لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 8 ارديبهشت 1397     |     کد : 4677

تبریز؛ مصداق همان "جنت" است

📌 گزارشی از روز چهارم از پنجمین جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی و فضای باز تبریزیم

احسان شامی:روز چهارم جشنواره در حالی تجربه شد، که بارانی بی‌سابقه تبرز را فراگرفت. بارانی بی امان که اردیبهشت را غافلگیر کرده بود و تبریز را بیشتر! حتی تگرگ هم تجربه شد، چه آنکه معابر راه آب گرفت و تلخه رود، که از میانه تبریز میگذرد، پرآّب و خروشان شد....اما هیچکدام از این رخدادها، باعث نشد که جشنواره تبریزیم، روز چهارم خود را کلید نزند. روز چهارم جشنواره آغاز شد و تا آخرین دقایق، کار اجراها دنبال شد.

با اینحال هوای تبریز مصداق آن تعبیر مشهورش در میان عامه را داشت که "چهار فصل" است. این نکته بسیاری از میهمانان، منجمله بهرام عثمان‌اوف را به وجد آوردو. او. گفت: هوای تبریز به حق که هوایی بهشتی دارد و تبریز مصداق همان بهشت معهود در کتب مقدس است.

نمایش "ماسک شو"، عنوان نمایشی بود از گرجستان که در اولین لحظات شروع نمایش ها در روز چهارم، با ورودشان مخاطبان را غافلگیر کرد. ماسک شو که خود، عنوان سبک برای نایش است با استقبال گسترده مخاطبان روبرو شد و دوربین ها برای گرفتن سلفی ها و عکس های یادگاری از جیب ها و کیف ها در آمد. گرجی ها توانستند، دل مخاطبان در روز چهارم را بربایند و این شروع خوبی برای روز چهارم به شمار می رفت. این نمایش به نویسندگی و کارگردانی دیوید جیشکارانی و حضور هشت بازیگر، همراه بود.

"بوسه‌هایی زیر پا" عنوان نمایش دوم بود که تاجیک‌ها با خود از دیار رودکی آورده بودند. داستانی از زندگی یک موسیقیدان که اتفاقات رومره زندگی او را مرور میکرد و فضاهای منحصربفردی از زندگی او را به تصویرم می کشید. نمایش تاجیک ها هم با جلب نظر مخاطبان روبرو شد و با تشویق های ممتد آنها همراه بود. "سام جوادی" توانسته بود، دل از مخاطبان برباید و آنها را با بخشی از هنر و فرهنگ نمایشی تاجیکستان آشنا کند. این نمایش با همراهی هفت بازیگر، در محل آمفی تئاتر روباز ائل گولی اجرا شد.

"در مترو"، عنوان سومین نمایش ارائه شده در روز چهارم جشنواره بود. نمایشی به نویسندگی و کارگردانی یوسف اکبرزاده، هنرمند تبریزی که اثر خود را در بخش کار اولی ارائه نموده بود. این نمایش داستان افرادی را روایت می کرد در هر ایستگاه، وارد مترو می شوند و اتفاق هایی در این میان صورت می گیرد. هر کدام ازاین اتفاقات در تداوم جریان نمایش اثر می گذارند و باعث می شود جریان نمایش ادامه داشته باشد. در این نمایش، شش بازیگر حضور داشتند که به دلیل محتوی طنز اجتماعی اش، با استقبال گسترده از سوی مخاطبین روبرو شد. "در مترو" می کوشید که فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی را به یادآوری کرده و توضیح دهد که این محل ها، محل هایی برای عموم شهروندانند.


"خبرنگار بی‌خبر" نمایش دیگری بود به کارگردانی محمد هادی عطایی، که در چهارمین روز تبریزیم به روی صحنه رفت. این نمایش منتخب جشنواره بین المللی تئاتر فجر بود و از بخش ملی در جشنواره حضور پیدا کرده بود. "خبرنگار بی‌خبر" با دو بازیگر، داستان خبرنگار تحصیل کرده ای را به تصویر می کشید که مشغول فروختن cd است و وضعیت مناسبی ندارد. در ادامه داستان مشخص می شود که وی فرزند محمدکاشی، معمار ساختمان شمس العماره است. این آگاهی از شناختن هویت اصلی او، باعث می شود که اتفاقات تازه ای را پشت سر بگذارد.

«جایی برای پیرمردها نیست» نمایش چهارم روز چهارم جشنواره بود، اثری به کارگردانی وحید بهبدی، در چهارمین روز تبریزیم به روی صحنه رفت. نمایشی با دو بازیگر و ارائه شده در بخش مسابقه. این نمایش داستان دو پیرمرد را روایت می کرد که پس از سالها، کار و فعالیت در دوران بازنشستگی خود می خواهند در زندگی خود تغییراتی را بوجود بیاورند. این تغییرات اما مثال همان ضرب المثل قدیمی است: سر پیری و معرکه گیری! آنها زیرپا گذاشتن قوانین را انتخاب می کنند و کهولت سن را عاملی برای تحت پیگرد قرار نگرفتن تلقی می کنند. اما همین عامل سبب می شود که آنها به مشکلاتی بربخورند که از اثرات همان "معرکه گیری" شان است. این نمایش نیز با توجه به درونمایه طنز خود، استقبال گسترده ای را به دنبال داشت و با تشویق های مکرر همراه بود.


جشنواره در روز چهارم، و در حالیکه داشت روزهای آخرش را تجربه می کرد، میهمانانی ارزنده داشت: جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان و دبیر دوازدهمین دوره جشنواره، شهرام خدایی فعالی باسابقه تئاتر که همچنین، مدیرکل کتابخانه های استان است، محمد رمضانی، نویسنده برجسته تئاتر و ادبیات داستانی، حسین مسافر آستانه هنرمند با سابقه تئاتر، امیر نصیر بیگی مدیرعامل گروه های نایشی روایت فتح که هر یک از تبریزیم گفتند و ضمن ستایش در استمرار این حرکت، پیشنهادات خود را طرح کردند.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز