لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397     |     کد : 4672

از دولت عشق تا پانتومیم مرد طنابی

📌گزارشی از روز دوم از پنجمین جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی و فضای باز تبریزیم

احسان شامی: دومین روز از جشنواره تبریزیم، درحالیکه اوضاع جو حال و هوای بهاری تری نسبت به روز قبل داشت، در میان استقبال گسترده شهروندان و مخاطبان جشنواره برگزار شد.

روز دوم جشنواره، به سان روز نخست، با ورود کاروان میهمانان بین الملل با صدای سازهای محلی آذربایجان کلید خورد و جشنواره روز دوم فعالیت خود را آغاز کرد.

روز دوم، با تک بازی شهرام خزرایی، در نمایش «دولت عشق» آغاز شد. این نمایش به نویسندگی رقیه علیپور و کارگردانی ائلناز نورسی، اجرا شد که در بخش خادمین شهر، کار خود را ارائه کرده بود. دولت عشق، داستان پیرمردی را روایت می کند در پی آن است برای فرزند پسر خود لباس دامادی بخرد. او در این نمایش از تماشاگران می خواهد که در انتخاب رنگ به او کمک کند. او در نهایت به انتخاب لباس سفید رضایت می دهد و در خاتمه پلاک شکسته فرزندش را به گردن می آویزد؛ ادای احترامی به همه شهدای گلگون به کفن دفاع مقدس که امنیت و ثبات امروز را مدیون ایشانیم.

در ادامه اجراهای تعیین شده برای روز دوم جشنواره، نمایش «مایه حیات»، که اثری ارائه شده در بخش کار اولی ها بود، با استقبال گسترده از سوی تماشاگران روبرو شد. این نمایش به نویسندگی و کارگردانی امیرمهروند ارائه شده بود و 16 بازیگر، داتسان رودخانه ای را نشان میداد که عاصی و خسته از رفتار مردم لب به شکایت می گشاید و از آنها می خواهد که با طبیعت مهربان تر باشند.

ادامه نمایش های روز دوم، در بخش مسابقه، با اجرای نمایش پانتومیم «دنیای مجازی» به نویسندگی و کارگردانی جاوید اسماعیلی و بازیگری حسن بابازاده و جاوید اسماعیلی، دنبال شد. این نمایش داستان مردی جوان بود ک در فضای مجازی با دختری آشنا می شود و با وی قرار ملاقات می گذارد. اما وی نمی تواند دختر را سر قرار پیدا کند. دوست مرد جوان برای کمک وارد صحنه می شود و ادامه داستان پی گرفته می شود. «دنیای مجازی» در تلاش است آسیب ها و بسترهای مناسب فضای مجازی را توضیح دهد و به اصطلاح فرهنگ استفاده از آن را به مخاطبان این دنیای بیکران یاد دهد.

اجرای سوم نمایشی در روز دم از جشنواره، متعلق به نمایش «آرتیمیا» بود. نمایشی در بخش کار اولی، به نویسندگی و کارگردانی الهام ملکی و تک بازی جمال ساقی نژاد. آرتیمیا نام تنها زیست گونه حیاتی دریاچه ارومیه بود که با خشک شدن تدریجی آن، حیات این گونه ارزشمند زیست محیطی به مخاطره افتاد. آرتیمیا به واقع سفیری از این دریاچه است که به دلیل منقرض شدن نسل خود، برای وصف حال به میان مردم آمده است. این نمایش نیز با استقبال گسترده از سوی مخاطبان روبرو شد، کوشید وصف ناگواری این دریاچه را تبیین کند و از آنچه مردم بر سر آن به دریاچه آورده اند. گلایه کند.

این جشنواره البته یک میهمان ویژه داشت: دکتر شکور اکبر نژاد رییس شورای اسلامی شهر تبریز. او در حاشیه جشنواره، با تأکید بر گسترش فعالیت‌های آموزشی با رویکرد توسعه فرهنگ شهروندی تصریح کرد: اهالی هنر به لحاظ نوع حرفه خود از جایگاه فرهنگی اجتماعی خاصی در جامعه برخوردار هستند و به عنوان الگوی مردم به ویژه نسل جوان می توانند با نگاه خاص، ظریف و حرفه ای خود دغدغه های اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی جامعه را در قالب هنر مطرح کنند.

وی استفاده از ظرفیت های موجود برای فرهنگ سازی و آموزش به شهروندان در راستای انجام ماموریت های فرهنگی شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریز را ضروری برشمرد و افزود: مفاهیمی چون امید، تحکیم خانواده، مهربانی، نظم و قانونمداری دغدغه مشترک ما و هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر است که می توانیم پیام های اخلاقی و آموزنده خود را به شهروندان در قالب برنامه های هنری ارائه دهیم و فرهنگ سازی کنیم.

عنوان چهارمین نمایش «یاریار» بود که با حضور گروهی از هنرمندان کرمانشاه همراه شده بود. فرصتی برای ادای احترام به قربانیان و جانباختگان زلزله اخیر سرپل ذهاب و وضعیت ناگوار زلزله زدگان این نمایش در بخش «میهمان ملی» به جشنواره راه پیدا کرده بود و نویسندگی آن بر عهده سعید ذبیحی و کارگردانی اش برعهده حسین نادری و مرتضی اسدی مرام بود و با پنج بازیگر که در لباس محلی به میان مردم رفتند، زمینه ادای احترام به همیمیهنان ناحیه غربی کشور را را فراهم کردند. این نمایش نیز به دلیل توجه به موضوعی خاص و ملی، مورد توجه قرار گرفت.

نمایش پنجم، عنوانش «اما آنها بازهم خندیدند» بود اثری از جمهوری آذربایجان و در بخش بین الملل. نویسنده و کارگردان آن «جیحون داداش‌اف» بود. این نمایش با چهار بازیگر، روایتی از دنیای «دلقک‌ها» را ارائه کرد. دنیایی که در ظاهر سرشار از نور و رنگ و شادیست اما در درون همه آنها دنیایی از غم و اندوه و تنهایی لانه کرده است. این نمایش نیز به سبب حضور از کشوری خارجی، با استقبال گسترده همراه شد و مخاطبان جشنواره از آن با تشویق های ممتد قدردانی کردند.

آخرین نمایش از روز دوم جشنواره، اثری بود پانتومیم، با عنوان «مرد طنابی» که از کشور قزاقستان، میهمان جشنواره تبریزیم بود. این اثر به نویسندگی و کارگردانی «سرگئی چرویاکوف» به جشنواره ارائه شده بود و بازیگری آن بر عهده خود سرگئی بود. داستان این نمایش در تلاش است تا اهمیت استفاده از زبان بدن را در بیان موضوع را به مخاطبان یادآوری کند و زمینه باورپذیری پانتومیم را به مخاطب انتقال دهد.

روز دوم جشنواره در حالی به کار خود پایان داد، که به رغم سردی بهاری هوا که تن ها را می لرزاند، با استقبال لحظه به لحظه مخاطبین همراه شد و روزی پرخاطره در دفتر خاطرات جشنواره تبریزیم به ثبت رساند.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز