سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 2 خرداد 1398     |     کد : 5356

ستارگان آسمان هنر تبریز؛

استاد محمدعلی موحد / خورشید تابان کلمات

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

استاد محمدعلى موحد، در دومین روز خرداد ماه 1302 در تبریز دیده به جهان گشود. ایشان مورخ و پژوهشگر تاريخ و فرهنگ ايران و مصحح نامدار، حقوق‌دان و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بوده و آثار بسیاری را به فرهنگ و ادبیات کشور تقدیم نموده اند. 
ایشان تحصيل را در مدارس تدين و اتحاد نوى شهر تبريز آغاز نمود و در سال 1319 پس از اخذ ديپلم متوسطه در رشته ادبى به تهران سفر کرد. اما به واسطه فوت پدر (در سال 1317) به تبريز بازگشت و سرپرستى خانواده را برعهده گرفت و به مدت ده سال در تبريز و تهران رحل اقامت افكند.
در سال 1329 به شركت نفت آبادان رفته و پس از خلع يد انگليسى‌ها در سال 1332، سردبيرى روزنامه‌ى شركت نفت را به عهده گرفت و در همين سال به تهران انتقال يافت. 
دکتر موحد در سال 1332 كار بر روى ترجمه «رحلة ابن بطوطه» (سفرنامه ابن بطوطه) را انجام داد كه در سال 1336 منتشر و به واسطه قدرت قلم و شيوايى ترجمه، مورد توجه ارباب فضل قرار گرفت و نام موحد بر سر زبان‌ها افتاد. چنان‌كه استادانى چون مجتبى مينويى و محمدعلى جمال‌زاده او را مورد تشويق و تفقد قرار دادند. 
ایشان تحصيلات خود را در دانشكده حقوق و علوم سياسى دانشگاه تهران ادامه داد و موفق به اخذ مدرك دكتراى حقوق خصوصى از اين دانشگاه شد و در سال 1338 پس از فراغت از تحصيل، براى آشنايى بيشتر با مباحث حقوق بين‌الملل به انگلستان رفته و مطالعات خود را زير نظر پرفسور جنينگز در كمبريج و پروفسور شوارتزنبرگ در لندن ادامه داد. 
همچنين در اين دوران با ايران‌شناسانى چون آربرى، مينورسكى و لاكهات مجالست كرده و به تحقيق روى نسخه‌هاى خطى موجود در موزه بريتانيا پرداخت و از اين ميان نسخه «سلوك الملوك» تألیف فضل‌الله روزبهان خنجى متخلص به امين را براى تصحيح انتخاب كرد. 
وى علاوه بر وكالت پايه يك دادگسترى، از آغاز تاسيس شركت ملى نفت ايران در كادر حقوقى شركت نفت وارد شد و تا بالاترين درجات (مشاور عالى رئيس هيئت مديره، مشاور ارشد و عضو اصلى هيئت مديره) انجام وظيفه كرده و در ابتداى تاسيس اوپك به مدت شش ماه معاونت اجرايى آن سازمان در ژنو را عهده‌دار بوده است. 
وى در كنار مشاغل رسمى، به تدريس حقوق مدنى و حقوق نفت در دانشكده حقوق دانشگاه تهران و دانشكده علوم مالى و حسابدارى پرداخت. ايشان در طول زندگى خويش، همواره مشغول به تحقيق، تألیف و ترجمه بوده و آثار بزرگى از خود به يادگار گذاشته است كه بى‌شك، بزرگ‌ترين آن‌ها تحقيق در متون عرفانى، به ويژه چاپ انتقادى مقالات شمس تبريزى است كه انتشارات خوارزمى آن را به بازار نشر عرضه كرد. 
علاوه بر آن، وى كتاب «خواب آشفته نفت»، كه به تاريخ معاصر ايران در دوره زمامدارى مصدق و بعد از آن و ماجراى نفت مى‌پردازد را از سوى نشر كارنامه به بازار نشر عرضه كرد كه تا به امروز سه جلد آن منتشر شده است. اين كتاب جايزه كتاب سال جمهورى اسلامى در حوزه تاريخ(تألیف) را به مؤلف و ناشر اختصاص داد. 
وى در مردادماه 1386 در انجمن آثار و مفاخر فرهنگى به خاطر عمرى خدمات فرهنگى مورد تقدير قرار گرفت. او در زمينه مولوى‌پژوهى هم دستى‌چيره دارد و مقالات و كتاب‌هايى در اين زمينه انتشار داده است كه آخرين آن را انتشارات كارنامه به بازار كتاب عرضه كرد. 
از جمله تازه‌ترين كتاب‌هاى او ترجمه و شرح «فصوص الحكم» ابن عربى است كه جلد اول آن با همراهى دكتر صمد موحد از سوى انتشارات كارنامه به بازار نشر عرضه شد. 
عمر با برکت استاد محمد علی موحد، همواره با تلاش برای حفظ و تصحیح آثار مفاخر ادبی و فرهنگی همراه بوده و خدمات بسیاری در این راستا به کشور ارائه نموده است.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


PDF چاپ چاپ