سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 25 تير 1390     |     کد : 314

شهر کتاب، هدیه ای برای شهروندان تبریزی

با حضور اهالی فرهنگ، نویسندگان، مسئولان شهری و شهردار کلانشهر تبریز، اولین شهر کتاب تبریز در محل پارک مفاخر آذربایجان افتتاح شد.

با حضور اهالی فرهنگ، نویسندگان، مسئولان شهری و شهردار کلانشهر تبریز، اولین شهر کتاب تبریز در محل پارک مفاخر آذربایجان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، در این مراسم شهردار تبریز، مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، مدیر انتشارات ستوده، رییس سابق کتابخانه ملی و  مشاور ادبی سازمان در رابطه با مسائل فرهنگی و نیاز شهر به توسعه فرهنگ کتابخوانی سخن گفتند.

علیرضا نوین شهردار کلانشهر تبریز ضمن تشکر از تمام افرادی که با تلاشی شبانه روزی در آماده سازی برنامه های چهارمین جشنواره تابستانی تبریز و افتتاح شهر کتاب همکاری داشتند، سازمان فرهنگی هنری شهرداری را یکی از بخشهای موثر بر روند فرهنگ و فرهنگ سازی در شهر معرفی نمود و گفت: فرهنگ، از مسائل مهم و اثرگذار شهری است، به شکلی که رویکرد مردم هر شهر به مسائل فرهنگی، می تواند نشان دهنده توسعه آن شهر در زمینه های گوناگون باشد و کتاب و کتابخوانی از نمودها و مصادیق برجسته آشنایی و ارتباط با مسائل فرهنگی است؛ فلسفه وجودی چنین اماکنی به نام شهر کتاب هم افزایش آشنایی و ارتباط شهروندان با کتاب و ایجاد اقبال در آنان برای ارتباط با کتاب است.

وی با ابراز رضایت از عملکرد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز افزود: از نظرات افراد مختلف همواره استفاده می کنیم، اما انتقادهای مطرح شده در رابطه با عملکرد سازمان را نشانه موثر بودن این نهاد فرهنگی می دانیم. چون در سالهای اخیر ثابت شده در غیاب نهادهایی که متولی و مسئول فرهنگ در شهر هستند، فعالیت بسیار اثرگذار و جریان سازی داشته ایم. به همین دلیل به دنبال تاییدات نیستیم و می دانیم هر کسی وارد عرصه اجرایی فرهنگی بشود، با مشکلات بسیاری مواجه خواهد بود با این حال عزم ما جزم و برنامه هایمان جدی هستند.

نوین، کتاب و کتابخوانی را از نیازهای جامعه امروز دانست و گفت: باید انس و الفت میان افراد و کتاب و فرهنگ مطالعه به قدری استوار باشد که به شکلی نهادینه شاهد آن باشیم و از این رهگذر شهرمان بیش از پیش در مسیر توسعه قرار گیرد.

وی با انتقاد از روند فعلی حفظ و معرفی مصادیق فرهنگی شهر تصریح کرد: چرا جوانان امروز ما نباید زنده یاد نخجوانی و نخجوانی ها را بشناسند و در زندگی از این بزرگان تاثیر بگیرند؟ این وظیفه ماست که فضا را آماده کنیم و ادای دینی برای بزرگانی داشته باشیم که تمام زندگی خود را در طبق اخلاص تقدیم جامعه و آینده شهرشان نمودند.

شهردار کلانشهر تبریز در خاتمه از کلنگ زنی قریب الوقوع یادمان شمس تبریزی در تبریز خبر داد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز نیز طی سخنانی از حمایت های بی دریغ شهردار تبریز و شورای اسلامی شهر از برنامه ها و اقدامات فرهنگی تشکر کرد و گفت: افراد بسیاری در راستای اجرای اقدامات سازمان و برنامه ها همکاری داشتند و حق بزرگی بر گردن شهر دارند.

وی افزود: برنامه های جشنواره تابستانی با محوریت فرهنگ مداری و فرهنگ سازی در دهها نقطقه مختلف شهر از جمله پارک ها و بوستانها و مراکز فرهنگی در حال اجراست و امروز بعد از چهار سال از آغاز فعالیت سازمان، نتیجه و ثمره این اقدامات را به وضوح در شهر می بینیم.

نجفی کتاب را یکی از پایه های توسعه فرهنگی معرفی نمود و گفت: در راه معرفی کتاب و تبیین فرهنگ کتابخوانی برنامه های مختلفی داشته ایم که شاید یکی از موثر ترین و بزرگترین آنها، مراسم کتاب سال تبریز بود که با استقبال گسترده مخاطبان مواجه گردید و افتتاح شهر کتاب نیز در جهت استمرار همین روند و با حمایت قشر فرهنگی شهر صورت می گیرد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در مورد نقدهای وارد شده بر عملکرد سازمان گفت: در چهار سال فعالیت سازمان فرهنگی هنری شهرداری، با مشکلات بسیار و تلاشهای شبانه روزی برای اعتلای شهر تبریز تلاش شده است و امروز قاطعانه از این اقدامات دفاع می کنیم.

وی افزود: چاپ کتاب کارنامه عملکرد یک سازمان، به خودی خود اقدامی فرهنگی است چون آن سازمان خود را در مقابل اظهار نظرات قرار می دهد و از دیگر سو موجب تبادل فکر و اندیشه با فعالان فرهنگی در سایر نقاط کشور می شود و از این راه می توانیم به توسعه کشورمان یاری رسانیم.

نجفی ارتباط هنرمندان با مجموعه خانه هنرمندان را نیز گسترده دانست و گفت: در همین مدت کوتاه آغاز به کار خانه هنرمندان بیش از 300 نفر از هنرمندان و فعالان فرهنگی رشته های مختلف با این مرکز در ارتباط بوده اند و درب این خانه به روی تمامی اهالی فرهنگ باز است.

وی ابراز امیدواری نمود در ادامه مسیر توجه به کتاب، شهر کتاب های دیگری در سایر نقاط شهر نیز آماده سازی و تجهیز و افتتاح شوند تا شهروندان در تمام نقاط شهر با تازه های نشر در ارتباط باشند و از با اطلاع از جدیدترین کتابهای منتشر شده نیازهای علمی و فرهنگی و پژوهشی خود را برطرف سازند.

در این مراسم همچنین استاد جمشید علیزاده مشاور ادبی سازمان نیز گفت: امروز در تمام دنیا شهرها نه با نام و طول و عرض خیابانهایشان، بلکه با مفاخر و نام آورانشان شناخته می شوند. خدمات شهری بخشی از وظیفه شهرداری هاست، اما اینکه در شهرها چقدر به مسائل فرهنگی و احیای نام بزرگان همت گماشته می شود مساله ای است که می تواند نام شهری را بلند آوازه کند و به شناخت و توسعه آن یاری رساند.

سید کمال الدین سید مدنی رییس سابق کتابخانه مرکزی تبریز با اشاره به یک عمر تلاش زنده یادان محمد و حسین نخجوانی در تهیه مجموعه ای ارزشمند از کتابهای مختلف از سراسر جهان افزود: امروز به جز دیگر کتابهای اهدایی ، در مخزن کتابخانه مرکزی تبریز بیش از دو هزار جلد از کتابهای خطی و چاپ سنگی و سربی وجود دارد که این دو بزرگوار پس از سالها سفر از اقصی نقاط جهان جمع آوری کردند و سپس سرمایه عمرشان را در طبق اخلاص برای پربارتر شدن کتابخانه تبریز، اهدا نمودند.

وی تاکید کرد: امروز در مکان آرمیدن محمد نخجوانی و حسین نخجوانی هستیم. مکانی که شاید بهترین انتخاب برای تبدیل شدن به شهر کتاب را داشت تا اهالی فرهنگ و کتابخوانان در آن رفت و آمد کنند و اینگونه روح آن دو مرحوم نیز شاد گردد.

مدنی چاپ مجموعه کتابهای زنده یاد علامه مدرس خیابانی در یازده جلد به همت شهرداری و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز را نشانه توجه این نهادها به مقوله فرهنگ و کتابخوانی دانست و تصریح کرد: این اقدام برای زنده ماندن نام و تلاشهایی که حاصل یک عمر زندگی بزرگان و فرهنگیان جامعه می باشد، بسیار ارزشمند و شایسته بوده و می بینیم که دامنه این اقدامات با آغاز به کار اولین شهرکتاب تبریز گسترده تر و همگانی تر نیز شده است.

سعید جلالی مدیر انتشارات ستوده از دیگر سخنرانان این مراسم، 24 تیر ماه را روزی فرخنده برای اهالی فرهنگ و دوست داران کتاب دانست و ضمن اشاره به پیشینه چاپ و اهدای کتاب در تبریز، ابراز امیدواری نمود این اقدام موثر و مثبت با همراهی مردم گسترش یابد.

جلالی سال آینده را دویستمین سالگرد چاپ کتاب در ایران معرفی نمود و گفت: با توجه به سابقه فرهنگی شهر تبریز در امر چاپ و نشر کتاب و مطبوعات، از مسئولان می خواهیم برای این مناسبت نیز برنامه ریزی کرده و ضمن اطلاع رسانی به عموم مردم، این مناسبت ارزشمند را گرامی بدارند.

در خاتمه از لوح یادمان اولین شهر کتاب تبریز توسط شهردار کلانشهر تبریز پرده برداری گردید.


PDF چاپ چاپ