سه شنبه 24 فروردين 1400 _
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 23 تير 1390     |     کد : 311

صد دانه یاقوت، بر بال باد عصرگاهی تبریز

ویژه برنامه «صد دانه یاقوت» با حضور کودکان و نوجوانان علاقمند به ادبیات و مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده برجسته ادبیات کودک و نوجوان برگزار شد.

ویژه برنامه «صد دانه یاقوت» با حضور کودکان و نوجوانان علاقمند به ادبیات و مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده برجسته ادبیات کودک و نوجوان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، در این مراسم نویسندگان و کودکان و نوجوان به گفت و گو با حاضران پرداختند و به سوالات آنها پاسخ گفتند.

علیرضا نوین، شهردار کلانشهر تبریز به عنوان اولین سخنران مراسم، حضور چهره های سرشناس و برجسته ادبیات در تبریز را فرصت مغتنمی برای بهره گیری از تجارب و آموزه های این افراد دانست و گفت: تبریز به فرهنگ دوستی و فرهنگ سازی شهرت دارد و خوشحالیم که همراه با جمع پرشور خانواده ها و شهروندان و کودکان و نوجوانان تبریزی از مهمانان بزرگوارمان استقبال کرده ایم.

مصطفی رحماندوست نیز طی سخنانی از حضور در شهر تبریز ابراز خرسندی نمود و گفت: سالهاست با کودکان هستم و برای کودکان می نویسم و همچنان خود را در فضای کودک می بینم.

وی افزود: کودکان، دنیایی  آرام و شاد و با صفا دارند و همیشه می توان از آنها انرژی گرفت و با دلی پر امید کار را ادامه داد.

نویسنده برجسته کودک و نوجوان، رمز موفقیت خود را چنین برشمرد: من نه شاگرد زرنگ و نابغه ای بودم، نه استعداد ذاتی فوق العاده ای داشتم. تنها رمز موفقیت من کار و کار و کار بوده است. کار مداومی که هنوز هم ادامه دارد و این روزها گاهی 16 ساعت بی وقفه مشغول کار می شوم تا هم احساس خوشایند موثر بودن داشته باشم و هم بتوانم به اهداف ذهنی خود برسم.

وی از والدین کودکان و نوجوانان خواست به جای نمره محوری، به آموزش خلاق کودکان مبادرت ورزند و برای آنان فضای مساعدی در جهت شکوفایی خلاقیت هایشان فراهم آورند.

در ادامه این مراسم عبدالمجید نجفی، در مورد فضای ادبی و فرهنگی شهر سخن گفت و افزود: این برنامه و حضور گسترده افراد علاقمند و اساتید بزرگوار، نشانه ظرفیت بالایی است که در این زمینه وجود دارد و امیدواریم امروز نقطه آغازی برای برنامه های مختلف دیگری باشد که برای کودکان و نوجوانان شهر در همین محل زیبا و باصفا برگزار می کنیم.

محمد رمضانی طنز نویس برجسته تبریزی به عنوان دیگر مهمان مراسم، چند خاطره کوتاه از داستان نویسی طنز برای حاظران گفت و یاد و خاطره قیصر امین پور استاد و شاعر فقيد کشور را گرامی داشت.

رمضانی که کتابهای باغبان، ژنرال و عطر گل سرخ، معجزه اشك آبي ، روز پرواز كبوتران، ماجراهايي شيرين از زندگي شيرين يك فرماندار شيرين و دهها کتاب دیگر از آثارش برای کودکان و نوجوانان آشناست، فضای طنز نویسی را فضایی بسیار جدی توصیف کرد و گفت: بعضی اوقات ماجرا آنقدر جدی است که شکل طنز به خود می گیرد!

مترجم برگزيده در پنجمين جشنواره مطبوعات كودكان و نوجوانان و طنزنويس برگزيده در ششمين جشنواره مطبوعات كودكان و نوجوانان، ابراز امیدواری نمود فضای مثبت و موثری که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان امروز شاهد آن بودیم همچنان استمرار پیدا کند.

خانم آذر رضایی مترجم و همسر مصطفی رحماندوست، مجید عمیق مترجم تبریزی مقیم تهران، خانم دکتر امیرقاسمی نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان، حبیب یوسف زاده سردبیر مجله رشد نوجوان از دیگر مهمانان ویژه این برنامه بودند.

در خاتمه مراسم لوح تقدیر و هدایایی توسط حسین نجفی مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، غلامعلی فتح آبادی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز و عبدالمجید نجفی مشاور فرهنگی سازمان و مدیر برنامه به مهمانان اهدا گردید.

پخش سرود صد دانه یاقوت، تئاتر کودک و شعر خوانی برای کودکان و نوجوانان از دیگر بخش های این برنامه دو ساعته بودند که در آستانه لحظات ملکوتی اذان مغرب به پایان رسید.


PDF چاپ چاپ