سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 12 ارديبهشت 1398     |     کد : 5314

ستارگان آسمان هنر:

عاشیق رحیم نظری / هم‌آوای کوهسار

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است. ستارگانی که شاید در تبریز متولد نشده باشند، اما پایه های دانش و ریشه های خردمندی شان در این دیار شکل گرفته و عمری را به خدمت علم و دانایی گذرانده اند.
عاشیق رحیم نظری دوازدهمین روز ادیبهشت سال 1341 در روستای نوجه ده کریمی کلیبر به دنیا آمد.
خیلی زود از علاقه اش به موسیقی مطلع شد؛ در مناسبت‌های مختلف سال سر صف مدرسه سرود می‌خواند و از 10 سالگی تمرینات خود را آغاز کرد.
نواختن ساز را نزد استاد حسین اسدی فرا گرفت. داستان ها، آهنگ ها و شعر و موسیقی و ادبیات عاشیق ها را نزد مرحوم استاد عزیز شهنازی یاد گرفت. در 28 سالگی نیز فعالیت رسمی خود را در این عرصه آغاز کرد؛ اما فعالیت جدی اش وقتی بود که برای نخستین بار در سال 1366 به جشنواره سراسری موسیقی فجر دعوت شد.
از همان سال تا کنون در بیش از پنجاه جشنواره و فستیوال داخلی و خارجی شرکت نموده است.
عاشیق نظری عضو هئیت موسسین انجمن صنفی ایفاگران موسیقی آذربایجان شرقی بوده و تا کنون 3 دوره متوالی به عنوان عضو اصلی هئیت مدیره انجمن صنفی انتخاب شده است.
وی همچنین مسئول کمیته عاشیقلار انجمن صنفی ایفاگران موسیقی آذربایجان شرقی است.
عاشیق نظری، کسب لوح زرین و دیپلم افتخار در چندین دوره از جشنواره موسیقی فجر و دفاع مقدس، کسب دیپلم افتخار از خانه عاشیقلار شهر گنجه در جمهوری آذربایجان و تندیس و لوح زرین جشنواره عاشیقی قاراجا اوغلان در ترکیه را نیز در کارنامه دارد.
انتشار داستان عاشیق عباس توفارقانلی و بیش از چهل لوح فشرده و کاست از آثار موسیقیایی عاشیقی از دیگر تلاشهای عاشیق نظری در راستای ماندگاری این میراث گرانبها است.
عمر با برکت عاشیق رحیم نظری، همواره با حفظ و گسترش نواهای ماندگار موسیقی کهنسال عاسیقی همراه بوده است.
سایه شان بر سر فرهنگ و اندیشه کشورمان، مستدام...


PDF چاپ چاپ