لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 8 اسفند 1396     |     کد : 4555

حضوری شیرین از پیشکسوت تئاتر صحنه ای در تبریزیم

شهرام خزرایی کارگردان و بازیگر سالهای نمایش صحنه ای، مخاطب و تماشاگران را با تیپ های شخصیتی اش همراه کرده و به گریه و خنده واداشته است اما پس از 30 سال تجربه نمایش خیابانی را به تماشا نشست.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، شهرام خزرایی کارگردان و بازیگر پیشکسوت تئاتر برای نخستین بار در طول 30 سال کار حرفه ای فرصت اجرای نمایش خیابانی و حضور در جشنواره تبریزیم را به خود داد و در خصوص این تجربه گفت: نحوه اجرا و فراخوان پنجمین جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی و فضای باز تبریزیم مرا ترغیب کرد تا برای نخستین بار فرصت تجربه بازی در نمایش خیابانی را به خود بدهم.
وی با نمایش "به نام نامی سر" به داستان زندگی شهدای حرم پرداخت و با اشاره به اجرای این نمایش در اماکن مختلف شهر اظهار داشت: تبریزیم و نمایش خیابانی تجربه خاصی برایم بود و تاکنون به این شکل اجرا را در طول کار حرفه ای خود نداشتم.
خزرایی بازتاب احساسات مردمی در تماشای نمایش خیابانی را در مقایسه با تئاتر صحنه ای قابل توجه دانست و گفت: مکان یابی مناسب برای اجرای نمایش ها از یک سو و علاقمندی شهروندان و نوع بازخورد احساسات باعث می شد که با علاقه بیشتری اجرای نمایش های خیابانی را دنبال کنم.
بازیگر پیشکسوت تئاتر افزود: یکی از خاطراتی که اجرای نمایش زندگی شهدای حرم برایم رقم زد حضور و اجرا در روز راهپیمایی 22 بهمن بود که مادر پیری همراه با نمایش همصدایی کرده و اشک می ریخت و در پایان گفت من مادر همان شهید حرمی هستم که آنرا بازی کردید!
وی فرهنگسازی به زبان هنر در جامعه را یکی از ویژگی های موثر نمایش های خیابانی دانست و گفت: نمایش به واسطه داشتن چندین هنر در ذات خود، تاثیر بیشتری بر روی مخاطب می گذارد و باتوجه به رکود سالن های نمایش علی رغم تلاش های ماهانه هنرمندان، نمایش خیابانی بهترین ابزار برای انتقال پیام به جامعه است.
خزرایی افزود: در نمایش خیابانی بازیگر به جای انتظار تماشاچی درسالن های نمایش خود به سراغ مردم در خیابان رفته و با آنها ارتباط می گیرد و این مهم برای کاستن فاصله ای که میان مردم و هنر نمایش بوجود آمده، راهی موثر است و جشنواره تبریزیم با ایجاد جذابیت هایی که برای هنرمندان و شهروندان در این دوره برگزاری خود داشته توانسته ارتباط بهتر و بیشتری را بوجود آورد. 


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز