سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 18 مرداد 1390     |     کد : 335

شهر من در خانه شهروندان تبریزی

دومین شماره نشریه شهر من، همزمان با آغازین روزهای ماه مبارک رمضان منتشر شد.

دومین شماره نشریه شهر من، همزمان با آغازین روزهای ماه مبارک رمضان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، دومین شماره نشریه آموزش های شهروندی «شهر من» با آموزش مطالبی در خصوص تعالیم والای دینی و بهره گیری از آموزه های معنوی اسلام برای ساختن زندگی فردی و اجتماعی سالم و مفید منتشر شد.

این نشریه به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز آماده و چاپ شده است و در شماره دوم خود به طرح و شرح موضوعاتی با محوریت معنایی خصلت های انسانی و ویژگی های معنوی و اخلاقی در رابطه با پاک زبانی، نظم، صداقت، انصاف، حق الناس، تواضع، قناعت پرداخته و همچنین موضوع روزه داری را با توجه به تقارن تابستان و ماه رمضان پرداخته است.

شماره دوم شهر من ضمن تقبیح بی توجهی به پاک زبانی و رواج غیبت، با ذکر آیات و احادیث و روایات متعدد به بررسی آسیب ها و معضلاتی همچون تهمت، سخن چینی، دروغ، آزار دادن دیگران و عیب جویی، پرداخته و تلاش نموده جنبه های مختلف آنها را از زبان بزرگان دین بیان و تشریح نماید.

بررسی آثار فردی و اجتماعی غیبت، جایگاه سخن چین، انگیزه های عیب جویی و کارکردهای روحی و اجتماعی آن به عنوان مصادیق دوری از پاک زبانی با سخنانی از پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (علیهم السلام) از جمله مطالب نقل شده در دومین شماره شهر من می باشد.

همچنین معرفی جنبه های مختلفی از نظم و صداقت و انصاف در زمینه های مختلف و نمود این اخلاقیات در گفتار و نوشتار و رفتار اجتماعی، به عنوان مصادیق خیر و نیکی و داشتن اخلاق شخصی و اجتماعی مناسب، معرفی شده و لزوم توجه به این امور مورد بحث قرار گرفته است.

بررسی توامان علل، فواید و مضرات مسائلی که همواره در جامعه مورد بحث و توجه هستند، همچنین ایجاد ارتباط میان این تعالیم و ماه مبارک رمضان، از ویژگی های این ویژه نامه است.

نشریه شهر من، با توجه به تاکید مکرر دین مبین اسلام در خصوص پاسداشت حقوق دیگران و صیانت از آبروی اعضای جامعه، به بررسی دقیق مفاهیمی پرداخته که در زندگی امروزی و در عصر تکنولوژی، خواسته یا ناخواسته خود را به مفاهیم اصلی و سنتی زندگی اضافه کرده اند.

ارانه نمونه ها و مثال هایی از تعالیم وسیع قرآن کریم و همچنین اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) برای مصداق پذیر نمودن همراهی کلام والای دینی و مذهبی با زندگی امروزی و خصلت های انسانی و ویژگی های شهروندی، درون مایه اصلی دومین نسخه از مجله شهر من را تشکیل می دهد.

علاقمندان می توانند برای تهیه این ویژه نامه به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز واقع در پارک مفاخر آذربایجان مراجعه نمایند.

سومین شماره از نشریه شهر من نیز در روزهای ماه مبارک رمضان چاپ شده و در اختیار شهروندان متدین شهر تبریز قرار خواهد گرفت.


PDF چاپ چاپ