سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : چهارشنبه 2 شهريور 1390     |     کد : 344

پاس ايثار

روزنامه مهد آزادي، در شماره روز اول شهريور در مطلبي با عنوان "پاس ايثار" و به قلم آقاي علي بهاري راد، از شهروندان تبريزي، به بحث در خصوص نشريات شهر من 2 و 3 كه از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز منتشر شده است پرداخته است.

روزنامه مهد آزادي، در شماره روز اول شهريور در مطلبي با عنوان "پاس ايثار" و به قلم آقاي علي بهاري راد، از شهروندان تبريزي، به بحث در خصوص نشريات شهر من 2 و 3 كه از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز منتشر شده است پرداخته است.
سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، با قدرداني از دلگرمي هاي مثبت شهروندان، متن اين يادداشت را منتشر مي كند:

پاس ايثار

سومين شماره ويژه‌نامه (شهر من) در راستاي آموزش‌هاي شهروندي با تاكيد بر خصلت‌هاي انساني و ويژگي‌هاي شهروندي با يك مقدمه كوتاه شهردار كلانشهر تبريز، با اهتمام و مشاورت مذهبي دانشمند محترم حجت‌الاسلام رسول برگي بمناسبت رمضان المبارك منتشر گرديد.

با يادآوري اينكه فهرست مطالب اين شماره ويژه‌نامه: پاكدامني، گشاده‌روئي، رازداري، پاكدستي، انفاق، سخاوت و روزه بوده و مطلقا برگفته از ديدگاه قرآن و فرمايشات گهربار پيامبر اكرم(ص) و حضرات ائمه معصومين(ع) و معارف عاليه اسلام عزيز كه در انديشه انديشمندان و متفكران و علما و فضلا و ادباي بزرگ جهان اسلام به شيوه احسن الكلام ما قلّ و دلّ بنحو شايسته در جهت تهذيب نفس و پيراستن عيوب و نواقص و سير به كمالات و مكارم الاخلاق در ظاهري آراسته به زيبايي‌هاي عالم هستي: نماي شمس و قمر، هلال و بدر، قوس و قزح، تابش ذرات نوراني آفتاب عالمتاب و... و مجموعه‌اي از ازهار و رياحين بي‌بديل گلزارها و چمنزارهاي سرسبز سبحاني و مزارع آفتاب‌گردان‌هاي روح‌بخش ربّاني و منقوش به هنرهاي اسلامي بكار رفته در كاشي‌كاري‌هاي بي‌نظير سردر و محراب مساجد و اماكن مقدسه و تذهيب روجلد مجلات قرآني... حقا كاري است ستودني و پاس داشتني.

اين حركت ظريف فرهنگي و هنري مبيّن عشق وافر و نتيجه زحمات و تلاش و همت بالاي دست‌اندركاران انتشار اين جريده شريفه مي‌باشد.

به اميد اينكه در آينده و آيندگان شاهد انتشار شمارگان ديگري از اين ويژه‌نامه از اين زيباتر و پرمحتوي‌تر باشيم و باشند و مجموعه صد شماره را به نظاره بنشينيم و بنشينند. و اين انتظار بجائي است چرا كه ا... نور السموات والارض ذات اقدس‌ا... نور مطلق، پيامبرش نور، امامت و ولايتش نور، مومنين و متقينش نور، و طبعا هر آنچه در اين مدار صحيح چرخش و گردش كائنات و افلاك قرار مي‌گيرد نور است و هموست كه گام‌هاي مثبت حركت‌هاي هر چند بظاهر كوچك انسان‌ها را مطابق: ان تنصرا... ينصركم، محكم و مستحكم و اوست كه ظلمت‌ها و سياهي‌ها و تباهي‌ها و ناهنجاري‌ها را وفق آيه 257 بقره مي‌زدايد و نور و روشنائي و فلاح و صلاح و رستگاري را بر سبيل رافت و رحمانيت و رحيميت جايگزين مي‌كند.

پرواضح است در معارف قرآني واژگان نور و ظلمت، علم و جهل، صلاح و فساد و.... ضدّين هستند و در تقابل هم و جمع‌ بين آنان هرگز! و در لسان قرآن كريم همه مفسده‌ها كه روابط حسنه انسان‌ها را خصمانه و به شدت به مخاطره مي‌اندازد، فحشاء و منكرات تعريف شده به عبارت ديگر مفهوم مخالف فحشاء و فساد و مفسد مي‌شود صلاح و صواب و مصلح بدين معني كه صِرف گفتن كلمه خوب يا بد ابواب صلاح و فساد مفتوح مي‌شود و به مصداق آيه شريفه: ... ايكم احسن عملا... و الّا الذين آمنوا و عملوا الصالحات اين عمل صالح است كه انسان را مصلح و خداي ناكرده عاملان به عمل فاسد را به مفسد تبديل مي‌كند و راه چاره‌ساز را كه انسان از مفسد به مصلح مبدل گردد و رسد آدمي به جائي كه فرشته ره نيابد در آيه شريفه ذات اقدس نور بيان مي‌فرمايد: اِنّ الصلوه تنهي عن الفحشاء و المنكر و لذكرا... اكبر و در آيات ديگر كمّ و كيف نمازهاي يوميه و نمازهاي فرادا و جماعت و مزيت‌هاي آنها را تبيين و روي آيه شريفه 9 از سوره مباركه جمعه به اين شكل تاكيد مي‌كند: يا ايها الذين آمنوا اذا نودي لصلوه من يوم الجمعه فاسعوا الي ذكرا... و ذروا البيع ذلكم خير لكم ان كنتم تعلمون. يعني اي اهل ايمان بدانيد اين نماز جمعه كه به مجد و عظمت و اهميت آن سوره‌اي تحت نام جمعه نازل و زمان اقامه آن را وقت اذان ظهر روزهاي جمعه كل ايام و اعصار و قرون تعيين فرمود؛ مصداق همان ذكرا... اكبر است كه (تنهي عن الفحشاء والمنكر) تنها از طريق قيام محكم (فاستقم كما امرت) ميسور است كه مومنين بايد و بايد و بايد همگان (همه مردان و زنان مومن) عارفانه و عالمانه و عابدانه در مصلاهاي جمعه حضور بهم رسانند و هرگونه بيع و شري و مشغله و هر كار بازدارنده از آن را رها كنند كه خير و صلاح اين كار بزرگ براي خودتان و جامعه خودتان است اگر بدانيد.

حال كه در كلام دلنشين شهردار تبريز آمده است (ايده شهر آرماني منبعث از تعاليم حيات‌بخش قرآن و سنت مصطفوي است: شهري است كه انديشمندان اسلامي در آرزوي تحقق آن بوده‌اند، محل تجلّي اخلاق و معرفت اسلامي است و چنان كه از نامش نيز برمي‌آيد مدينه‌اي است فاضله) بنابراين مدينه فاضله زماني محقق مي‌شود كه شهردار شهر كه ناظم خانواده بزرگ شهر و شهروندي است با تمام معاونين و مشاورين و مديران ارشد اجرائي و شهرداران مناطق و مسئولان شركت‌ها و سازمان‌ها و نواحي و شعبات تابعه و همه زيرمجموعه سازماني آنها بويژه خود مسئولان پرتلاش و بسيار مكرّم و معزّز سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تبريز و معاونت محترم هنري شهردار تبريز بيش از پيش با اختصاص حداكثر دو ساعت از اوقات شريف خودشان در وقت اذان ظهر روزهاي سيدالايام جمعه و دست كشيدن از هر كار بازدارنده (بفرموده قرآن)، حضور پرتجمع و بسيار چشمگير خودشان را در مصلاي اعظم عبادي، سياسي، اجتماعي، هنري و... امام خميني(ره) عاشقانه به نمايش گذارند مطمئنا به تبع آنها همه شهروندان از همه اقشار، روحاني، دانشگاهي، مسئولان دولتي و قضائي و نظامي و انتظامي و كارگري و بازاري و همه و همه مشتاقانه به اين جمع (درياي نور و روشنائي) مي‌پيوندند و نازل‌كننده سوره جميله جمعه (خداوند نور و رحمت) هم به بركت اين قيام جمعي همگان به نداي جامعه‌ساز آيه فوق‌الذكر، شهر ما تبريز بعنوان يك شهر نمونه محل تجلي نور و اخلاق و معرفت سرشار از خوبي‌ها و نيكي‌ها و پاكي‌ها و خصايل نيك‌انديشانه و اوصاف خيرخواهانه بدون زشتي‌ها و پلشتي‌ها و تباهي‌ها و سياهي‌ها يعني همان مدينه فاضله را محقق مي‌سازد و اين شدني است كه خداوند قادر متعال است و تنها راه آن كه صراط مستقيم ناميده مي‌شود همين شناخت و معرفت و دلبستگي معنوي و عرفاني به قيام عابدانه به دستور اكيد و صريح صلوه سوره جمعه است كه همانا صلوه عمودالدين است و صلوه الجمعه عمادالصلوه و اِن قبلت قبلت ما سوي‌ها و ان ردّت ردّت ما سوي‌ها.

در پايان با سپاس مجدد از شهردار محترم تبريز و همه معاونين و مشاورين فرهنگي و هنري شهرداري تبريز انتظار فراوان دارد با اين اقدام جانانه و عمل خالصانه به دستور بديع و مشعشع اين سوره جامعه كه در اين راستا شاهد و ناظر خواهيم بود برگ زرين ديگري بر افتخارات خودشان افزوده و اين شهر اولين‌ها را در اين راستا با اين اقدام عملي به يك شهر نزديك و مثال‌زدني به (مدينه فاضله) تبديل نمايند و بعنوان يك الگو نه تنها به ديگر شهرهاي كشور عزيزتر از جانمان بلكه به تمام جهان اسلام معرفي فرمايند.

و جهت حسن ختام اين مقال، چند خط شعر و يك حديث قدسي از پيامبر(ص) و يك جمله ناب از امام علي(ع) را بمثابه يك شاخه گل از گلستان بي‌همتاي معارف اسلامي در طبقي از نور، در شب نوزدهم رمضان المبارك به احترام مولاي عارفان و عابدان و عاشقان و مومنان حضرت علي(ع) به حضور همه سروران و شهروندان گرامي مومن و متعهد شهر دينمدار و زرخيز و مردخيز عزيزمان تبريز كه به فضل خداوندي به پايتخت جهان اسلام ملقب و به قول معروف گل بود و به سبزه نيز آراسته شد تقديم مي‌دارد به اميد اينكه بنحو احسن مقبول افتد و در نظر آيد:

اي دلت پاكتر ز آئينه

خيز بهر نماز آدينه

با صلابت قدم بنه در راه

تا رسي در مقام قرب‌ا...

در مصلاي عشق با تعظيم

سربنه در مقام رب رحيم

كن براي نماز جمعه قيام

بهر حفظ سيادت اسلام

رسول خدا(ص) فرمود:

هر جمعه براي شما ثواب يك حجّ و يك عمره است. حجّ شما شتاب و مبادرت به نماز جمعه و عمره شما انتظار اقامه نماز جماعت عصر پس از نماز جمعه است. (كنزالاعمال ج 7، ص 727)

اميرالمومنين علي(ع) فرمود:

در محضر خداوند براي شش گروه ضمانت بهشت نموده‌ام، يكي از آنان كسي است كه به قصد نماز جمعه از منزل خارج شده سپس فوت نموده است. (وسايل الشيعه ج 5، ص 11)PDF چاپ چاپ