سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 12 شهريور 1390     |     کد : 359

دیوارهای شهر من، برگزیده های خود را شناخت

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز گفت: با پایان مراحل داوری و بررسی آثار راه یافته به مسابقه عکاسی دیوارهای شهر من، این رویداد هنر عکاسی، برگزیده های خود را شناخت.

 

مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز گفت: با پایان مراحل داوری و بررسی آثار راه یافته به مسابقه عکاسی دیوارهای شهر من، این رویداد هنر عکاسی، برگزیده های خود را شناخت .

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، حسین نجفی افزود: این مسابقه عکاسی که به همت و ابتکار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز برگزار شده بود، توانست طی یک ماه از انتشار فراخوان مسابقه، آثار متفاوت و ارزشمندی را به دبیرخانه این مسابقه عکاسی ارسال نماید .

وی خاطر نشان کرد: در این مسابقه عکاسی که از شهروندان خواسته شده بود، زیبایی ها و نازیبایی های دیوارهای شهر را با استفاده از هر نوع وسیله عکاسی نظیر دوربین های آماتور و دوربین تلفن های همراه ثبت کرده و به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز ارسال نمایند .

نجفی اضافه کرد: ار ابتدای انتشار فراخوان تا پایان مردادماه که روز نهایی ارسال آثار بود، بیش از 2400 اثر به دبیرخانه مسابقه ارسال شد و استقبال فزاینده ای از سوی شهروندان از این مسابقه صورت گرفت .

وی ادامه داد: این مسابقه به دلیل ابتکاری بودن خود، همانگونه که پیش بینی شد با استقبال گسترده از سوی شهروندان و حتی مسافران تابستانی تبریز روبرو شد، به گونه ای که بسیاری از شهروندان خواستار تمدید زمان ارسال اثار به این مسابقه بودند .

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، اضافه کرد: به رغم اینکه انتظار می رفت آثار راه یافته به مسابقه ویژگی آماتور داشته باشد، اما بررسی کلی آثار نشان میدهد که بسیاری از شهروندان در رعایت اصول فنی عکاسی نظیر نورسنجی، کادربندی و توجه به چیدمان در متن عکس توجه ویژه ای داشته اند .

نجفی خاطر نشان کرد: داوری این آثار طی روزهای گذشته طی جلسات مداوم و در دو مرحله انجام شد که نتایج آن به زودی از طریق آیین اختتام به اطلاع عموم شرکت کنندگان و شهروندان خواهد رسید .

وی با اشاره به اهداف تبیین شده برای این مسابقه عکاسی گفت: ديوارهاي شهر يكي از اصلي ترين سازه هاي شهري هستند كه مردم روزانه با آن روبرو مي‌شوند و وضعيت ظاهري ديوارها در بلند مدت تاثيرات روحي خود را در شهروندان نشان مي دهد .

وي آلودگي بصري را از جمله مشكلات زيباسازي شهر تبريز عنوان كرد و افزود: در برخي موارد، پيام هاي تبليغاتي شركت هاي مختلف با گرافيك و ظاهري ناخوشايند تصوير مي شود و اين با اصول زيبايي شهري سازگار نيست .

وي عنوان كرد: همچنين برخي پيام هاي شهروندي و توصيه هاي اخلاقي كه در ديوارهاي شهر ديده مي شود، به گونه اي طراحي و ترسيم شده اند كه در انتقال پيام موفق عمل نمي كنند و به جاي آنكه نقش مشوق داشته باشد، بازدارنده است .

نجفي اضافه كرد: با اينحال در برخي از ديوارهاي شهر تصاوير و عباراتي آمده است كه به جهت استفاده كارشناسي شده از تركيب رنگها و جملات چشم نوازند و مخاطبين را به سوي خود جذب مي كنند .

مدير عامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز اضافه كرد: برخي پيام هاي تبليغاتي نيز به نوعي طراحي شده اند كه فقط هدف اصلي ايجاد كننده را در خصوص جذب مشتري ميرساند ولي تاثيري در امر زيباسازي ندارند .

نجفي گفت: رویکرد کلی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز بر آن است تا با برگزاری مسابقات عکاسی نظیر دیوارهای شهر من و گسترش این هنر در میان شهروندان، نسبت به عمومی کردن هنر عکاسی و تشویق شهروندان به نگاه دقیق به جامعه اطراف خود اقدام نماید.

وی با بیان اینکه دومین دوره این مسابقه عکاسی به زودی برگزار می شود، تاکید کرد: به صاحبان 30 عكس برگزيده، جوايزي ارزنده نظير دوربين عكاسي و تلفن‌ همراه اعطا خواهد شد .


PDF چاپ چاپ