چهارشنبه 14 خرداد 1399 _
 لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 21 مهر 1398     |     کد : 5456

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی

تاریخ خوشنویسی، مرهون نقش هنرمندان تبریزی است

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز با حضور در انجمن خوشنویسان تبریز، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف انجمن، هفته خوشنویسی را به اساتید و هنرجویان این مجموعه تبریک گفت.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین قدوسی، در این برنامه، با اشاره به اینکه خط و خوشنویسی، از نخستین نمودهای فرهنگ اسلامی است، اظهار داشت: خطاطان و خوشنویسان در طول تاریخ، نقش عمده در نشر تفکر دین، تمدن و فرهنگ داشته‌اند، به طوری که حضرت علی‌(ع) مهم‌ترین کاتب قرآن بوده و اصحاب خود را همواره به کتابت زیبا تشویق کرده‌است.
وی اضافه کرد: نقش میرعلی تبریزی، به عنوان واضع خط نستعلیق باعث شده، خوشنویسی، مرهون نقش هنرمندان تبریزی باشد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قدوسی، با تبریک هفته خوشنویسی اظهار داشت: خوشبختانه اساتید برجسته تبریزی، میراث‌دار گنجیه ارزشمند خط نستعلیق و دیگر خطوط اسلامی بوده‌اند و خدا را شاکریم که هنرجویان بااستعداد انجمن، از موهبت این انجمن قدیمی برخوردارند.
یونس نصیری، رئیس انجمن خوشنویسان تبریز نیز در این دیدار، با قدردانی از حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین قدوسی گفت: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، در دوره‌های مختلف، از حامیان توسعه خوشنویسی بوده‌است.
وی اظهار امیدواری کرد، همکاری دو مجموعه، با برگزاری همایش‌های خوشنویسی بیش از پیش تداوم داشته باشد.
استاد نصیری با بیان اینکه نستعلیق، با پشتوانه تبریز، در سایر بلاد اسلامی و ایرانی، جا افتاده است، گفت: برگزاری کنگره ملی میرعلی تبریزی و نصب سردیس این هنرمند بزرگ در بخش تاریخی شهر، گام‌های نخستین برای اعتلای پیشینه خوشنویسی تبریز است.
وی متذکر شد: علی‌رغم پشتوانه برجسته هنری، متاسفانه انجمن خوشنویسان، فاقد یک محل ثابت و دایمی است و امیدواریم همکاری و حمایت مدیریت فرهنگی شهر، این مانع را بر طرف کند.
استاد جدیدالاسلام و استاد کاظمی از دیگر پیشکسوتان انجمن نیز در این برنامه، دیدگاه‌های خود را در مورد همکاری‌های محتوایی با سازمان، ارائه دادند.
در بازدید سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، سیروس مصطفی، معاون فرهنگی و هنری سازمان نیز حضور داشت.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز