سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 7 خرداد 1398     |     کد : 5361

ستارگان آسمان هنر تبریز:

استاد مهدی لزیری / نمایشی برای فردا

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

استاد لزیری متولد در هفتمین روز خرداد 1327خورشیدی  در محله نوبر تبریز دیده به جهان گشود.
فعالیت تئاتر و نمایش را از سال 1345 آغاز کرد و همزمان، در دبیرستان‌های تبریز، به تدریس پرداخت. وی بیش از یک دهه مسئول اردوگاه‌های کشور هم بوده‌است. منش مهربان و تجربه سال‌ها موانست در فضای آموزشی، موجب شده، نقش این هنرمند، به عنوان چهره‌ای جریان‌ساز و تاثیرگذار در میان نوجوانان آن دوره مطرح باشد. نوجوانانی که به تاسی از بینش و دانش استاد، امروز، هر یک، از چهره‌های مهم تئاتر تبریز به شمار می‌آیند.
لزیری نمایش‌های بسیاری را در کسوت کارگردانی، بازیگری و طراحی صحنه در کارنامه هنری خود دارد که از آن جمله می توان به نمایش‌های «تو قهرمان نیستی»، «تسلیم‌شدگان» و «توی گوش سالمم زمزمه کن» اشاره کرد.
این پیشکسوت هنرهای نمایشی، در مورد فضای کلی تئاتر تبریز در آن‌ سال‌ها می گوید: «ما آن زمان حلقه‌ای بودیم بین تئاتر گذشته و تئاتر مدرنی که در حال شروع‌شدن بود. اگر تقسیم‌بندی تاریخی در تئاتر تبریز داشته باشیم سال‌هایی که ما وارد تئاتر شدیم نگاه تئاتر در حال تغییر بود. بیشتر کسانی که وارد این کار می‌شدند سواد دانشگاهی نداشتند و به‌طور تجربی، آموزش‌دیده بودند اما حالا ما صدها فارغ‌التحصیل تئاتر داریم که در رشته‌های مختلف آموزش‌دیده‌اند و انتظار من هم از این نسل بسیار بالا است. پس نمی‌توانیم مقایسه بین دو دوره داشته باشیم. آن موقع و با توجه به امکانات «گروه تئاتر امروز» که ما تشکیل داده بودیم کارهای بسیار فوق‌العاده و بی‌نظیری انجام داده بود. تا جایی که دانشجویانی از تئاتر تهران برای دیدن نمایش‌های ما به تبریز می‌آمدند.»
ایرج راد، بازیگر شاخص تئاتر کشورمان، در مصاحبه‌ای، لزیری را شاگرد خلف گذشتگان می‌خواند و می‌گوید: خاطرم هست که لزیری چه دلشکستگی‌ها و مرارت‌هایی برای برپا ماندن سالن‌های نمایش تبریز کشیده است.
ابراهیم آبادی، بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون نیز با اشاره به سابقه همکاری با لزیری، یادآور می‌شود: چهره بامحبت او بود که در برخی مواقع که دلم از بی مهری می گرفت، تسکین می‌داد. رفتار بزرگوارانه او، مرهم دردهای تئاتر بود. لزیری در سال‌هایی که تئاتر با مشکلات بسیار مواجه بود، «آچار فرانسه تئاتر تبریز» بود. او فرشته‌ای است که قدم به سرزمین پرافتخار آذربایجان گذاشته تا نماد شایسته یک هنرمند متعالی باشد.
این‌ سطرها تنها، توصیفاتی اندک از مقام و منزلت هنرمندی است که به تعبیر سیدقاسم ناظمی، اگر تبریز را به حال خود رها می‌کرد و کوچ را بر می‌گزید، امروز روز و روزگاری دیگر داشت، اما او از نام و نان گذشت و ماند تا فرصت ذوق ورزیدن در این دیار گسترش یابد.
سخن را با پرسشی کوتاه از سوی حاج بهزاد پروین‌قدس به پایان می‌بریم که در چکیده‌ای، نوشته‌است: سوال اینجاست که آیا مادرانی خواهند بود که همچو خلف صالح «مهمی لزیری» به جهان آورد که وجودش بهره بر دیگران داشته باشد، نه برای خود؟!
عمر با برکت استاد مهدی لزیری، همواره با پژوهش، خلق، تولید آثار بی شمار و تربیت هنرمندان توانمند همراه بوده و امروز، شهر تبریز و فضای هنری کشورمان مملو از آثاری است که با نگاه ظریف و نکته سنج ایشان خلق و ماندگار شده اند.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


PDF چاپ چاپ