سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 23 خرداد 1398     |     کد : 5377

ستارگان آسمان هنر تبریز:

استاد کمال شبخیز / قاب طبیعت

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

استاد کمال شبخیز در آخرین روزهای خردادماه 1349دیده به جهان گشود؛ عکاسی را از سال ١٣٦٥ با شرکت در دوره آموزشی فیلمسازی انجمن سینمای جوان تبریز شروع کرده و فعالیت هنری خود را با موضوع عکاسی طبیعت ادامه داد.
شبخیز، هنرمندی است با بیش از سه دهه فعالیت هنری؛ او در مسیر هنری خود را به تپش‌های طبیعت، سپرد و ترجیح داد از آرامش بگوید و طبیعت که در چهار فصل دل‌انگیز خود، امید و یاس و شکست و پیروزی را در واقعی‌ترین حالت ممکن، در بر دارد.
کمال شبخیز عکاس کوهستان و بیشه، راوی طلوع‌ها و غروب‌های آذربایجان و ایران، که تفسیر شاعرانه خود از هنر را در اصالت زندگی جست و در این راه، نام خود را در طبیعت باشکوه آذربایجان ثبت کرد.
در دوره‌ای که هنرهای معاصر و به خصوص عکاسی، عمدتاً به فضای پرتراکم شهری می‌پردازد، شبخیز به قول سهراب «تپش‌هایش با مرداب آمیخت/ گیاهی در آن رویید/ و مرداب کم‌کم زیبا شد»
وی از اعضای هیئت موسس انجمن عکاسی استان است و در طول سال‌های متمادی، رویدادهای معتبر عکاسی را با حضور خود، غنا بخشیده است.
تجربه حدود دو دهه تدریس و تربیت عکاسان مستعد، موجب شده بخشی از چهره‌های شاخص عکاسی امروز، موفقیت هنری خود را مدیون این هنرمند صاحب‌سبک بدانند.
عشق به طبیعت ایران و آذربایجان، نامی ماندگار از شبخیر بر جای گذاشته است، آن‌گونه که خود سال گذشته در مراسم بزرگداشتش تاکید می‌کند: توفیق به تصویر کشیدن این همه زیبایی بی‌نظیر و بی‌بدیل را در «عنایات خاص خداوند متعال» می‌دانم و امیدوارم ثبت زیبایی طبیعت آذربایجان، ادای دینی به فرهنگ آذربایجان عزیز باشد.
برگزاری نزدیک به یکصد نمایشگاه گروهی و انفرادی، در داخل و خارج از کشور از او چهره ای پرکار و در عین حال بسیار آرام ساخته است. تصویری که در ذهن دانشجویان بی شمارش، در دانشگاههای استان ماندگار شده و او را با حسن خلق و رفتار مثال زدنی اش ماندگار نموده.
تبریز و آذربایجان، از داشتن گوهر بی‌نظیری چون کمال شب‌خیز، به خود می‌نازد و مردمش نیز، با تمام خستگی‌ها و مصائب روزمره، نام نیک او را پای کارت‌پستال‌‌های یادگاری می‌بینند.

عمر با برکت استاد کمال شبخیز، همواره با ثبت طبیعت و زیبایی های بسیار همراه بوده و امروز، شهر تبریز و هنر کشورمان، مزین به تصاویر زیبایی است که این هنرمند پر تلاش در طول سالها از نور و زیبایی و طبیعت ثبت کرده اند.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


PDF چاپ چاپ