سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 9 خرداد 1398     |     کد : 5366

ستارگان آسمان هنر تبریز:

استاد احمد قهرمانی / هفت دهه عشق به نمایش

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

استاد احمد قهرمانی در نهم خرداد 1328 در شهر تبریز دیده به جهان گشود. او فعالیت تئاتر را به عنوان یک بازیگر، از سال‌های پایانی دهه 50 آغاز کرده و همچنان به نقش آفرینی و اثرگذاری در این حوزه می پردازد.
قهرمانی در هر دو حوزه بازیگری و کارگردانی، از چهره‌های شاخص تئاتر تبریز به شمار می‌رود و آثارش، یادآور دوره طلایی تئاتر تبریز است.
منصور حمیدی، همراه سال‌های دور استاد قهرمانی که سابقه طولای همکاری و همدلی با این هنرمند را دارد، با اشاره به این که از سال 45 با قهرمانی آشناست، می گوید: قهرمانی، در هر دو حوزه بازیگری و کارگردانی، سابقه تاثیرگذار دارد، با این حال، وی بیشتر به عنوان بازیگر شناخته شده و آثارش، به ویژه در ژانر طنز، شاخص بوده است.
به گفته حمیدی، کهنه کار عرصه نمایش تبریز، «علی‌رغم دشواری‌های خاص هنرهای نمایشی در آن سال‌ها، قهرمانی با پشتکار و سعه صدر، مشکلات را از پیش روی برداشت و تلاش‌های او در سیر تئاتر تبریز، ستودنی است.
علاوه بر شخصیت هنری، باید به شخصیت فردی و رفتاری احمد قهرمانی نیز اشاره کرد که چهره‌ای صبور و متواضع را در میان اهالی تئاتر، ترسیم کرده‌است.
آثاری همچون «کابوسهای یک پیرمرد بازنشسته خائن ترسو»، «آوا» و «ماموریت ویژه» از آثار سال‌های اخیر قهرمانی در مقام بازیگر یا کارگردان است که از سوی دوستداران این هنر، استقبال و تحسین شده‌است.
وی در اختتامیه بیست و نهمین جشنواره استانی آذربایجان شرقی با دریافت نشان ویژه تئاتر تبریز، به عنوان یکی از مفاخر پیشکسوت تئاتر تبریز، تجلیل شده است.
عمر با برکت استاد احمد قهرمانی، همواره با تلاش برای خلق آثار ماندگار و مورد توجه شهروندان در عرصه هنر نمایش بوده است و امروز، شهر تبریز و هنر کشورمان، مزین به فیلم ها و آثار نمایشی بسیاری است که با بازی یا کارگردانی ایشان ماندگار شده اند.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


PDF چاپ چاپ