جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 22 ارديبهشت 1399     |     کد : 5759

درونی شدن مطالعه، معیار فاصله فرهنگی ملل است

خسرو سرتیپی، شاعر و پژوهشگر برجسته استان با تاکید بر اهمیت درونی شدن فرهنگ مطالعه گفت: شعور ملی، اجتماعی و فرهنگی یک ملت در گرو ارتباط با کتاب است و فاصله فرهنگی ملل وابسته به فاصله آنها با کتاب است. 

به گزارش روابط عمومی سازمان، خسرو سرتیپی، پژوهشگر و استاد پیشکسوت ادبیات و موسیقی گفت: گذشته ما مشحون از علما و دانشمندانی بوده است که آثار بسیار برجسته‌ای از حکمت، علم و ادب را از خود به یادگار گذاشته‌اند و اکنون وظیفه ماست که با خوانش و تدبر در این آثار در ارتقاء فرهنگی جامعه خود کوشا باشیم. 

وی ادامه داد: دوری از کتاب عذاب و رنج است، اگر از کتاب دور باشیم از خیر دوری گزیده و به شر نزدیک شده‌ایم و محصول بدیهی دوری از کتاب برای یک جامعه بدون انزوا، رنج خواهد بود.
این استاد ادبیات ضمن تأکید بر اینکه هر کتاب در حقیقت یک معلم است افزود: تعالی روح یک انسان در گرو دریافت اطلاعات و دانشی است که در کتاب‌ها نهفته شده است، ما باید به عنوان وارثان یک فرهنگ و تاریخ با شکوه قدر این معلم دانا و متواضع را بدانیم و با آن انس بگیریم.

استاد سرتیپی با اشاره به ایجاد فرصت مناسب برای مطالعه در ایام اخیر گفت: در این ایام خانه‌نشینی روزانه حداقل پنج ساعت مطالعه می‌کنم و به عنوان خادم فرهنگ این سرزمین بخصوص از جوانان خواهش می‌کنم از این فرصت بی‌نظیر برای ارتباط هرچه بیشتر با کتاب استفاده نمایند.

وی با اشاره به برگزاری پویش در خانه بخوانیم، افروزد: از همشهریان عزیز تقاضا می‌کنم در مسابقه کتاب‌خوانی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز شرکت نمایند و هدفشان نیز آگاهی بیشتر و معرفت و انسانیت بالاتر باشد و در کنار آن نیز از جوایز ارزشمند این مسابقه نیز بهره‌مند گردند.

خسرو سرتیپی در خاتمه گفت: شعور ملی، اجتماعی و فرهنگی یک ملت در گرو ارتباط با کتاب است و فاصله فرهنگی ملل وابسته به فاصله آن‌ها با کتاب است

گفتنی است، مسابقه کتاب‌خوانی "در خانه بخوانیم" به منظور تشویق همشهریان برای حضور در خانه و مقابله با شیوع ویروس کرونا، غنی‌سازی اوقات فراغت اقشار مختلف شهروندان تبریزی، توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و استفاده بهینه از فرصت پیش آمده در دوران قرنطینه خانگی توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز از ابتدای سال 99 برگزار می‌شود.

این مسابقه در 4 بخش بزرگسالان، نوجوانان، کودکان و ویژه برگزار می‌شود که در هر بخش برای 99 نفر جوایز نقدی اهدا می‌شود. جایزه هر یک از منتخبین این بخش‌ها به ترتیب 7 میلیون ریال (بخش بزرگسالان)، 4 میلیون ریال (بخش نوجوانان)، 2.5 میلیون ریال (بخش کودکان) و 3 میلیون ریال (بخش ویژه) و جوایز ارزنده در بخش ماه مبارک رمضان خواهد بود.


PDF چاپ چاپ