يکشنبه 23 مرداد 1401 _
  جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 27 دي 1395     |     کد : 3591

محلات قدیمی تبریز در آستانه تبریز 2018//

دوه چی/ بخش اول

کوی شتربان که آنرا در تبریز و سایر مناطق آذربایجان بنام دوه چی میشناسند ازمحلات مهم تبریز است که به لحاظ وسعت ,قدمت و تاریخ مشهور است .

کوی شتربان که آنرا در تبریز و سایر مناطق آذربایجان بنام دوه چی میشناسند ازمحلات مهم تبریز است که به  لحاظ وسعت ,قدمت و تاریخ مشهور است .
این کوی  از شمال به کوههای سرخ عینالی , از جنوب به مهرانرود (میدان چایی), از مشرق به محله سرخاب و از مغرب به محله امیر خیز محدود است  که وسعت بسیار داشته است. خیابان شمس تبریزی این محله را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده است . امروزه اهالی تبریز دوه چی را با خیابان شمس می شناسند .
از لحاظ تاریخی این کوی به دلیل اجتماع مخالفین مشروطه و طرفداران محمد علیشاه قاجار اهمیت فوق العاده ای دارد. نام این محله به دلیل رونق شتربانی در این محل و وجود کاروانسراهای متعدد در اطراف این محل مانند کاهفروشان , سرای کشمش چیلر ,میدان صاحبالامر و حمل بار از اطراف به تبریز و توسط ساربانان شتر به نام شتربانان  و به ترکی بنام دوه چی معروفیت یافته است.

 

این محله در قدیم پرجمعیت بوده و ساکنان آن  ثروتمند بودند.
میادین و محلات معروف  کوی دوه چی :
-    دروازه دوه چی در ابتدای بازارچه دوه چی فعلی تقریبا مقابل مسجد آقا سید علی آقا قرار گرفته بود .
-    شاید بزرگترین دروازه از میان هشت دروازه دیگر با روی نجفقلی خان بود .در بیرون هریک از دروازه ها یک حمام و یک کاروالنسرا ساخته شده بود و در مجموع دیوار حصار و دروازه و حمام و کاروانسرا ی بیرون دروازه بعنوان عناصر دروازه ای شناخته می شوند . در امتداد گذر دروازه ها بازارچه هایی بوجود آمدند که امروزه اثری از حمام و کاروانسراهای دروازه دوه چی به جای نمانده است.  
-    میدان کاه فروشان یا سامان میدانی از معروفترین اماکن کوی شتربان است . این میدان در جنوب محله شتربان نزدیک مهرانرود واقع است که از شرق به خیابان دارایی (شهید مدنی), از غرب به خیابان ملل متحد (فلسطین) محدود می شود. این میدان محل تجمع روستاییان شمال و غرب تبریز بوده است که محصولات کشاورزی خود از جمله کاه را در این میدان به فروش می رساندند .هم اکنون نیز تقریبا بدنه قدیمی این بازار سنتی حفظ شده است ولی نوع مشاغل تا حدودی تغییر یافته است. تا قبل از رواج خودرو و وسایط نقلیه عمومی این میدان شاهد هزاران نفر از روستاییانی بود که با اسب و قاطر و الاغ محصولات زراعی و روستایی خود را جهت فروش در این میدان عرضه می کردند  . جهت اسکان روستاییان و نگهداری چهاپایان آنها , دهها کاروانسرا در این میدان ساخته شده بود . در حال حاضر به اسنتثنای چند کاروانسرای خاص همگی از بین رفته و یا تبدیل به انبارهای چوب فروشان محل شده اند.  در این میدان دو مسجد وجود دارد:1- مسجد دباغ خانه که بانی آن دباغ چی های میدان بودند . 2-مسجد ایریلولر که اهالی روستای ایری مقیماین میدان بانی ساخت آن بودند. همچنین خانه های حاج مطلب , حاج علی اکبر ,سید حسن یزدی ,میر ابولفضل ,حاج کریم و خانه قدیم حجت الاسلام در این میدان قرار داشته انی .
-    کوچه اسلامیه که بیشترین شهرت آن از زمان انقلاب مشروطیت است محل تشکیل انجمن اسلامیه بوده است این انجمن به منظور مقابله با رشد اندیشه های مشروطه خواهی توسط روحانیونی چون میر هاشم دوه چی تشکیل شد . در ابتدای این کوچه مسجد بزرگ و زیبایی  بنام مسجد شکلی وجود داشت که ساختمان اصلی آن به جهت بازسازی کلا  تخریب شده است.
-    چهار بندان  چهار دربندی طولانی است که در نقطه ای بصورت چهار راه به هم برخورد می کنند و امروزه نیز به این نام مشهور است . یک طرف آن به سمت حمام گرماب سابق , طرف روبروی آن به سمت مسجد شکلی , دو طرف دیگر که در نقشه دارالسلطنه تبریز کوچه میر تقی صراف نامگذاری شده است یکی به سمت مسجد حسینیه و دیگری به سمت مسجد حاج آقابابا می رود .
-    از دیگر کوچه های این محله که هر یک بنام خانواده ای ثروتمند و مشهور ساکن آن نامگذاری شده است میتوان به کوچه های حریری , شالچیلار , کاشی لر  و لک لر اشاره کرد.

-    مجموعه بازار شتربان
بازارچه مسقف آجری شتربان پل ارتباطی محله شتربان و بازار بزرگ می باشد واین بنا در شمال مهرانرود نزدیک بازار مسگران تبریز قرار دارد و توسط مهرانرود از بازار تبریز جدا شده است. بازارچه دارای دو ورودی از طرف میدان کاه فروشان می باشد و دروازه شتربان در ابتدای یکی از این ورودیها قرار داشته است. مدرسه نصریه از عمارتهای دوران پادشاهی اوزون حسن آق قویونلوها به همراه مسجد حسن پادشاه در وسط میدان صاحبالامر از دیگر آثار بجا مانده از گذشتگان تبریز است .
-    میدان صاحب آباد (صاحبالامرفعلی) درساحل شمالی مهرانرود و در موضعی که هم اکنون به میدان صاحب الامر معروف است باغ بزرگ و زیبایی وجود داشت . احداث این باغ به خواجه شمس الدین محمد جوینی نسبت داده می شود که در اواخر عهد هلاکو  وزیر اعظم و صاحب اختیار ممالک ایران و روم بوده است .بعدها پادشاه سلسله آق قویونلوها سلطان حسن بایندری در همین باغ اقامت گزید و آنرا توسعه داد .  بعدها پسر وی سلطان یعقوب عمارت معروف هشت بهشت را بنا نهاد .

در قسمت دوم ابنیه تاریخی , مشاهیر و وقایع مهم تاریخی این کوی ارائه خواهد شد .

 


PDF چاپ چاپ