سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 8 ارديبهشت 1398     |     کد : 5303

ستارگان آسمان هنر:

عاشیق رسول قربانی / صدفلی ساز

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

ستارگانی که شاید در تبریز متولد نشده باشند، اما پایه های دانش و ریشه های خردمندی شان در این دیار شکل گرفته و عمری را به خدمت علم و دانایی گذرانده اند.
عاشیق رسول قربانی از چهره‌های ماندگار موسیقی ایران، در هشتم اردیبهشت سال 1314 در روستای عباس آباد منطقه قره داغ به دنیا آمد.
وی فعالیت در عرصه موسیقی عاشیقی را از سال 1330 با شاگردی نزد عاشیق خیرالله، عاشیق حیدر، عاشیق کریم حضرتی و عزیز شهنازی آغاز کرد.
او از سال 1343 در رادیو به اجرای موسیقی پرداخت و گاهی نیز در تلویزیون تبریز به اجرای قطعات عاشیقی می پرداخت. در سال‌های میانی دهه 1360 عاشیق رسول قربانی، خواندن آوازهایی با مضامین مذهبی و انقلابی را آغاز کرد و از سال 1364 در جشنواره‌های مختلف موسیقی محلی داخلی حضور یافته و جوایز ممتازی را دریافت کرد.
وی همچنین در فستیوال‌های خارجی در بسیاری از کشور جهان همانند فرانسه، آلمان، هلند، انگلستان، ژاپن، چین، چک، اسلواکی، اتریش، استرالیا، جمهوری آذربایجان (باکو)، مجارستان، یوگسلاوی و ترکیه روی صحنه رفته است.
بارها از عاشیق رسول در جشنواره موسیقی فجر به عنوان هنرمند برجسته موسیقی عاشیقلار تجلیل شده و در سال 1383 آیین نکوداشتی به منظور پاسداشت یک عمر فعالیت هنری این استاد شاخص برگزار شد. همچنین در سال 1389 نشان تبریز از سوی شهرداری تبریز به این هنرمند برجسته اعطا شد و در برنامه های مختلف مورد تکریم قرار گرفتند.
عاشیق رسول قربانی دوشنبه شب ششم مهر ماه ۱۳۹۴ در سن هشتاد سالگی بر اثر سکته مغزی در بیمارستان امام رضا شهر تبریز به دیدار حق شتافت.
از میان آثار ماندگار ایشان می توان به آلبوم موسیقی نواحی ایران – موسیقی عاشقی آذربایجان شرقی در دو مجموعه؛ اشاری؛ یانیخ کرمی؛ غربتی؛ قشمه؛ اوشاری؛ گویچه گولو؛ قهرمانی؛ غربتی؛ ذیل دو بیتی و صدها اثر برجسته و خاطره انگیز دیگر اشاره کرد.
عمر با برکت عاشیق رسول قربانی، همواره با انتقال میراث جاودان موسیقی عاشیقی و معرفی این هنر کهنسال به جوانان کشور و مردمان سایر نقاط جهان همراه بوده است. جایشان در میان هنرمندان تاریخ ساز شهرمان، خالیست...


PDF چاپ چاپ