سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 1 مرداد 1390     |     کد : 317

یک عصر تابستانی در فرهنگسرای تابستانی تبریز

پارک تاریخی تفریحی ائل گلی تبریز در بیشتر ایام سال، به خصوص فصول گرم، میزبان جمع کثیری از شهروندان و گردشگران شهر زیبای تبریز است.

پارک تاریخی تفریحی ائل گلی تبریز در بیشتر ایام سال، به خصوص فصول گرم، میزبان جمع کثیری از شهروندان و گردشگران شهر زیبای تبریز است.

محوطه ای زیبا و پر درخت که تابستان امسال، روزهای گرم و شلوغی را تجربه کرده است و علت این رفت و آمد فراوان که علاوه بر افراد بسیاری، تمام تندیس ها و آب نماها و درختان استوار مجموعه را هم درگیر کرده، برگزاری مهمترین بخش چهارمین جشنواره تابستانی تبریز است: فرهنگسرای تابستانی تبریز.

ماه شعبان و اعیاد این ماه بهانه ای بودند برای برگزاری هر چه باشکوه تر جشنواره ای که برای غنی سازی تابستان ترتیب داده شده بود و به گفته مسئولین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، هدف از برگزاری این جشنواره علاوه بر ایجاد فضای نشاط و تعالی، یادآوری و نهادینه‌کردن آموزشهای شهروندی و همچنین توزیع عادلانه امکانات تفریحی در مناطق مختلف شهر است.

روزهاست هر بعد از ظهر شهروندان تبریزی ساعات خود را در هوای مطبوع مجموعه تاریخی تفریحی ائل گلی و در میان غرفه های متنوع فرهنگسرای تابستانی تبریز می گذرانند و با حضور و استقبال خود مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و دیگر دستندرکاران برگزاری نمایشگاه را در استمرار و توسعه اینگونه اقدامات فرهنگی جدی تر می نمایند.

این روزها، بزرگترین بوستان منطقه، شاهد حضور گسترده مردمی است که از کار و تلاش روزانه و گرمای هوا و ترافیک، خود را رها کرده و به این گوشه خلوت و خنک شهر آمده اند و در این میان فرصتی برای کودکان آنها پیش آمده تا آموزش های مختلفی در رابطه با هنر نقاشی و کاریکاتور ببینند و دقایقی همسفر با کتابخانه سیار به مطالعه بپردازند و بزرگترها هم با هنرهای مختلف مانند سفالگری و منبت کاری و مهره سازی شیشه ای آشنا شوند و در نهایت در کنار هم فیلمی آموزنده و جذاب تماشا کنند و با دلی شاد و چهره ای خندان به خانه باز گردند.

اینجا جایی است که می شود به تبریز در دهها سال قبل سفر کرد، عکس ها را دید و نوشته ها را خواند و از این شکوه و اندیشه ورزی در دورانی دور شاد شد.

اینجا جایی است که می توان چشم انداز فردا و فرداهای شهر تبریز را دید و برنامه ریزی ها و طرح های مختلف آینده اش را ستود.

روزهای زیادی از 9 تیرماه گذشته است، روزی که شهروندان تبریزی در مجموعه ائل گلی جمع شدند و آغاز به کار چهارمین جشنواره تابستانی تبریز را جشن گرفتند و پس از آن هر روز در همان مکان شاهد اجرای برنامه های متنوعی برای گروه های سنی مختلف بودند.

حسین نجفی مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز پیشتر در رابطه با تقسیم بندی موضوعی جشنواره گفته بود که سعی شده با بررسی برآیندهای سه جشنواره قبلی، برنامه ها برای گروه های مختلف طراحی و اجرا گردد ولی بیشتر تمرکز در مورد برنامه هایی با محوریت مخاطبان کودک و نوجوان صورت گرفته است.

حضور هر روزه کودکان و نوجوانان در نمایشگاه و خلق صدها نقاشی و کاریکاتور و نوشته کوتاه، گوشه ای از نتایجی است که در رسیدن به آن تلاشی شبانه روزی صورت گرفته است.

خانم احمدی یکی از شهروندان تبریزی که به همراه مهمانانش در محوطه پارک ائل گلی حضور دارد، می گوید: سالهای قبل هم در جریان برگزاری جشنواره بودم، اما امسال که از شهرهای دیگر مهمان دارم تقریبا هر شب در ائل گلی هستیم و مهمانان ما ضمن بازدید از غرفه های مختلف فرهنگسرا، به تماشای فیلم های پخش شده یا برخی مراسم و برنامه های دیگر جشنواره می پردازند.

وی معتقد است اگر این امکان فراهم می شد تا هنرهایی مانند قالی بافی هم در نمایشگاه حضور داشته باشند و مردم با این هنر تبریز که آوازه ای جهانی دارد بیشتر آشنا شوند، بهره بیشتری از کارکرد فرهنگی نمایشگاه متصور بود. زیرا همه نام قالی تبریز را شنیده اند و دیدن دار قالی یا امکان بافتن آن برای همه به خصوص گردشگران یا کودکان جذابیت ویژه ای دارد.

غرفه نقاشی کودکان از غرفه های پر استقبال فرهنگسرای تابستانی تبریز است. جایی که کودکان و نوجوانان با راهنمایی مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، به خلق آثار زیبایی از برآیندهای ذهنی خود می پردازند و گاه، شهرشان را آنگونه که دلخواهشان است به تصویر می کشند.

نازنین یکی از این کودکان است که با پدر و مادرش به فرهنگسرا آمده. 6 سال دارد و امسال جزو کلاس اولی های کشور است. می گوید نقاشی کردن و رنگ آمیزی را خیلی دوست دارد و برای اولین بار است میان همسالانش نشسته و فعالیت مشترکی را انجام داده است و خندان و شاد هدیه ای را که خانم مربی به او داده نشان می دهد که: ببین! جایزه هم گرفتم!

علاوه بر همشهریان، این جشنواره با استقبال گردشگران تابستانی تبریز نیز مواجه شده است و لحظات خنک تابستانی فرهنگسرای تابستانی تبریز، میزبان گردشگران داخلی و خارجی نیز بوده است.

آقای اورهان بینگول، گردشگر اهل شهر ازمیر ترکیه را در حال تماشای مهره های شیشه ای دست ساز یکی از هنرمندان حاضر در نمایشگاه دیدیم. با شوق زیادی نگاه می کرد و به سختی از میان دهها مهره رنگین دو مهره را برای دخترانش انتخاب کرد. با فارسی دست و پا شکسته ای توضیح داد که مهره گرد را برای دختر کوچکش می خواهد و مهره بیضی شکل رابرای دختر بزرگش می برد.

وی که به همراه دوستان دوران جوانی اش برای گشت و گذار تابستانی و خرید به تبریز آمده، می گوید خیلی خوب است که در فصل تابستانی با این هوای خنک، جایی برای جمع شدن و سرگرم شدن مردم در نظر گرفته شده است، کارهای دستی به شکل زنده ساخته می شوند و می توان از کارهای دستی هنرمندان تبریز به عنوان سوغات سفر  نمونه هایی تهیه کرد.

هنرمند سازنده مهره رنگی شیشه ای نیز به تشریح موقعیت نمایشگاه می پردازد و می گوید: همین ارتباط چهره به چهره با مردم و گردشگران فرصت خوبی برای آشنا نمودن آنها با هنرهای بومی و ریشه دار منطقه است.

وی آشنا شدن مردم با نمونه های مدرن یک هنر کهن را از دلایل حضور خود در فرهنگسرای تابستانی تبریز دانست و تصریح کرد: تاکنون این نتیجه حاصل شده، هر روز به سوالات بسیاری که از سوی علاقمندان مطرح می شود پاسخ می گوییم و نمونه هایی از آثار را در اختیار آنها می گذاریم تا همشهریان و گردشگران با یکی از هنرهای ارزشمند و درحال فراموشی آشنا شوند.

هموطنان ساکن سایر شهرهای کشور هم نقش مهمی در پر شور تر شدن بخش فرهنگسرای تابستانی چهارمین جشنواره تابستانی تبریز ایفا نموده اند و  تاکنون که حدود بیست روز از آغاز به کار این بخش می گذرد، حضوری چشمگیر در بخش های مختلف نمایشگاه داشته اند.

خانم پارسا،در اولین سفر خود به تبریز به دیدن جایی آمده که بارها تعریفش را از دوستان و آشنایانش شنیده است: پارک تاریخی تفریحی ائل گلی. از دیدن محوطه راضی است، به همسر و فرزندانش که در غرفه نقاشی دیجیتال کودکان با شور و هیجان پشت صفحه رایانه قرار دارند اشاره می کند و می گوید: در مدت حضورمان در شهر تبریز روزهای خوبی را پشت سر گذاشتیم و چون در این مدت چادرهای اقامتی ائل گلی ساکن شده ایم، هر شب از برنامه های جشنواره تابستانی تبریز استفاده کرده ایم.

این بانوی 38 ساله مهریزی برنامه های اجرا را مفید ارزیابی نمود اما گفت اگر برای صبح ها هم برنامه ای پیش بینی و اجرا می شد، می توانستیم بهره بیشتری از اوقات حضور در شهر تبریز ببریم.

وی نور افشانی و جشن شب میلاد حضرت قائم (عج) را از بهترین خاطرات مدت حضور خانوادگی اش در تبریز دانست و با اشاره به دوربین فیلم برداری اش افزود: تصاویر زیبایی را که از مراسم نورافشانی شب نیمه شعبان و جشن باشکوه این شب گرفتم به عنوان یادگاری با خودم می برم و امیدوارم بازهم فرصتی دست بدهد تا شهر خوش آب و هوای تبریز و مردم مهمان نوازش را ببینیم.

به جز غرفه های خدماتی و سرگرمی، فرهنگسرای تابستانی تبریز دربرگیرنده غرفه هایی با مضمون اطلاع رسانی و آموزشی نیز هست.

غرفه سلامت و تندرستی یکی از این غرفه هاست و  مسئول این غرفه، تجربه حضور خود و همکارانش از شاخه تبریز انجمن پرستاری ایران در فرهنگسرای تابستانی تبریز را تجربه ای موفق و موثر در جهت برقراری ارتباط با عموم مردم و شهروندان و گردشگران و ارائه اطلاعات دقیق و مفید برای حفظ سلامتی در جریان اتفاقات روزمره دانست.

به گفته وی، تفاوت ماهوی میان کمک اولیه و فوریت پزشکی وجود دارد و آنچه ما در اینجا به مردم آموزش می دهیم، فوریت های پزشکی است، یعنی اقداماتی که برای سالم نگاه داشتن فرد آسیب دیده تا لحظه رسیدن پزشک انجام می گیرد و به دلیل مشکلات خاص زندگی امروز، لازم است افراد برای تامین سلامت خود و خانواده شان، با اینگونه اقدامات آشنایی لازم را داشته باشند.

وی استقبال مسافران و شهروندان از این غرفه را بسیار چشمگیر معرفی نمود و گفت تعدادی از شهروندان علاقمند برای پیگیری این آموزش ها و دریافت اطلاعات جامع تر در کلاسهای این انجمن که به دلیل شرکت در نمایشگاه با شرایط ویژه برگزار می گردد ثبت نام نموده اند.

فرهنگسرای تابستانی تبریز در حاشیه مجموعه تاریخی تفریحی ائل گلی، همه روزه از ساعت 6 عصر پذیرای همشهریان و گردشگران تابستانی است و علاوه بر غرفه های نمایشگاهی، با پخش شبانه فیلم و اجرای جنگهای ویژه در روزهای پنج شنبه، سعی در غنی سازی لحظات حضور بازدیدکنندگان در مجموعه دارد.


PDF چاپ چاپ