جستجو
 
تاریخ : شنبه 29 آبان 1389     |     کد : 50

هفته فرهنگي تبريز در تهران از امروز آغاز می شود

«هفته فرهنگي تبريز» با حضور 250 هنرمند و چهره فرهنگي تبريز امروز شنبه 29 آبان در فرهنگسراي خاوران آغاز به كار مي كند و از 30 آبان تا 6 آذر پذيراي علاقه‌مندان فرهنگ و هنر خطه آذربايجان خواهد بود.

«هفته فرهنگي تبريز» با حضور 250 هنرمند و چهره فرهنگي تبريز امروز شنبه 29 آبان در فرهنگسراي خاوران آغاز به كار مي كند و از 30 آبان تا 6 آذر پذيراي علاقه‌مندان فرهنگ و هنر خطه آذربايجان خواهد بود.


به گزارش کمیته اطلاع رسانی هفته فرهنگی تبریز در تهران، در مراسم افتتاحيه كه از ساعت 17:30 دقيقه آغاز خواهد شد، جمعي از مديران شهري تبريز و تهران، ازجمله شهردار تبريز، رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، شهردار منطقه 19 تهران و گروهي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي شركت دارند.


برنامه‌هاي «هفته فرهنگي تبريز» شامل بخش‌هاي هنرهاي تجسمي، موسيقي، هنرهاي نمايشي، جنگ شب‌هاي تبريز، همايش شعر آذري و بخش جنبي است.


در بخش هنرهاي تجسمي، 1127 اثر نقاشي، خوشنويسي، عكاسي، كاريكاتور و حجم از 35 هنرمند در قالب 35 نمايشگاه به نمايش در مي‌آيد كه هفتاد درصد اين آثار از هنرمندان تبريزي و ساير آثار از هنرمندان ديگر شهرهاي آذربايجان است.
در بخش موسيقي، هفت گروه موسيقايي به اجراي آثاري از موسيقي سنتي و اصيل آذربايجان، موسيقي كلاسيك و پاپ آذري، از ساعت 16 تا 20 مي‌پردازند.
در بخش هنرهاي نمايشي، نمايش‌هاي ويژه كودكان و نوجوانان در ساعات 9 تا 11 و 11 تا 13، نمايش «تكم‌گرداني» از ساعت 15 تا 16 و نمايش‌هاي طنز محلي «صمد و ممد» از ساعت 16 تا 17 و 30 دقيقه اجرا خواهد شد.


بخش «جنگ شب‌هاي تبريز» شامل شعرخواني، ديدار با چهره‌هاي فرهنگي تبريز، خاطره‌گويي، معرفي آداب و رسوم و سنت‌هاي تبريز از طريق گفتار و فيلم از ساعت 18 تا 20 برپا خواهد شد.
همايش شعر آذري شامل سه برنامه «شهريار شعر فارسي» در روز 30 آبان، «نقش خاقاني در شعر ايران» در روز 2 آذر و «سهم آذربايجان در ادبيات و شعر ايران» در روز 3 آذر از ساعت 16 خواهد بود.


بخش جنبي نيز شامل غرفه‌هاي عرضه محصولات غذايي سنتي آذربايجان، محصولات فرهنگي و صنايع دستي نظير پوشاك سنتي آذربايجان و غرفه عرضه 300 كتاب پرفروش از نويسندگان تبريزي است.
طبق این گزارش، از آنجا كه بيشترين ساكنان آذري‌زبان شهر تهران در مناطق 15، 16، 17 و 19 زندگي مي‌كنند، شوراياري‌ها و گروه‌هاي مردمي اين مناطق همچون هيئات مذهبي در برپايي اين هفته مشاركت كرده و آثاري را در نمايشگاه‌هاي اين هفته فرهنگي عرضه كرده‌اند.


برگزاركنندگان اين برنامه فرهنگي براي حضور تشكل‌هاي دانشجويي در جنگ شب‌هاي تبريز و همايش‌هاي شعر آذري، سرويس اياب و ذهاب پيش‌بيني كرده‌اند كه براي استفاده از اين سرويس‌ها بايد با ستاد برگزاري «هفته فرهنگي تبريز» در خاوران تماس گرفت.

 


PDF چاپ چاپ