جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 6 فروردين 1398     |     کد : 5258

ستارگان آسمان هنر:

عاشیق چنگیز مهدی پور / ضرباهنگ کوهستان

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است. ستارگانی که شاید در تبریز متولد نشده باشند، اما پایه های دانش و ریشه های خردمندی شان در این دیار شکل گرفته و عمری را به خدمت علم و دانایی گذرانده اند.
عاشیق چنگیز مهدی‌پور در ششمین روز فروردین ماه سال ۱۳۴۰ در روستای شیخ حسنلو از توابع شهرستان کلیبر در استان آذربایجان شرقی چشم به جهان گشود.
ایشان از کودکی ارتباط عمیقی با موسیقی داشت و در همین سالها در محضر عمویشان عاشیق عین‌اللّه، که از اساتید معروف قوپوز است، مشق عشق نمود.  
عاشیق چنگیز مهدی‌پور در سال ۱۳۵۶ در تهران به یادگیری فنون موسیقی ادامه داد و چندین سال به فراگیری نغمات موسیقی ترکی و هنر عاشیقی پرداخت. وی همچنین از تکنیکهای جذاب استاد حسین اسدی در نوازندگی قوپوز بهره جست. تلاشهای متمرکز این سالها در سال ۱۳۶۲ منجر به گردآوری، تحقیق و تألیف قطعات نت نویسی شد، در حالیکه ایشان در آموزشگاه موسیقی چنگ تهران بودند و تلاش بسیاری در این حوزه از خود نشان می دادند.
عاشیق چنگیز در سال ۱۳۶۸ به تبریز بازگشت و در محضر استاد یحیی اسماعیل‌زاده به آموزش تئوری موسیقی پرداخت؛  
ایشان به عنوان یکی از هنرمندان مولف و صاحب سبک، كنسرت هاي متعدد مختلفی را در شهرهاي مختلف كشور‏ و همچنین خارج از کشور اجرا نموده اند.
شركت در جشنواره موسيقي فجر و كسب ديپلم افتخار و لوح زرين در سال 1370 و مقام برتر تكنوازي در سال 1374 و دهها عنوان برتر کشوری را در کارنامه‌ی هنری ایشان خودنمایی می کند.
دريافت دیپلم افتخار از فستيوال موسيقي بين المللي‏ فولكوريك جهاني در کشور اسپانیا در سال 1373، دريافت ديپلم افتخار از فستيوال كشور و عنوان تكنواز برگزيده در سال 1376، آهنگسازي و اجراي موسيقي فيلم "ساراي " ، دريافت لوح تقدير بهترين آهنگ ساز از طرف داوران دهمين جشنواره كشوري توليدات راديو و تلويزيون در سال 1381، دريافت ديپلم افتخار از فستيوال موسيقي بين المللي فولكلوريك و جشنواره فيتور از دیگر نقاط درخشان سالها تلاش مجدانه ایشان در این حوزه محسوب می شود.
نگارش و مکتوب نمودن نت های موسیقی عاشیقی، خدمت ماندگار ایشان به موسیقی است. از تالیفات عاشیق چنگیز مهدی پور می‌توان به كتاب "مكتب قوپوز"، كتاب پژوهشي "عاشيق هاي قديم و جديد"،‌ كتاب "عاشيق هاوالاري" و همچنین توليد و اجراي 5 كاست موسيقي اشاره کرد.
عاشیق چنگیز مهدی پور در سال 1392 موفق به اخذ نشان درجه يك هنري( معادل دكتري) در رشته موسیقی (نوازندگی قوپوز) از شوراي ارزشيابي هنرمندان كشور وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.
عمر با برکت استاد چنگیز مهدی پور، همواره با هنرمندی و حفط نواهای کهنسال و تربیت هنرمندان بسیار همراه بوده است.
سایه شان بر سر فرهنگ و اندیشه کشورمان، مستدام...


PDF چاپ چاپ