جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 4 فروردين 1398     |     کد : 5257

ستارگان آسمان هنر:

استاد عبدالمجید نجفی / واژه هایی به رنگ زندگی

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است. ستارگانی که شاید در تبریز متولد نشده باشند، اما پایه های دانش و ریشه های خردمندی شان در این دیار شکل گرفته و عمری را به خدمت علم و دانایی گذرانده اند.
استاد عبدالمجید نجفی، نویسنده نام آشنای کشور، چهار فروردین ماه سال 1338 در تبریز متولد شد.
سالهای کودکی اش در دبستان حکمت و پس از آن در دبیرستان دهخدا گذشت تا سال ۱۳۵۶ که وارد دانشگاه تبریز شد.
خودش در رابطه با نوشتن می گوید: «دوره کودکی یعنی دهه چهل. یعنی زمستان‌های سرد و برفی تبریز. و خانه مادربزرگ. با باغچه‌ها و سردابه و مطبخ و درخت عظیم توت. برخی شب‌های زمستان دور کرسی تنوره می‌نشستیم. تخمه بوداده و سنجد لبو هم هرازگاه. پدربزرگ عینک را می‌گذاشت بالای نوک دماغش و امیر ارسلان نامدار می‌خواند یا حسین کردشبستری. معجز هم می‌خواند و تولکی نین ناغیللری (قصه‌های روباه). و مادربزرگ قصه‌گوی ماهری بود. ملک محمد و ماه پیشانی و حسن کچل. بیرون باد بود و برف و صدایی که لای شاخه‌های درخت توت می‌پیچید...»
علاقه به مجله و کتاب و داستان، موجب شد از مهرماه سال ۱۳۶۳ وارد کانون پرورش فکری شود و نزدیک به دو دهه در این مجموعه در کنار کودکان و نوجوانان باشد. رمان برف آباد و مجموعه داستان کت پشمی همزمان سال ۶۸ از او منتشر شد. از ایشان تاکنون بیش از 60 مجموعه مختلف رمان، مجموعه داستان، بازآفرینی از متون کهن فارسی منتشر شده، برخی آثار او جوایزی را به خود اختصاص داده است.
عبدالمجید نجفی هزاران خاطره از کلمات دارد: «اوایل دهه پنجاه نوجوان بودیم. کچل کفتر باز و تلخون و اولدوز و کلاغ‌های عموصمد. هرکدام یکی دوتومان و چه با ولع می‌خواندم. بعدش آل احمد بود و مدیر مدرسه و زن زیادی و اورازان و تک‌نگاری‌ها. و البته کرایه کتاب هم بود هر بیست وچهار ساعت دو ریال. کیهان بچه‌های آن روز گارهم بود. بعدش مجله دختران وپسران...یادش بخیر! چه روزگاری داشتیم. باهمین مجله‌ها تابستان‌ها ته بنبست شفائیه کتابفروشی باز می‌کردم و یکی دو ریال می فروختم به بچه‌های محل. این جوری کتاب و قصه و نوشتن شد سرنوشت من تا امروز.»
از میان آثار پرشمار این نویسنده تلاشگر می توان به برف آباد، کت پشمی، حکایات عطار، پرنده‌های سحر آمیز، کارت ارغوانی، صدای بال فرشته، موج‌ها، ازایستگاه چهارم تا فصل گندم، فرمانفروای کوچک وداستان‌های دیگر، من و  سارا و سوری، ستارخان، من و سنگ و لیلای مجنون، مسافرسیاره اوراپوس، گمشدگان جنگل آی سولان، روزگار آفتابی، دختری به نام پریا، راز گمشده خاور، راز دره فانوس‌ها، راز خانه سه خواهرون، آوازهای نارنجی، پسر کوهستان، قصه‌های شیرین مرزبان نامه، باجام‌های شوکران، چشم‌های مادرم، بالاتر از خانه عقاب، ۳۵ داستان برای نوجوانان، خورشید سیاه، سمفونی سیب زمینی‌ها، سربداری دیگر زندگینامه داستانی شهید نیکنام ثقه الاسلام تبریزی، قایق‌های کاغذی، زیر گنبد کبود، صور خیال در شعر کودک ونوجوان، آذربایجان شرقی مجموعه دوستت دارم ایران، کندوان مجموعه سرای من ایران، مهتاج، مامان بیتای ناتمام، مترسک‌ها ایستاده می‌خوابند، قصه‌های شیرین منطق الطیر، بازآفرینی، هدف، بامداد مقابل و همچنین روزگار مه آلود جابر اشاره کرد.
وی تا کنون جوایز و افتخارات بی شماری نیز در حوزه ادبیات داشته است. لوح زرین و دیپلم افتخاربرای رمان برف آباد، کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان؛ لوح برگزیده شورای کتاب کودک برای رمان دختری به نام پریا؛ جایزه کتاب سال برای رمان راز گمشده خاور؛ جایزه کتاب سال ادبیات پایداری برای رمان باجام‌های شوکران؛ برگزیده جشنواره کتاب سال شهید غنی‌پور برای رمان باجام‌های شوکران؛ لوح افتخار و تندیس جایزه کتاب سال تبریز برای رمان سمفونی سیب زمینی‌ها؛ لوح تقدیر از دفتر انتشارات کمک آموزشی رشد برای تألیف کتاب ستارخان درحوزه تاریخ؛ لوح یادبود مراسم نکو داشت ازسوی انجمن نویسندگان کودک ونوجوان؛ لوح یادبود هفته فرهنگی تبریز درتاجیکستان بعنوان مشاور فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری بهخشی از این افتخارات محسوب می شود.
عمر با برکت استاد عبدالمجید نجفی، همواره با هنرمندی و تلاش بر خلق داستانهایی بدیع برای کودکان این مرز و بوم و همچنین توجه به انتقال دانسته های خود به نسلهای جوان همراه بوده است.
سایه شان بر سر فرهنگ و اندیشه کشورمان، مستدام...


PDF چاپ چاپ