لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 20 بهمن 1398     |     کد : 5520

نمایشگاه «چهل روز در سوگ سرباز وطن» گشایش یافت

نمایشگاه آثار قطاعی «چهل روز در سوگ سرباز وطن» بیاد سردار‌ حاج قاسم سلیمانی که در بردارنده آثار استاد چنگیز سلیمان‌زاده است، گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان، این نمایشگاه که دربردارنده 30 قطعه اثر در حوزه هنر قطاعی یا کاغذبری است، مشتمل بر قطعاتی از خوشنویسی و سایر خطوط اسلیمی است که توسط استاد چنگیز سلیمان زاده ارائه شده اند.

حجت الاسلام و المسلمین احمد حمیدی، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار و رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، در مراسم گشایش  این نمایشگاه گفت: مایه مسرت ماست که زمینه ای برای حمایت از هنر هنرمندان اصیل و شریف این مروز و بوم فراهم می شود و سازمان ما بانی و واسطه برگزاری این حرکت فرهنگی است.

وی افزود: آثار هنری به نمایش در آمده این نمایشگاه که بیاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ارائه شده اند، هر کدام جلوه ای از روح لطیف و بلند پرواز هنرمندان ایرانی است که توانسته اند با خلق آثاری ممتاز، در گسترش فرهنگ و هنر ایرانی موثر عمل کنند.
وی ادامه داد: آثار حاضر در این نمایگاه که با خط ثلث و با تمرکز بر آیات، الفاظ جلاله و اسما الحسنی کار شده اند، گواهی از پیوند ژرف هنر و معنویت است که توانسته به خلق آثاری چنین ماندگار کمک کند.

استاد سلیمان زاده در توضیح و معرفی آثار هنری خود گفت: این هنر، 800 سال پیش از طریق چین وارد بلاد اسلامی شده است و طی دوران حضور خود در پهنه فرهنگی ایران، آثار ممتازی خلق شده است.

وی اظهار داشت: متاسفانه این هنر بعدها به فراموشی سپرده است و کمتر نشانی از آن می توان در سده های گذشته گرفت. اما مجموعه پژوهش های صورت گرفته توسط زنده یاد یحیی ذکاء در این خصوص که در کتابی با عنوان «قطاعی، هنر کاغذبری» دربردارنده این آثار است.

به گفته وی، بسیاری از این آثار، در موزه های معتبر هنری جهان برای دیدار علاقمندان موجود است.

وی از عموم شهروندان دعوت کرد که از اثار این نمایشگاه دیدن کنند.
زمان بازدید:  ۱۹ تا ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، از ساعت ۱۵ تا ۱۹
مکان:  بلوار استاد شهریار، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز