لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : جمعه 18 اسفند 1396     |     کد : 4580

گفتگویی زنانه به مناسبت روز زن/

نمایش ظرفیت های بانوان در جشنواره تبریزیم، رسالتم است

نمایش های خیابانی برای بیان اعتراض به وضعیت موجود اجتماعی شکل گرفته و به عنوان یک حرکت هنری اجتماعی مطالبه گر، سعی در اصلاح جامعه دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، در میان مطالبات مختلفی که سالهای پیش از این، هنرمندان تبریزی در نمایش های خیابانی در قالب جشنواره ای و جز آن به بیان آنها می پرداختند، شاید کمتر یادی از مسائل و مشکلات اجتماعی مرتبط با زنان را به میان می آوردند اما بازیگران و کارگردانان بانو با حضور فعالی که در پنجمین دوره از جشنواره بین المللی تبریزیم یافته اند، در کنار طرح مسائل مختلف همچون مذهبی، سلامت و مقاومت به معضلات جامعه بانوان هم نگاه تخصصی کرده اند.
الهام نظیری کارگردان و بازیگر نمایش خوش خیال با استقبال از این دوره از جشنواره تبریزیم که فرصتی به حضور فعال بانوان در عرصه نمایش خیابانی داده شده است، گفت: پیش از این فرصت مناسب و زیادی برای حضور بانوان در نمایش های خیابانی در تبریز وجود نداشت اما با حضور در این دوره از جشنواره بیان مشکلات و نیازهای بانوان را رسالت خود قرار داده ام.
وی با بیان اینکه بیان معضلات و مشکلات این قشر از جامعه در تبریز کمتر اتفاق می افتد، افزود: من نیز نماینده ای از جامعه زنان هستم و با مشکلات این قشر بیش از هر کسی آشنایی دارم و می توانم آنها را درک و بیان کنم و به حق شهر تبریز نیاز دارد به بانوان بیش از این بپردازد.
الهام نظیری در عین حال ضرورت حضور بانوان در نمایش خیابانی در قالب جشنواره تبریزیم را بررسی کرد و گفت: استفاده از موقعیت بوجود آمده در عین حال که فرصت بروز استعدادهای بانوان بازیگر را در خارج از صحنه های سالن تئاتر می دهد از سوی دیگر اعتماد به نفس بانوان را نیز بالا می برد، به این معنی که مخاطبان بانو هم با دیدن همنوعان خود که از سالن های نمایش خارج شده و در خیابان هم به اجرای نمایش می پردازند اعتماد به نفس می دهد تا به علایق خود با جسارت بیشتری بپردازند.
این هنرمند جوان تبریزی ادامه داد: باتوجه به اینکه به معضلات جامعه زنان در تبریز با توجه ساختار شهری و فرهنگی آن کمتر پرداخته شده، بانوان هنرمند می توانند بهتر از آنها حرف زده و ابعاد اجتماعی بانوان را به معرض نمایش بگذارند و از سوی دیگر ظرفیت هایشان را بیان کنند.
الهام نظیری که در نمایش خوش خیال به بیان تداخل نقش همسرداری بانوان و نقش مادرانه می پردازد در خصوص نمایش خود گفت: برای رساندن این نمایش به مرحله اجرا با کارشناسان اجتماعی مختلفی به گفتگو نشسته و مسائلی را که بانوان در جامعه تبریز با آن مواجهه هستند را بررسی کردم و در این نمایش سعی بر نشان دادن مشکلات دو بانویی که در غرق شدن در نقش های مختلف مادرانه و همسرانه خود با آن مواجه می شوند، داشتم تا در نهایت با بیان راهکار آنها را اصلاح کنم.
هنرمندبانوی جوان، نشان دادن توانمندی های زنان را بزرگترین پیام و رسالت خود در حضورش در این دوره از جشنواره تبریزیم عنوان کرد.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز