لینک های مرتبط

 .
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 17 فروردين 1398     |     کد : 5270

ستارگان آسمان هنر:

استاد محمدعلی جدیدالاسلام / خاطرات ماندگار شهر

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است. ستارگانی که شاید در تبریز متولد نشده باشند، اما پایه های دانش و ریشه های خردمندی شان در این دیار شکل گرفته و عمری را به خدمت علم و دانایی گذرانده اند.
محمدعلی جدیدالاسلام در هفدهمین روز از فروردین ۱۳۳۱ در شهر تبریز در «کوچه حاج سید حسن» واقع در محله راسته کوچه در خانواده‌ای که با شغل عکاسی مأنوس بود، به دنیا آمد. همزمان با پایان دوره ششم ابتدائی نزد احمد کیابخت به آموزش عکاسی مشغول شد.
جدیدالاسلام که تا به حال دهها مجموعه تألیف و ترجمه، چندین مقام جشنواره‌ای و بیش از۵۰ نمایشگاه را در کارنامه کاریش دارد، همزمان با عکاسی، آموختن نقاشی را هم در سال ۱۳۴۳ زیر نظر استادش باجالانلو شروع کرد. وی بعدها داوطلبانه معلمی پایه اول ابتدایی را انتخاب کرد و دوره‌ای را در روستای دیزج علی قلی بیگ از توابع هشترود به تدریس پرداخت. ایشان در حوادث ۲۹ بهمن تبریز، حاضر بوده و تعدادی عکس از آن واقعه ثبت کرده است.
جدیدالاسلام در سال ۵۷ راهی تهران شد تا در انستیتو تربیت مربیان امور هنری تهران مشغول تحصیل شود.
این تلاشگر هنر عکاسی، در سال ۱۳۶۲ برای اولین بار آتلیه عکاسی‌اش را دایر نمود. علی سلیمی از اولین مشاهیریست که جدیدالاسلام از وی عکس گرفته است. چندی نگذشت که رسام نخجوانی برای تصویربرداری از شهریار، جدیدالاسلام را انتخاب نمود. این امر باعث شد که به توصیه برادرش عکاسی ازپرتره هنرمندان را آغاز کند. او تاکنون بیش از ۱۵۰۰ پرتره از هنرمندان تبریز، تهران و حتی باکو عکاسی کرده است.
هر چند پیش از این وی در رشته‌های طبیعت و نیز مستند اجتماعی نیز عکاسی کرده است؛ اما پرتره، تخصص اصلی وی در عکاسی است. جدیدالاسلام دارای تخصص بالائی در نورپردازی در پرتره است که خودش این را مدیون آموزش‌های رسام نخجوانی می‌داند.
او دارای بزرگترین کلکسیون دوربین‌ها در ایران به تعداد ۹۵۰ دستگاه دوربین عکاسی است. بزرگترینِ آن‌ها دوربین فانوسی است که ۲۴ در ۱۸ فیلم می‌خورد و کوچکترینِ آن‌ها نیز دوربین‌های جاسوسیِ کارخانه مینوکس و لایکا هستند. قدمت برخی از این دوربین‌ها به ۱۵۰ سال می‌رسد. بعد از جدیدالاسلام، اصغر بیچاره صاحب بیشترین دوربین عکاسی در مجموعه خود است. این دو مجموعه دار، روی هم دارای بیش از ۱۷۰۰ دوربین هستند.
از جمله وسایلِ موجود در مجموعه وی می‌توان به لنزهای فوکلاندر، شنایدر، زایس، دوربین‌های قطع متوسط هاسل بلاد، زایسیکون، کوداک، رولیفیلکس، رولی کد، برونیکا، بوچرز (انگلیس)، دوربین‌های ۳۵میلی‌متری، انواع لایکا (با آرم حک شده رایش سوم)، نیکون، کانون، پنتاکس، کنتاکس، روبوت و انواع دوربین‌های جاسوسی، دوربین‌های استریوسکوپ برای عکاسی سه بعدی در نگاتیو و دوربین‌های فوری قدیمی اشاره کرد.
به مناسبت یکصدمین سال تأسیس بلدیه تبریز نمایشگاهی از عکس‌های قدیمی جدیدالاسلام در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز دایر گردید. دیدارنوین، شهردار وقت تبریز از این نمایشگاه و گفتگوی وی با شهردار تبریز، جرقه اولیه موزه شهرداری را زد. نوین دستور داد رسول جدیدالاسلام برادر محمدعلی جدیدالاسلام، عکس‌ها و وسایلی را از مناطق شهرداری جمع‌آوری کرده و اولین موزه بلدیّه در کشور تأسیس گردد. وی ۱۵۰دستگاه دوربین عکاسی قدیمی به همراه تعدادی عکس به موزه شهرداری اهدا کرد.
وی علاوه بر دوربین، دارای مجموعه‌ای از عکس‌های قدیمی مربوط به دوره قاجار است که شامل بیش از ۲۰۰۰ قطعه عکس اصل دوره قاجار، بیش از ۳۰۰ قطعه فیلم‌های شیشه‌ای از زمان قاجار و پهلوی اول، بیش از ۱۰۰ حلقه فیلم ۱۳۰ ساله با موضوع قالی‌های قدیمی که اکنون در اختیار موزه فرش تهراناست، می‌باشد. جدیدالاسلام در سال ۱۳۹۲، مجوز گشایش نخستین موزه خصوصی عکس‌های تاریخی کشور را اخذ کرد.
عمر با برکت استاد محمدعلی جدیدالاسلام ، همواره با تلاش و ثبت خاطرات شهر کهنسال تبریز و ماندگار نمودن هزاران چهره از تاریخ و مردمان همراه بوده است.
سایه شان بر سر فرهنگ و اندیشه کشورمان، مستدام...


PDF چاپ چاپ