چهارشنبه 14 خرداد 1399 _
 لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 4 آذر 1398     |     کد : 5481

شرح شمس، به روایت استاد کریم زمانی

همزمان با برگزاری نشست تخصصی «شرح شمس» در تبریز، استاد کریم زمانی به تفسیر فرازهایی از معانی و ابیات سراسر قصه مثنوی معنوی و دیوان شمس پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان، این نشست در قالب ششمین جلسه از سلسله نشست های تخصصی فلسفه، هنر و ادبیات حوزه هنری استان با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، با عنوان «شرح شمس» و با حضور علاقمندان به مباحث فلسفی و عرفانی برگزار شد.
استاد کریم زمانی، نویسنده و پژوهشگر نام آشنای مولوی‌پژوه، که پیش از این اثر گرانسنگ «شرح مثنوی معنوی» را به جامعه ادبی کشور تقدیم نموده است، با اشاره به انتشار جلد اول تفسیر غزلیات دیوان شمس تبریزی یا دیوان کبیر، از تفسیر حدود یکصد غزل در این کتاب سخن گفت و افزود: جلد اول به نوعی کلیدواژه و راهگشای دیگر جلدهای این مجموعه خواهد بود و به همین جهت زمان بسیار بیشتری برای تکمیل نیاز داشت.
به گفته ایشان، آثار پژوهشی به عنوان نمونه هایی موفق در بازکردن زمینه تفکر و بررسی مطرح بوده و همواره می توان نمونه های کاملتری برای آنها نگاشت.
استاد کریم زمانی از اهتمام هنردوستان و اهالی فرهنگ و ادب تبریز در برگزاری نشست هایی اینچنین قدردانی کرد و افزود: تبریز شهری ادب‌پرور و فرهنگ دوست است و حضور در میان مولوناخوانان و پژوهشگران تبریزی که عصر سرد پاییزی خود را به این موضوع اختصاص داده اند مایه شادمانی است.
در خاتمه سخنان استاد کریم زمانی، با اهدای لوح یادبود و هدایایی، حضور این استاد گرانقدر و تفسیر بخشیهایی از مثنوی مورد قدردانی قرار گرفت.
نشست تخصصی «شرح شمس» روز یکشنبه در محل پردیس فرهنگی سینمایی قدس تبریز برگزار شد.
گفتنی است استاد کریم زمانی در بیستم اردیبهشت ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. او از دوران دبستان در کنار تحصیلات معمول به مطالعات غیر درسی علاقه فراوان نشان می داد. بطوریکه برای بچه های هم سن و سال خود جلسات هفتگی برپا میکرد و خلاصۀ مطالعات خود را برای آنها بازگو می نمود. زبان عربی را نیز بخوبی فراگرفت و این زبان، او را با متون عرفانی و ادبی ، بیشتر آشنا کرد.
از اواسط دوران دبیرستان به آموزگاری در دبستان مشغول شد ، پس از اتمام دوره دبیرستان وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد و دروه کارشناسی ادبیات عرب را به پایان برد. و سپس از  ادامه تحصیل در دانشگاه منصرف شد و همّ خود را صرف تحقیق و پژوهش نمود. و در موضوعات تاریخی و دینی ، حدود ۱۰ کتاب از عربی به فارسی ترجمه کرد که به چاپ رسید مانند :اخبار الزمان در "تاریخ عمومی" همگام با پیامبران در قرآن ، قیام زنگیان و تفسیر سوره حمد از تفسیر معروع المنار.
از ۲۷ سالگی خود را به طور عمده در متون عرفانی بخصوص مثنوی حضرت مولانا متمرکز نمود و دین شناسی را به مشرب عارفان آغاز کرد و طی بیست سال مطالعه و پژوهش ، کتاب هفت جلدی شرح جامع مثنوی معنوی را به نگارش درآورد و پس از آن کتاب میناگر عشق را در شرح موضوعی مثنوی معنوی نگاشت. سپس کتابی به نام برلب دریای مثنوی را به رشته تحریر درآورد که در آن کلیه ابیات مثنوی را بطور خلاصه عنوان گذاری کرد که این عنوان ها ، مقصود مولانا را از تمثیلات و ابیات مثنوی بیان میدارد.
برخی آثار مثنوی پژوهی استاد کریم زمانی به این شرح است:  نی نامه انتشارات روزنامه اطلاعات /  شرح جامع مثنوی معنوی ۷ جلد ، انتشارات روزنامه اطلاعات /  میناگر عشق شرح موضوعی مثنوی معنوی نشر نی /  بر لب دریای مثنوی معنوی ۲ جلد نشر قطره /  متن کامل مثنوی معنوی همراه با بیان مقاصد ابیات نشر نامک
همچنین ایشان ترجمه و تفسیر قرآن کریم به زبان ساده برای همه را در دست تالیف دارند و پس از انتشار جلد اول شرح کامل غزلیات دیوان شمس، در حال نگارش جلدهای بعدی این مجموعه هستند.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز