لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 10 ارديبهشت 1397     |     کد : 4685

رویاهایی که به تبریزیم رسید

مسافران از شهر و کشورهای مختلف هر کدام با فرهنگ و زبانی متفاوت، رویایی را از مرزهای قلب خود برای مردمان تبریز و جشنواره تبریزیم آوردند، رویایی از جنس مهر، دوستی و صلح تا در نخستین روزهای بهاری به گفتگوی فرهنگ ها بنشینند.

جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی و فضای باز تبریزیم هنرمندان را از کشور و شهرهای مختلف خارجی و داخلی گردهم آورد تا در عین رقابت در کنار یکدیگر، رویای گسترش مرزهای نامحدود فرهنگی، هنری و انسانی را تحقق داده و شهروندان تبریزی را ناظری بر این ماجرا گیرد.
جشنواره تبریزیم پنجم اردیبهشت ماه با ورود کاروان گروه های نمایشی از 10 کشور خارجی و پنج گروه داخلی کار خود را در واپسین مرحله آغاز کرد و هنرمندان تبریزی در کنار مهمانان خود به رقابت پرداخته و در خلال آن گروه های هنرمند مهمان به اجرای نمایش های خود نشستند.
یکی از سِحر چمدان های خود گفت و دیگری از رویایش در بغداد، آن دیگری زبان بدن را به میان آورد و در سکوت واژه ها از دنیای خود سخن گفت، از خدایان اسطوره ای تا زندگی هنرمندانی که همچون بوسه های زیر پا با هنرمندی ترسیم شدند.
هنرمندان خارجی این جشنواره پیام مردمان خود را با زبان هنر به شهروندان تبریزی رسانده و نمایش خیابانی واسطی میان زبان ملیت ها شد و این درحالیست که سفیران مرزهای دور ایران زمین در کنار ارائه نمایش خود با فرهنگ، سنت ها، مردم و دیدنی های سرزمین آب و آفتاب آشنا شده و برای خانواده و مردمانشان هر کدام رنگی از این دیار را به یادگار بردند.بازار سرپوشیده تبریز و کندوان؛ زیبایی های سحرانگیز 

هنرمندان و مهمانان خارجی پنجمین جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی و فضای باز تبریزیم در حاشیه برنامه روزانه خود سفری به کندوان داشته و از بازار سرپوشیده تاریخی تبریز دیدن کردند.
این دو محل تاریخی که همواره به واسطه معماری و جریان صمیمانه زندگی، چشم هر ببیننده ای را مسحور خود کرده اند، مهمانان "تبریزیم" را نیز از این لذت و زیبایی محروم نکرده و آنها را غرق در عجایب با سفر زمان همراه کردند.
لوییجی سیوتتا از کشور ایتالیا که با نمایش " همه چیز در چمدان" به تبریز آمده در گذر خود از بازار سرپوشیده تبریز آن را بسیار زیبا و دیدنی توصیف کرد و گفت: بازار یکی از مکان های مورد علاقه ام در سفر به تبریز بوده که معماری و مردمانش توجهم را به خود جلب کرده است.
لوییجی از بازار تبریز فرش، روسری و چای خوش طعم این خطه را با خود به یادگار برد.
دژان پروجکوفسکی، آندره لالچوسکی، تومی استانکوفسکی، ماریا بارکووا، ماریا پترسکا، ماریا کوندووکسا و آتیلا کیلینج از کشور مقدونیه به جشنواره تبریزیم آمده و کندوان را بسیار عجیب و زندگی مردمان منطقه در کوه های صخره ای را هیجان انگیز دانستند.
خرید از بازارچه کندوان بخشی از سفر مهمانان خارجی را به خود اختصاص داد تا صنایع دستی این منطقه را خاطره روزهای سفر به تبریز کنند.

خاطره های خوشمزه تبریز 

عطر و طعم برنج زعفرانی ایرانی، کباب و جوجه کباب، خورشت هویج، سوپ، کوفته تبریزی و دلمه هوش را از مهمانان خارجی ربوده و آنها را سرمست کرده به طوریکه گروه مقدونیه غذاهای ایرانی را بسیار خوشمزه دانسته و با آشنایی با هر غذای جدید می گفتند: هر روز غذایی بهتر از دیروز!
دستپخت خوب مردمان تبریز و رستوران هایش، هنرمندان خارجی را علی رغم اینکه با غذاهای ایرانی ناآشنا هستند اما ذائقه آنها را فریفته خود کرده است.
لواشک، چای، مربا و شیرینی های سنتی نیز از خاطره های خوشمزه سفر به تبریز بودند.تبریز؛ مصداق جنت است

تبریز رسم مهمانوازی را به جا آورده و با آب و هوای بارانی، طراوتی بهاری را پیشکش مهمانان خود کرده است.
شهر تبریز طی روزهای برگزاری پنجمین جشنواره بین المللی تبریزیم شاهد روزهای بارانی، آفتابی، ابری و گاهی هم خنکای اردیبهشتی بوده که تجربه این شرایط جوی برای هنرمندان خارجی منحصر به فرد بود به طوریکه بهرام عثمان اف از کشور آذربایجان، تبریز را مصداق بهشت دانست.
بهرام عثمان اف در این خصوص گفت: پیش از این وصف بسیاری از آب و هوای تبریز شنیده بودم اما برایم تجربه چندین موقعیت جوی در یک روز جالب بود.
هنرمندان اهل گرجستان نیز تبریز را به واسطه فرهنگ، آب و هوایش و دیدنی های آن زیبا توصیف کردند.
در این میان همچنین انس عبدالصمد که از کشور عراق به جشنواره تبریزیم آمده نیز طراوت هوای تبریز و
خنکای آن را بسیار جذاب دانست و با هوای گرم عراق مقایسه کرد.تبریزیم؛ جشنواره ای قانونمند و پرمحتوا

انس عبدالصمد پنجمین جشنواره بین المللی تبریزیم را یکی از بهترین جشنواره هایی دانست که تا کنون در ایران تجربه کرده است.
وی با بیان اینکه تجربه حضور در جشنواره های مختلف را در ایران داشته، گفت: جشنواره تبریزیم خاطره خوبی را برایمان رقم زد به طوریکه مهمان نوازی عوامل اجرایی، نظم و انضباط حاکم بر برنامه های "تبریزیم" را در معدود رویدادهای این چنینی شاهد بودیم.آنچه هنرمندان خارجی از نمایش خیابانی در کشور خود گفتند

لوییجی سیوتتا با اشاره به تاریخ و پیشینه نمایش خیابانی در کشور خود گفت: نمایش خیابانی در ایتالیا سابقه طولانی دارد و برخلاف نمایش های خیابانی هنرمندان تبریزی که به اجرای صحنه ای نزدیک است، در ایتالیا نمایش ها کمتر جدی بوده و قالب طنز و سرگرمی آن بیشتر است.
در این میان همچنین دیوید جیشکاریانی از کشور گرجستان نیز اظهار داشت: نمایش های خیابانی در کشورم به صورت ماسک شو بوده و در پوشش های مختلف، هنرمندان به اجرای نمایش می پردازند.
دیوید همچنین از مردمی بودن و مقبولیت نمایش خیابانی در کشور خود گفت که جایگاه خوبی را توانسته به همت هنرمندان بدست آورد.
با این حال تمامی هنرمندان مهمان کشورهای مختلف از مهمانوازی مردم تبریز و حضور و تشویق آنها در طول اجرا ابراز خرسندی کرده و آن را جزو خاطرات به یاد ماندنی سفر خود به تبریز دانستند.

***
پنجمین جشنواره بین المللی تبریزیم پس از پنج ماه به آخرین روزهای خود در حالی نزدیک می شود که تجربه حضور و همراهی هنرمندان تبریزی و دیگر شهرها و کشورها را با خود همراه داشته و همه رویایی را برای شهر تبریز و مردمانش ترسیم کردند؛ رویای صلح، دوستی و در نوردیدن مرزهای فرهنگ و هنر....


گزارش: یاسمین مولانا


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز