لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : جمعه 7 ارديبهشت 1397     |     کد : 4676

راهی که "یِئشیل پینگی" از "تابع معکوس چهارچوب درخت" پیمود

📌 گزارشی از روز سوم از پنجمین جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی و فضای باز تبریزیم

احسان شامی: روز سوم از پنجمین جشنواره نمایش های خیابانی و فضای باز تبریزیم، به سان روز گذشته در میان سردی منحصربفردی که مختص بهارهای تبریز است، برگزار شد. سرمایی که به تعبیر رامین ریاضی توانست با حضور قابل توجه تماشاگران و مخاطبان تئاتر، گرمایی ارزنده برای جشنواره به ارمغان آورد.

این جشنواره که به سبب اطلاع رسانی های صورت گرفته از دو روز گذشته بدین سو، با استقبالی گسترده تر برگزار شده بود، به محملی برای تعاملات فرهنگی، آموزش های شهروندی و تبادل نظر گروه های نمایشی برگزار شده بود.
روز سوم جشنواره همجچنین شاهد حخضور سه گروه نمایشی بین المللی بود که با اجراهای خود، تحسین همگان را برانگیختند.


نخستین اجرا، "تابع مکوس چهارچوب درخت" اثری بود به نویسندگی و کارگردانی مهدی محمدی‌ارشد با پنج بازیگر. این نمایش که در بخش مسابقه ارائه شده بود، داستان درختی را روایت می کرد که قد کشیده، رشد کرده و ثمر داده است. اما توسط چهار نفر که می تواند نماینده ای از همه مردم و ساکنان کره زمین باشد، از پای در می آید. این داستان کوشیده است، اثرات مخرب تخریب محیط زیست بر روی همه انسان ها را نمایش دهد، چه آنکه مرگ این درخت، در پایان منجر به مرگ همه چهار نفری می شود که در قتل درخت، کمر همت بسته بودند!

دومین اجرا، عنوانش "جاده" بود. اثری به نویسندگی جمال ساقی نژاد و کارگردانی امین حاجی اکبری و با چهار بازیگر. داستان این نمایش خیابانی، روایت زنی را ارائه کرده است که برای سفر از شهری به شهر دیگر، سوار یک ماشین شخصی می شود و گفتگوهایی طنزآمیز را میان آن ها شکل می دهد. نمایشی که در بخش مسابقه ارائه شده بود و دربردارنده مفادی مهم در رفتارهای شهروندی بود.

اجرای سوم روز سوم، "داستان من" نام داشت. این نمایش که برگزیده جشنواره نمایش شهروندی لاهیجان بود، به نویسندگی و کارگردانی احمد نیک قلب، ارائه شده بود. این نمایش، داستان مردی را روایت می کرد که برای تاسیس یک نانوایی چه مشکلاتی را پشت سر می گذارد. تصویری از دشواری های کار برای پیگیری امور در روال کارهای اداری.


چهارمین اجرا، "همه چیز در چمدان" نام داشت. اثری به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری "لوییجی سیوتتا" که در بخش ایتالیا از کشور ایتالیا میهمان جشنواره بود. این نمایش داستان هتلی خیالی را روایت می کند که پر از مهمان است و چمدان های قدیمی در آن وجود دارد. در سال 1930 که حمل و نقل شگفت انگیز شده است، با موسیقی های نوستالژیک ایتالیایی، جریان نمایش را پیش می برد. این نمایش که با استقبال بسیار از سوی مخاطبان روبرو شده بود، با تشویق های مکرر آنها و "لوییجی..لوییجی" صدا کردن آنها همراه شد.
در ادامه اجرای وِی، مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، تندیس جشنواره را به "لوییجی سیوتتا" اهدا کرد.

"رویایی در بغداد" عنوان نمایش پنجم از روز سوم جشنواره تبریزیم بود. نمایشی که از کشور عراق در بخش بین الملل میهمان جشنواره بود. این اثر به نویسندگی و کارگردانی انس عبدالصمد، ارایه شده بود. "رویایی در بغداد"، رویای خانه ای را تبیین می کند که تهدید به ویرانی شده است و همه اهل خانه در انتظار یک ناجی اند که آنها را از این وضعیت برهاند. رویایی که اهل خانه می پندارند به زودی محقق خواهد شد و آنها سرانجامی خوش را تجربه خواهند کرد.

در خاتمه این نمایش نیز کارگردان نمایش رویایی در بغداد به دلیل عدم امکان حضورش در آیین اختتام جشنواره، تندیس جشنواره را از دست حسین آذرنیا، مدیرعامل سازمان و رییس ستاد برگزاری جشنواره دریافت کرد.

نمایش واپسین، "یِئشیل پینگی" نام داشت. "یِئشیل پینگی" در زبان ترکی استامبولی به معنی پنگوئن سبز است. این نمایش نیز در بخش بین الملل و به نویسندگی و کارگردانی "تئودورا پوپووا لازارووا" حضور داشت. "یِئشیل پینگی"، داستان پنگوئنی را روایت می کند که در دنیای پر از پلاستیک، به دلیل رنگ سبز خود، نزد یک نقاش می رود که رنگش را تغییر دهد. رنگی که او را به یک قورباغه شبیه ساخته است و دستمایه مشکلاتی برای اوست.
این نمایش در تلاش برای گوشزد کردن خطرات آلوده کردن محیط زیست توسط پلاستیک بود و با استقبال گسترده از سوی مخاطبان همراه شد.

روز سوم جشنواره در حالی خاتمه پیدا کرد، که بسیاری از اساتید و هنرمندان برجسته تئاتر میهمان جشنواره بودند و از آنچه که در کمپ برگزاری جشنواره می گذرد، احساس مسرت و غرور داشتند. از غروری که به بلندآوازه شدن نام تبریز در تئاتر کمک کرد.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز