يکشنبه 23 مرداد 1401 _
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 19 دي 1396     |     کد : 3862

حیدرزاده؛ خانه ای با ارسی هایی روح بخش

گشتی در تبریز 2018

محله‌ مقصودیه از محله‌های قدیمی تبریز است و به‌راحتی می‌توانید با گشت و گذار در آن، خانه‌های تاریخی و زیبای بسیاری پیدا کنید که یکی از آن‌ها خانه‌ی حیدرزاده است.
خانه حیدرزاده در سمت جنوبی شهرداری تبریز قرار گرفته است و چندین خانه‌ تاریخی دیگر مانند خانه‌ سلماسی، خانه‌ بهنام، خانه‌ گنجه‌ای زاده و خانه‌ قدکی در اطراف آن قرار دارند.در مورد تاریخ دقیق ساخت این بنا اطلاعات و اسنادی در دست نیست اما کارشناسان میراث فرهنگی بر اساس مطالعات میدانی ادعا می‌کنند که قدمت خانه به ۱۳۰ سال می‌رسد. گفته می‌شود «حاج حبیب لک» معمار این بنا بود و در نقشه‌ دارالسلطنه‌ تبریز این ساختمان به نام خانه‌ «حاج قلی خان سرتیپ» آورده شده است.
مساحت خانه ۹۰۰ متر مربع بوده و در دو طبقه ساخته شده است که ساختمان میان حیاط اندرونی و بیرونی قرار دارد.تمامی پنجره‌ها چوبی و کنده‌کاری شده هستند و در قسمت بالایی، شیشه‌های رنگی دارند که به این خانه شادابی و سرزندگی می‌بخشد و یکی از ویژگی های منحصر به فرد این خانه همان ارسی های مشبک و رنگین آن است که مرمت آنها به تنهایی دو سال زمان برد.
خانه حیدرزاده مانند اکثر خانه‌های قاجار، در زیرزمین حوض‌خانه‌ای با یک حوض و فواره وجود دارد و دیوارها و طاق‌ها آجرکاری شده‌اند. قسمت‌های دیگر خانه توسط سالن به یکدیگر راه دارند و اتاق اصلی این خانه یا همان شاه‌نشین، زیباترین اتاق این عمارت است.این خانه در سال ۱۳۷۸ در فهرست میراث ملی ایران با شماره ۲۵۲۴ به ثبت رسید و در سال ۱۳۸۰ بازسازی شد و امروزه به‌عنوان مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری استان آذربایجان شرقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.خانه حیدرزاده در ایام تعطیلات نوروز و فصل گردشگری تابستانی به مرکز اطلاع رسانی گردشگری اختصاص می یابد و برگزاری نمایشگاه های مختلف و عکاسی با لباس های محلی از جمله برنامه های این خانه در ایام گردشگری است.
آدرس بنا: تبریز، خیابان مقصودیه، سمت جنوبی عمارت شهرداری


PDF چاپ چاپ