جستجو
 
تاریخ : جمعه 21 آبان 1389     |     کد : 65

هفته فرهنگی فرصت بی نظیر برای معرفی تبریز

اشاره: برگزاری هفته فرهنگی تبریز در تهران بهانه خوبی برای مصاحبه کوتاه با شهردار تبریز است. به جرأت می توان گفت برگزاری این هفته مهمترين رويداد فرهنگي تبريز در سي سال گذشته باشد. توضیحات مهندس علیرضا نوین شهردار کلانشهر تبریز درباره ضرورت برگزاری هفته فرهنگی تبریز در تهران:

اشاره:
برگزاری هفته فرهنگی تبریز در تهران بهانه خوبی برای مصاحبه کوتاه با شهردار تبریز است. به جرأت می توان گفت برگزاری این هفته مهمترين رويداد فرهنگي تبريز در سي سال گذشته باشد.
توضیحات مهندس علیرضا نوین شهردار کلانشهر تبریز درباره ضرورت برگزاری هفته فرهنگی تبریز در تهران:

يكي از زيبايي هاي ايران اين است كه از اقوام و زبان هاي مختلف ترك، فارس، عرب، بلوچ و تركمن تشكيل يافته است. اين تنوع زبان و قوميت ها از ايران اسلامي نقشه اي پديد آورده كه در همه زمان ها مي توانيم از زيبايي هاي مخصوص هر استان بهره مند شويم. در اين راستا در جلسات كلانشهرها قرار شده است در زمينه گردشگري داخلي و ملي، توانمندي هاي تاريخي، گردشگري و فرهنگ و هنر همديگر را معرفي كنيم.

برگزاري اين هفته فرهنگي براي ما يك فرصت است. فرصتي كه بتوانيم در بيست بخش فرهنگ و هنر شهرمان را نه تنها به آذربايجانيان مقيم تهران بلكه به ديگر هموطنان عزيز ارايه كنيم. به عنوان مثال ما تئاتر كوراوغلو را كه در استانبول اجرا كرديم بسيار خوب بود و استقبال خوبي هم از آن به عمل آمد. شايد نقش كوراوغلو به عنوان يك فرد مبارز و ميهن پرست آن زمان براي مردم تبريز امروز نيزجذاب است. ما بايستي اين موضوع را مطرح كنيم. بحث جايگاه تئاتر تبريز هم همين طور است. آنگونه كه شنيده ايم اغلب چهره هاي طراز اول تئاتر كشور آذربايجاني هستند. چرا تا كنون ما توان خود را در اين زمينه معرفي نكرده ايم؟ به نظر مي رسد يا فراموشكار هستيم و يا اينكه در برنامه هاي كلان فرهنگي اعتباري هزينه نكرده ايم.

پس اهميتش اين خواهد بود كه حتي اگر يك پانزدهم جمعيت 15 ميليوني تهران نيز از هفته فرهنگي تبريز درپايتخت بازديد كنند، جايگاه گذشته و فعلي فرهنگي آذربايجان و تبريز معرفي خواهد شد. بعد دوم قضيه اين است كه گردشگري امروز يك صنعت است. امروز كه بازار ما ثبت جهاني شده بايستي در نمايشگاه بر روي اين موضوع كار شود. پايتخت نشينان تهران بدانند يك كيلومتر مربع بازار مسقف آن هم به شكل خشتي و آجري منحصر به فرد در تبريز وجود دارد كه نمونه اش در دنيا نيست.

اگر امروز هزينه كرده و به كشورهاي مختلف دنيا مسافرت مي كنيم بدانيم كه در بغل گوشمان مي توانيم اين كار را انجام دهيم. كنسرتها و موسيقي هاي اصيل ايراني و آذري كه در چارچوب ارزش هاي كشورمان قابل ارايه هستند امروز در تبريز وجود دارند. در بحث صنايع دستي بايستي بدانيم اگر اصفهان با صنايع دستي اش اصفهان شده است امروز در تبريز نيز در این زمینه حرفی برای گفتن داریم البته باید جايگاه تبريز را در زمينه شيريني جات و تغذيه هم معرفي كنيم.

مهمتر از همه اينها شب هاي شعر و شب هاي خاطرات است. با ذکر خاطراتی از قيام 29 بهمن بايستي اين قيام را بيشتر معرفي كنيم. مي خواهم بگويم اين هفته هاي فرهنگي فقط در عكس و نقاشي و خوشنويسي خلاصه نخواهد شد بلكه بخش هاي متنوعي خواهد داشت. بايستي براي شهرمان سنگ تمام بگذاريم تا آنهايي كه به فرهنگسراي بهمن و خاوران مي آيد خودشان به ديگران اطلاع دهند و از برگزاري اين هفته همديگر را آگاه سازند.

البته ما اين هفته فرهنگي را در تمام استان ها برگزار خواهيم كرد. همانطور كه مقام معظم رهبري گفته اند «آذربايجان سر ايران است» يقيناً تبريز هم نگين آذربايجان است و كسي در اين شكي ندارد.
ما بايستي براي معرفي اين نگين دست به كارهاي متعددي بزنيم. از دوستانمان در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز كه  مسئولیت برگزاري اين هفته فرهنگي را برعهده دارند تشكر مي كنم
.


PDF چاپ چاپ