرصتی مناسب برای توجه به سلامت جسمی و روحی

معاون ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز هفته تربیت‌بدنی را فرصتی مناسب برای توجه به سلامت جسمی و روحی دانست.

به گزارش امور ارتباطات سازمان، بهمن عبدی، معاون ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز اشاره به فرارسیدن هفته تربیت‌بدنی اظهار داشت: این هفته را به تمام انسان‌هایی که به سلامت جسم و سلامت روح و روان ارزش قائل هستند، تبریک می‌گویم.
وی افزود: امیدوارم همیشه به دنبال این باشیم که قبل از بروز عارضه جسمی یا روحی و روانی با فعالیت جسمانی مناسب از این مسئله پیشگیری کنیم. هفته تربیت‌بدنی فرصت مناسبی است تا به خودمان یادآوری کنیم که لازم است در هر شرایطی نسبت به وجود، جسم و فیزیک خود به عنوان یک موجودیت اهمیت قائل شویم. یکی از راه‌های دستیابی به سلامتی جسمی و روحی این است که به صورت منظم فعالیت‌های جسمانی داشته باشیم.
معاون ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز ادامه داد: این مسئله موجب می‌شود متابولیسم بدن به خوبی انجام شده و تغذیه مناسب صورت بگیرد. در کنار آن نیز از نظر روحی احساس نشاط و شادابی داشته باشیم.
عبدی با اشاره به تأثیر ورزش در مقاومت بدن در مقابله به ویروس کرونا خاطرنشان کرد: اهمیت موضوع تریپت بدنی و ورزش در برهه فعلی دوچندان شده است. متأسفانه ویروس کرونا تمام اقشار جامعه را درگیر کرده اما مطالعات مختلف در سطح دنیا نشان می‌دهد که بین شاخص توده بدنی و میزان صدمات و فوت بر اثر کرونا رابطه قابل‌توجهی وجود دارد. یعنی اگر تناسب‌اندام نداشته یا دچار چاقی باشیم، احتمال صدمه دیدن در مقابل کرونا افزایش‌یافته و مقاومت بدن کاهش می‌یابد.
وی افزود: بر همین اساس در شرایط فعلی نیاز به انجام فعالیت‌های جسمی و ورزش بیش از پیش احساس می‌شود. برای مثال در آلمان سرانه ورزش شهروندی به عنوان فعالیتی نظام‌یافته، بالا بوده و بر اساس آمارها 60-70 درصد از جمعیت این کشور به صورت روزانه فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند. امروز در مقایسه تلفات کرونا در آلمان و فرانسه نیز که دو کشور با جمعیت، شرایط اقتصادی و... مشابه هستند، می‌بینیم که آمار تلفات در آلمان خیلی کمتر است.
معاون ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز در خصوص لزوم توجه به توسعه ورزش همگانی اظهار داشت: تلاش ما این است که بر مبنای سیاست‌گذاری شورای محترم، تأکید شهردار و رئیس سازمان در راستای توسعه ورزش همگانی گام بر‌داریم و سعی می‌کنیم فعالیت‌های لازم را انجام دهیم.
وی افزود: دستیابی به توسعه ورزش همگانی از چند بُعد و محور قابل‌بررسی است. اگر بخواهیم ورزش همگانی را توسعه دهیم اساساً باید زیرساخت‌های فیزیکی را مهیا کنیم. یعنی محیط به گونه‌ای مدیریت و طراحی شود که همشهریان به حضور در آن و انجام فعالیت‌های ورزشی علاقه‌مند باشند.
عبدی ادامه داد: در همین راستا پیگیر هستیم که فضاهای ورزشی را در پارک‌ها و معابر عمومی توسعه دهیم. پارک‌های محلی که در سطح شهر افتتاح می‌شوند نیز نمونه‌ای از این فضاهای عمومی هستند که امکان فعالیت‌های جسمی و فیزیکی بیشتر را ممکن می‌کند. در کنار این‌ها سعی می‌کنیم سالن‌ها و اماکن ورزشی که در سطح شهر داریم را نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی، برای ورزش‌های صبحگاهی در اختیار همشهریان عزیز قرار دهیم.
وی با اشاره به اهمیت استفاده از دوچرخه خاطرنشان کرد: در حمل‌ونقل نیز باید تلاش کنیم از وسایل نقلیه سالم که در صدر آن دوچرخه قرار دارد استفاده کنیم. سعی کنیم با حفظ فاصله مناسب پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود قرار دهیم. حتی اگر در منزل حضور داریم نیز فعالیت‌های ورزشی را در برنامه روزانه خود گنجانده و به این مسئله توجه کنیم.
معاون ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: در این راستا ویدئوهای آموزشی "ورزش در خانه" با همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تولید و منتشر شده است.
عبدی در پایان با اشاره به برگزاری پویش "همه برای تندرستی" گفت: برای قرار گرفتن همشهریان در فضای رقابت ورزشی، پویش "همه برای تندرستی" را طراحی کردیم که طی آن تلاش کرده‌ایم شهروندان تبریزی در محورهای مختلف فعالیت‌های ورزشی را انجام داده و با ارسال رکورد یا ویدئو در این رقابت شرکت کنند. هرماه نیز جوایزی برای گروه‌های مختلف سنی در بخش آقایان و بانوان شرکت‌کننده در این پویش پیش بینی شده است.
 


PDF چاپ چاپ