لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 3 خرداد 1399     |     کد : 5828

نقش نیروهای آذربایجانی در عملیات بیت المقدس و بازپس‌گیری خرمشهر

براساس خاطرات سرتیپ پاسدار محمد تقي اصانلو، فرمانده اسبق سپاه عاشورا🔹نيروهاي آذربايجاني در چند لشكر كارآمد سازماندهي شده بودند، تيپ 31عاشورا، تيپ 8 نجف اشرف، تيپ 7 ولي عصر و تيپ المهدي، يگان هاي اصلي نيروهاي آذربايجاني بوند و بيش از 14 يا 15 گردان از اين خطه ميهن اسلامي در عمليات بيت المقدس نقش آفريني كردند.

🔸 مردم آذربايجان علاوه بر تجهيزات و آماده سازي نيروي انساني ستادهاي پشتيباني قوي و توانمندي سازماندهي كردند و كارنامه آنان در عمليات آزادسازي خرمشهر بسيار درخشان و افتخار آفرين بود. 

▪️ در مرحله سوم عمليات به دروازه هاي خرمشهر رسيديم و حدود ساعت 9 صبح دشمنان بعثي پاتك بسيار سنگين و غيرقابل تصوري زدند و تلاش مي كردند از داخل شهر خارج و فرار كنند، اين پاتك تا حوالی ظهر ادامه داشت و شدت آتش به اندازه اي بود كه فضا به شدت دود آلود شد به طوري كه آدم احساس مي كرد آفتاب غروب كرده است. 

💠 رزمندگان اسلام در اوج گرماي خوزستان با كمبود آب و غذا، در شرايط ويژه و خاص حتي تن به تن با متجاوزين نبرد كردند و عليرغم پاتك شديد دشمن ، هزاران نفر از آنان را در آن منطقه اسير كردند و شهر بيش از ماه ها اسارت از دست متجاوزين خارج شد.

✅ آخرين درگيري ما در گمرك بود و نزديك ظهر درگيري كم شد ، از فرط خستگي و نبرد چند روزه ، در يكي از خيابان هاي شهر نشسته بودم كه ناگهان راديو آزاد خرمشهر را اعلام كرد كه در اين هنگام تنها كاري كه مي توانستم انجام دهم سجده شكر بود، همه رزمندگان سجده كردند. 

🔆 مهمترين عامل  آزادسازي خرمشهر عنايات پرورگار بود . اوصانلو خاطر نشان كرد: در همان لحظه تصرف خرمشهر مقاومت مردمي در برابر متجاوزين بعثي شكل گرفت و اين مقاومت رزو به روز پس از اشغال خرمشهر قوي تر شد و در عمليات بيت المقدس مردم با تمام وجود نقش آفريني كردند و در اين عمليات آحاد مردم به اشكال گوناگون حماسه حضور خود را به نمايش گذاشتند. 

🇮🇷 اشغال خرمشهر تحقير بزرگي براي ملت بزرگ ايران بود كه به همين دليل از ابتداي اشغال آن مردم با تمام وجود درصدد آزادسازي آن برآمدند. 

🌐 ما در آزادي خرمشهر و خرم شدن خونين شهر شهداي ارزشمند زيادي تقديم و قرآن كرديم. اين شهدا براي دفاع از آرمان هاي و ارزش هاي انقلاب اسلامي جان خودشان را نثار كردند. 

🔸اكثر شهداي ما ۱۷ يا ۱۸ سال داشتند و فاتحان خرمشهر جواناي بودند كه از مدرسه و دانشگاه به جبه ها رفته بودند و اين جوانان بزرگترين حماسه تاريخ ايران اسلامي را با آزادي خرمشهر رقم زدند ولي پيام اصلي فاتحان خرمشهر پايداري و استقامت در راه خدا صيانت و پاسداري از ارزش هاي اسلامي و قرآني بود.

مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز