سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398     |     کد : 5341

ستارگان آسمان هنر تبریز:

استاد حسن تقی زاده کرمانی / نقطه نقطه تا آسمان

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

استاد حسن تقی زاده کرمانی در ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۴۰ در محله سرخاب تبریز دیده به جهان گشود.
وی خیلی زود به علاقه خود نسبت به نگارش و کتابت واقف شد و از سال ۱۳۵۰ خوشنویسی را نزد اساتید بزرگ، فنون خطوط نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث را فراگرفت.
استاد کرمانی از سال ۱۳۶۰ به عنوان مدرس انجمن خوشنویسان ایران در شهر تبریز مشغول تعلیم خوشنویسی به علاقمندان این هنر کهنسال بوده و اولین خوشنویس در استان آذربایجان شرقی می باشد که به درجه استادی نائل شده است.
کسب درجه ممتاز خوشنویسی و آغاز تدریس در انجمن خوشنویسان تبریز از سال ۱۳۶۰، قدمت فعالیت هنری این استاد فرهیخته را نمایان می کند که از سال ۱۳۶۱ با عضویت در مجمع نمایندگان انجمن خویسان ایران و عضویت رسمی در شورای انجمن خوشنویسان تبریز (از سال ۱۳۶۴) تلاشهای ایشان به روشنی قابل توجه است.
استاد کرمانی همزمان با هنر خوشنویسی، بیش از ۲۵ سال در موسیقی و ردیفهای آواز ایرانی فعالیت چشمگیر دارد که برگزاری سلسله مباحث آیین آواز که هر ماه در تبریز برگزار می شود، معرف اشراف و تسلط ایشان به موسیقی و آواز ایرانی است که مشتاقان زیادی در این جلسات از مطالب ایشان بهره مند می شوند.
از سال ۱۳۵۶ تا کنون بالغ بر ۱۵۰ نمایشگاه جمعی و انفرادی از آثار وی در داخل و خارج از کشور برگزار شده و با استقبال چشمگیر اهالی هنر روبرو شده است. همچنین در اولین جشنواره خوشنویسی جهان اسلام که در سال ۱۳۷۶ برگزار شد، به عنوان خوشنویس برتر انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفت.
استاد کرمانی در کنار فعالیتهای هنری در حوزه کتاب نیز فعالیت داشته و ۳ جلد رسم الخط آسان خوشنویسی را در سال ۱۳۶۳ به چاپ رسانده است. در کنار آن، کتابت قرآن مجید، کتابت دیوان حافظ، کتابت دعای کمیل، کتابت دعای عرفه و مجموعه زلف آشفته از دیگر آثار ایشان به شمار می رود.
این هنرمند پرکار در سال ۱۳۸۶ موفق به کسب درجه فوق ممتاز در خوشنویسی و یکسال بعد در سال 1387 به درجه استادی دست یافت. وی همچنین دارای نشان «درجه یک هنر» معادل دکترا از سوی وزارت ارشاد اسلامی است.
ایشان در شاخه های مختلف هنر از جمله خوشنویسی، موسیقی، آواز و تذهیب جزو اساتید نام آشناست که نزد اساتید بزرگی تعلیم دیده است؛ در تذهیب از محضر استاد علی کوهپایه، در موسیقی از محضر اساتید فرامرز پایور و رحمت الله بدیعی، در آواز از محضر مرحوم سروستانی،  استادصدیف و استاد صالح عظیمی و در نهایت در خوشنویسی از محضر اساتیدی چون حسین رسام، جمشید وجدنیا، ابراهیم بخت شکوهی، غلامحسین امیرخانی و عبدالصمد صمدی بهره جسته و این درخت تناور فرهنگ و ادب را به چنین برگ و باری رسانده است.
عمر با برکت استاد تقی زاده کرمانی، همواره خلاقیت و پشتکار مثال زدنی در آموزش و آموزاندن خوشنویسی، این میراث کهنسال فرهنگ ایران زمین همراه بوده و امروز، شهر تبریز و فضای هنری کشورمان مملو از آثاری است که به واسطه قلم توانمند و استوار ایشان خلق شده اند.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


PDF چاپ چاپ