جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 14 ارديبهشت 1399     |     کد : 5713

حضور کارشناسان فرهنگی و اجتماعی در تصمیم گیری ها موثر است

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تبریز گفت: حضور کارشناسان و متخصصان اجتماعی و فرهنگی در تصمیماتی که در این حوزه اتخاذ می‌شود، بر روند ثمربخشی آن اثر می گذارد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز، جلسه تخصصی آسیب‌شناسی پساکرونا و دوران قرنطینه خانگی با شیوع ویروس کرونا با حضور دکتر منصور بیرامی، رئیس دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تبریز، دکتر محمدباقر علیزاده اقدم، استاد جامعه‌شناسی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه تبریز، جمیله خبازیان، مدیر امور بانوان شهرداری، نمایندگان روانشناسان مناطق مختلف شهرداری تبریز و مدیران این سازمان برگزار شد.
دکتر محمدباقر علیزاده اقدم در این جلسه با اشاره به لزوم بررسی مشکلات و مسائل از دید جامعه‌شناسی اظهار داشت: ما هنوز نتوانسته‌ایم در جامعه‌مان بین مسائل علوم انسانی، علوم طبیعی و علوم فنی و مهندسی تفاوت قائل شویم.
وی افزود: جنس مسائل فرهنگی و اجتماعی به‌گونه‌ای نیست که عوامل مربوط به یک رویداد را در همان لحظه جست‌وجو کنیم. بلکه باید با دیدی باز و نگاه به گذشته عوامل مربوطه را شناسایی کرد.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه تبریز با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن در جامعه خاطرنشان کرد: درست است که این ویروس استرس و اضطراب زیادی برای جامعه داشته اما باید توجه داشته باشیم که شیوع کرونا نقاط ضعفمان را به خوبی نشان داد. مشکلاتی که غیر از کرونا هیچ‌چیز دیگری نمی‌توانست آن‌ها را نمایان کند.
علیزاده اقدم ادامه داد: جا دارد از تلاش کادر پزشکی و درمانی که در مقابله و مبارزه با ویروس کرونا به خوبی پشتیبان مردم بودند، قدردانی کنیم. متأسفانه جای خالی کارشناسان و متخصصان اجتماعی و فرهنگی در تصمیماتی که برای مسائل مختلف اتخاذ می‌شود، به خوبی محسوس است.
وی در خصوص لزوم توجه به مسئله پیشگیری خاطرنشان کرد: همه سرمایه‌گذاری ما در بخش درمان بوده اما در حوزه پیشگیری غافل بوده‌ایم. امروز هم به جایی رسیده‌ایم که دیدیم تنها بحث درمان پاسخگو نیست اما در بحث پیشگیری هم سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم. موضوع پیشگیری به مسائل روانشناسی، جامعه‌شناسی، دینی و... برمی‌گردد. مسائل علوم انسانی خیلی با اهمیت هستند که باید به آنها توجه داشت.
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در پایان گفت: علی‌رغم قرنطینه خانگی و رعایت فاصله اجتماعی، باید ارزش‌ها و رفتارهایی که سال‌ها در فرهنگمان وجود داشته را نیز حفظ کنیم. استرس و اضطراب در حدی معین لازم است اما باید به اندازه باشد نه اینکه مشکلات بیشتری برای جامعه ایجاد کند.
وی همچنین از توجه و حساسیت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی به جهت آسیب شناسی این حوزه و مقابله با آن قدردانی نمود.PDF چاپ چاپ