سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 29 مرداد 1390     |     کد : 343

شبهای رمضان شهر تبریز با «شهر من» معنوی تر شده است

توزیع گسترده شماره های دوم و سوم نشریه «شهر من» در سطح شهر تبریز، بازتاب گسترده ای در میان اقشار مختلف مردم داشته است.

توزیع گسترده شماره های دوم و سوم نشریه «شهر من» در سطح شهر تبریز، بازتاب گسترده ای در میان اقشار مختلف مردم داشته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، نشریه آموزش های شهروندی شهر من، در راستای معرفی اخلاق و آیین ها و باورهای دینی که در زندگی اجتماعی همواره با آنها در تعامل هستیم، مقارن با شبهای معنوی و پر فیض ماه مبارک رمضان چاپ شده و در مراکز مختلف فرهنگی و مذهبی به دست علاقمندان و مخاطبان تبریزی رسیده است.

بررسی بازخوردهای مردمی و نظر خواهی های صورت گرفته از مخاطبان نشانگر توفیق این نشریه در تسریع و تسهیل ایجاد فضای معنوی در این ایام می باشد.

حجت الاسلام تقی زاده، رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اذربایجان شرقی، در خصوص ویژگی های این نشریه گفت: چنین اقداماتی در سوق دادن آحاد مردم و به ویژه جوانان به سمت آشنایی حقیقی با بنیان های معنوی دین مبین اسلام بسیار موثر می باشد.

وی افزود: کارهای فرهنگی و تنویر افکار عمومی و آگاهی بخشی در راستای احیای شریعت نبوی، تقویت روحی و اخلاقی جامعه موجب ساخته شدن جامعه ای متدین می شود و رسیدن به این مقصود با ارائه مصادیقی همچون آنچه در نشریات شهر من آمده، امکان پذیر است.

تقی زاده همچنین تقویت بنیان های دینی و معنوی افراد جامعه را در ماه مبارک رمضان، خدمت به جامعه و فرهنگ دینی آن دانست و از دستندرکاران و برنامه ریزان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برای شکل دادن به این مفهوم تقدیر نمود.

مدیرکل سازمان آموزش و پرورش استان نیز طی سخنانی، مخاطب سنجی و شناخت افرادی که قرار است از چنین نشریات آموزشی تاثیر بگیرند را گامی در راستای اثربخشی بیشتر این اقدامات فرهنگی دانست و تصریح کرد: ماه مبارک رمضان فرصت مغتنمی بود تا نشریه آموزش های شهروندی شهر من مهمان خانواده های متدین تبریزی باشد و بتواند در افزایش فضای روحانی این روزها و شبها موثر عمل نماید.

فیروز رضایی افزود: مردم تبریز از دیربار به تدین و اخلاق گرایی شهرت داشته اند و بی شک يادآوري این مقولات با رویکردی دینی و اجتماعی برای آنها می تواند بسیار مفید باشد.

دکتر جمشیدی، استاد علوم سیاسی دانشگاه  آزاد تبریز طی سخنانی نشریه آموزش های شهروندی شهر من را نوعی آیین نامه زیست شخصی دانست و افزود: به کمک این آموزش ها می توان به دیدگاه خاصی در خصوص آیین زندگی اجتماعی مبتنی بر دین مبین اسلام دست یافت.

وی تصریح کرد: شهر من همچون دیگر محصولات انتشاراتي سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در مخاطب شناسی و رعایت زمان چاپ و نشر موفق عمل کرده و اطمینان دارم با توجه به فضای شهر تبریز  بتوان این نشریه را در سطحی گسترده تر در میان اقشار مختلف توزیع نمود.

مهدی غیبی، از قاريان خوب تبریزی نیز در این رابطه گفت: چاپ نشریه آموزش های شهروندی شهر من نشانه خوش فکری برنامه ریزان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در ماه مبارک رمضان است.

وی افزود: بیان مسائل اجتماعی و راهکارهایی برای این گونه مسائل با نگاهی به آموزه های دینی بسیار مثبت و مفید است و از دست اندر کاران این نشریه می خواهیم با روندی دین مدار و اجتماعی به استمرار انتشار این نشریه در مقاطع مختلف زمانی اقدام نمایند.

آقای کبیری، دیگر شهروند تبریزی با بیان دیدگاههای خود در رابطه با نشریه آموزش های شهروندی شهر من گفت: دومین و سومین شماره این نشریه، با توجه به تقارن پخش و توزیع در ماه مبارک رمضان در فرهنگ سازی دینی در جامعه بسیار مثمر ثمر عمل نموده است.

وی، ابراز امیدواری نمود این نشریه به دست افرادی برسد که مشتاق سیراب شدن از چشمه جوشان معارف پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت هستند و گفت: توزیع این نشریه در هیات حسینی، مساجد، تکایا و محل های برگزاری مراسم شب های احیا می تواند به دسترسی علاقمندان متدین به نشریه کمک کند.

آقاي محمدي از ديگر شهرونداني است كه معتقد به وجود اساسنامه شهروندي در شرع مقدس اسلام است و چاپ و نشر اين آموزه هاي اساسي را يادآوري و تذكر به شهروندان دانسته، اقدام سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز را به دليل تقارن توزيع اين نشريات با شبهاي قدر مفيد و ارزشمند ارزيابي كرد.

حجت الاسلام محمد پرورش، روحانی جوان دیگری است که مطالعه نشریه آموزش های شهروندی شهر من را مفید و ارزشمند دانست و گفت: امیدوارم برنامه ریزان برای چاپ و انتشار چنین نشریاتی برای گروه های مختلف سنی نیز اقدام نمایند زیرا این مطالب برای اقشار مختلف مردم و گروهای سنی متفاوت باید به زبانها و اشکال گوناگون بیان شوند تا تاثیرگذاری لازم را داشته باشند.

یکی دیگر از شهروندان تبریزی، معنویات را بخش مهمی از زندگی شهری امروز دانست و بر گسترش معرفی این نیازها با استمرار چاپ و نشر نشریاتی همچون شهر من تاکید کرد.

ایوب عباسزاده ضمن تقدیر از فعالیت های فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز که در ماه رمضان مطابق با حال و هوای معنوی این روزها در حال ارائه خدمات به شهروندان می باشد، گفت: امیدواریم این همت بلند مستمر باشد تا در سالهای آتی و دیگر مناسبت ها هم به شکلی نهادینه و موثر صورت پذیرد.

احمدیان، یکی دیگر از شهروندان نمازگزار تبریزی نیز در این رابطه گفت: اطلاع رسانی برای بهتر زیستن، در محیط شهری نتیجه بخش است و باید از تمام راههای موجود برای توسعه فضای معنوی شهر بهره گرفت.

وی تاکید کرد: شهرها و محیط های اجتماعی با سرعتی بسیار بالا در حال تغییر و تحول و دگرگونی هستند و معرفی معارف نبوی در این محیط ها باید همواره با ذوق و اندیشه همراه باشد تا بتواند به آگاه سازی مردم یاری رساند، اقدامی که در نهایت موجب تکامل زندگی همان شهرها خواهد شد.

شهروندان تبریزی از شماره های دوم و سوم نشریه آموزش های شهروندی شهر من به شکلی شایسته استقبال نمودند، اقدامی که حاکی از علاقمندی آنها به مسائل و آموزه های دینی و نیاز جامعه به طرح چنین دیدگاههایی به خصوص در شب های متبرک و گرانقدر ماه مبارک رمضان می باشد.

گفتنی است شماره های دوم و سوم نشریه آموزش های شهروندی شهر من به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز آماده سازی و چاپ شده است.

طرح و شرح موضوعاتی با محوریت معنایی خصلت های انسانی و ویژگی های معنوی و اخلاقی در رابطه با پاک زبانی، نظم، صداقت، انصاف، حق الناس، تواضع، قناعت پرداخته و همچنین موضوع روزه داری از جمله مباحث این نشریات دینی و اخلاقی می باشد.

شهر من ضمن تقبیح بی توجهی به پاک زبانی و رواج غیبت، با ذکر آیات و احادیث و روایات متعدد به بررسی آسیب ها و معضلاتی همچون تهمت، سخن چینی، دروغ، آزار دادن دیگران و عیب جویی، پرداخته و تلاش نموده جنبه های مختلف آنها را از زبان بزرگان دین بیان و تشریح نماید.

همچنین معرفی جنبه های مختلفی از نظم و صداقت و انصاف در زمینه های مختلف و نمود این اخلاقیات در گفتار و نوشتار و رفتار اجتماعی، به عنوان مصادیق خیر و نیکی و داشتن اخلاق شخصی و اجتماعی مناسب، معرفی شده و لزوم توجه به این امور مورد بحث قرار گرفته است.

نشریه شهر من، با توجه به تاکید مکرر دین مبین اسلام در خصوص پاسداشت حقوق دیگران و صیانت از آبروی اعضای جامعه، به بررسی دقیق مفاهیمی پرداخته که در زندگی امروزی و در عصر تکنولوژی، خواسته یا ناخواسته خود را به مفاهیم اصلی و سنتی زندگی اضافه کرده اند.

تشریح پاکدامنی و جنبه های مختلف عفت، از جمله عفت در فکر، عفت در نگاه، عفت در معاشرت، عفت در کلام که دارای اثرات مفیدی همچون استحکام بنیان خانواده، آرامش و  اعتماد در خانواده، عشق و صمیمیت در خانواده، امنیت اجتماعی، احترام و تکریم فردی به همراه روایات و احادیث از دیگر مطالبی هستند که در کنار دیگر مطالب در حال و هوای معنوی و روح بخش ماه رمضان، برای شهروندان تبریزی نقل شده اند.

شماره های دوم و سوم نشریه شهر من برای بهره مندی شهروندان در روزهای پر فیض و برکت ماه رمضان و اعتلای اخلاقی جامعه به زیور طبع آراسته شده و شهروندان گرامی می توانند این نشریه را از محل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز واقع در پارک مفاخر آذربایجان واقع در خیابان آزادی، جنب مسجد طوبی تهیه نمایند.

 


PDF چاپ چاپ