يکشنبه 23 مرداد 1401 _
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 25 دي 1395     |     کد : 3586

محلات قدیمی تبریز در آستانه تبریز 2018//

امیرخیز

امیر خیز یا امیره قیز یکی از محلات قدیمی تبریز است که در شمالغرب شهر واقع شده است . این محله از شمال به تلخه رود , از جنوب به میدان چایی , از غرب به محله دوز دوزان و از شرق به محله دوه چی (شتربان) متصل است.

امیر خیز یا امیره قیز یکی از محلات قدیمی تبریز است که در شمالغرب شهر واقع شده است . این محله از شمال به تلخه رود , از جنوب به میدان چایی , از غرب به محله دوز دوزان و از شرق به محله دوه چی (شتربان) متصل است.
گفته میشود نام قدیمی آن «امیره قیز» بنام خاندانی امیرزاده که در آن ساکن بودند نامگذاری شده بودکه بعدها به خاطر حضور ستارخان در این محله نام امیر خیز را شایسته تر دیدند .
این محله با شروع مشروطه خواهی نقش تاریخی اجتماعی پیدا کرده و آخرین و مهمترین جبهه در نظام مشروطه است. ستارخان اعتباری ابدی به این محله بخشیده است.
از آنجا که آب این محله اندک بوده است و آب محل از طریق  دوقنات الهوردیخان و امیر جلیل تامین می شده است، باغ و باغچه در آن کم باست  باغ امیر نیز در مجاورت قنات امیر جلیل واقع شده بود .
در این محله 6 مسجد وجود داشته که مسجد قصا بلار معروفترین آنهاست .
درب استانبول از دیگر بناهای مهم این محله بود که در نزدیکی خیابان فلسطین امروزی قرار داشت . این درب که امروز ه چیزی از آن نمانده است یکی از ورودیهاو خروجیهای هشتگانه تبریز در دوران گذشته بود .
پل سنگی از دیگر بناهای تاریخی این محله است که روی میدان چایی احداث شده و در حال حاضر توسط شهرداری منطقه بازسازی شده است. بلوار منجم نیز از مراکز مهم تجمع اهالی محل در مناسبتهای مختلف بوده است.

مردمان امیرخیز
این محله تاریخی همراه با گذر زمان، همانند دیگر نقاط شهر تغییرات و تحولات زیادی را تجربه نموده است. امروزه محله امیرخیز به عنوان محل استقرار بیمارستان علوی یکی از مراکز مهم درمانی و تخصصی ترین و قدیمیترین مرکز چشم پزشکی تبریز شناخته می شود.
همچنین کارخانه کبریت سازی توکلی مطابق با استاندارهای جهانی از مراکز مهم اقتصادی در این محله است. مهندس توکلی موسس  این کارخانه و کارخانه های دیگر من جمله ماشین سازی تبریز به پدر صنعت تولیدآذربایجان معروف است .
از دیگر اشخاص نامی این محله حاج اسماعیل امیرخیزی بود. وی از مشاوران و مشیران ستارخان بود و بعد از مشروطه در کسوت معلم ادبیات در مدرسه محمدیه تبریز بخدمت فرهنگی پرداخت . سپس به مدیریت هنرستان دارالفنون  و بعدها به ریاست فرهنگ آذربایجان منصوب شد. وی کتابی در مورد قیام آذربایجان و مشروطه تالیف نموده است.
در گذشته شغل اصلی ساکنین این محله قالیبافی بوده و قالیهای نفیس و تابلو فرشهایش اغلب با دیگر محلات متفاوت است.
با گسترش و توسعه شهری این محله قدمت جمعیتی خود را حفظ کرده است و ساکنین آن اکثرا از نوادگان ساکنین گذشته این محل هستند ..
 

نقشه هوایی امیرخیز از گوگل مپ:
https://goo.gl/hqk4uN


PDF چاپ چاپ