جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 13 تير 1390     |     کد : 294

جشنواره كتاب سال فعالان حوزه نشر را اميدوار كرد

برگزيده بخش تحقيق و پژوهش نخستين جشنواره كتاب سال تبريزگفت: نخستين جشنواره كتاب سال تبريز، فعالان حوزه نشر را به توجه مسئولين در اين حوزه اميدوار كرد.

برگزيده بخش تحقيق و پژوهش نخستين جشنواره كتاب سال تبريزگفت: نخستين جشنواره كتاب سال تبريز، فعالان حوزه نشر را به توجه مسئولين در اين حوزه اميدوار كرد.

دكترصمد عليون، يكي از دو نويسنده كتاب «باستان شناسي آذربايجان» در نامه اي كه به مدير عامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز ارسال كرده است عنوان نموده است: جشنواره اي كه به همت سازمان محترم ]فرهنگي هنري شهرداري تبريز[ در گراميداشت يكي از مصاديق بارز فرهنگ سرزمين عزيزمان برگزار گرديد، نشان داد كه مولفان و دست اندركاران حوزه نشر و كتاب هنوز هم مي توانند به كور سوي توجه مسئولان اميدوار باشند و به واقع بارقه اميد در دل تمامي آنان دوباره زنده گشت.

در اين نامه آمده است: فرهنگ حافظه زنده و شناسنامه ملت هاست و بشر از ديرباز به گردآوري و نگهداري مصاديق آن اهتمام جدي داشته است و حفظ تقويت مواريث فرهنگي كشور وظيفه اي همگاني و هميشگي است و لزوم آن بر همگان روشن.

فرهنگ حافظه زنده و شناسنامه ملت هاست و بشر از ديرباز به گردآوري و نگهداري مصاديق آن اهتمام جدي داشته است و حفظ تقويت مواريث فرهنگي كشور وظيفه اي همگاني و هميشگي است و لزوم آن بر همگان روشن.

صمد عليون متولد سال 1359، دانش آموخته كارشناسي رشته ادبیات فرانسه از دانشگاه تبریز است و هم‌زمان با آن مترجمی انگلیسی مطالعه ادبیات فرانسه را نیز آغاز کرد.

عليون در سال 1385 مدرک کارشناسی مترجمی انگلیسی را دریافت کرد و در همان اثنا پس از آشنایی با محمد فیض‌خواه و سپس علی صدرائی قدم به دنیای محجور باستان‌شناسی گذاشت.

وی هم اکنون به صورت حرفه‌ای به کار ترجمه اشتغال دارد. ماحصل فعالیت‌های گسترده در زمینه ترجمه و همکاری با ارگان‌های مختلف انتشار بیش از پانزده کتاب ترجمه‌شده با همکاری باستان‌شناسان برجسته خارجی، از جمله پروفسور اشتفان کرول، دکتر اسکار وایت ماسکارلا، دکتر گابریل پیتسورنو و بقیه اعضای ارشد «پروژه‌ی حسنلو» بوده است.

كتاب باستان شناسي آذربايجان كه توجه داوران بخش تحقيق و پژوهش نخستين جشنواره كتاب سال را به خود جلب كرد، شامل مقالات انتخابي از ادوار مختلف باستان شناسي آذربايجان است و دوره هايي چون عصر آهن، دوره تمدن هاي هخامنشي و هلني به بحث گذاشته شده است.

متن كامل اين نامه بدين شرح است.

مدير عامل محترم سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز

در طول تاريخ بزرگان بسياري، عمر خود را صرف احيا و نگهداري آثار فرهنگي نموده اند، اما جاي بسي تاسف است كه امروز شاهد آنيم اين مواريث و پديدآورندگان آثار فرهنگي بي يارو ياور در كنج عزلت افتاده و نيش تنهايي سخت بر آنها نشسته است. در اين وضعيت جشنواره اي كه به همت سازمان محترم در گراميداشت يكي از مصاديق بارز فرهنگ سرزمين عزيزمان برگزار گرديد،نشان داد كه مولفان و دست اندركاران حوزه نشر و كتاب هنوز هم مي توانند به كور سوي توجه مسئولان اميدوار باشند و به واقع بارقه اميد در دل تمامي آنان دوباره زنده گشت.

حقير، حسب وظيفه اخلاقي بر خود واجب مي داند تا از اين اقدام شايسته و بسيار ممنون كه با تلاش هاي مثال زدني شخص جنابعالي وتك تك همكاران عزيزتان شكل حقيقت به خود گرفت مراتب امتنان و قدرداني خود را اعلام نمايد.

اين واقعه مبارك به راستي مايه تعجب و شگفتي همگان شد، چرا كه پيش دستي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز در اين كار مكرم در عين بي توجهي متوليان ومسئولان فرهنگي به مقوله نشر و كتاب بسي غير مترفبه و دور از انتظار بود.

بي شك تداوم چنين اقداماتي موجب دلگرمي و تزايد پشتكار اين محجوب ترين و محروم ترين قشر جامعه را فراهم خواهد آورد.

باشد كه روزبه روز اين نوباوه خجسته به نقطه كمال نزديك تر شود چنان كه شايسته شهر مفاخر پرور تبريز است و اين مهم با توجه به شايستگي و كارداني دست اندركاران آن و در راس آنها شخص شخيص جنابعالي بسيار سهل الحصول و قريب الوقوع مينمايد.

و من ا... توفيق

صمد عليون

 


PDF چاپ چاپ