لینک های مرتبط

 .
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 23 اسفند 1389     |     کد : 192

فعاليت نهادهاي فرهنگي تبريز در تعامل با يكديگر است

مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز گفت: فعاليت نهادها و سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز در تعامل و همكاري با يكديگر است و اين مهم نبايد با موازي كاري اين نهادها تعبير شود.

مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز گفت: فعاليت نهادها و سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز در تعامل و همكاري با يكديگر است و اين مهم نبايد با موازي كاري اين نهادها تعبير شود.


حسين نجفي در نشست هم انديشي با معاونين اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كه در خانه ختايي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز برگزار شد، با بيان اينكه فعاليت سازمان هاي مختلف در عرصه فرهنگي با تكيه بر ضرورت توسعه فرهنگي تعريف شده است خاطر نشان كرد: با مديريت بهينه بر نوع و محتواي برنامه ها مي توان زمينه همكاري و تعامل اين نهادها با همديگر را فراهم كرد.


وي ابراز اميدواري كرد كه سال 90 سالي پربار براي فعاليت هاي فرهنگي تبريز در كنار ساير نهادهاي فرهنگي شهر به ارتقاي فرهنگي تبريز بينجامد. مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، با بيان اينكه اين سازمان كميت و كيفيت برنامه هاي خود را افزايش خواهد داد عنوان كرد: مطالبات و نيازهاي فرهنگي شهروندان افزايش پيدا كرده است و بايد براي پاسخ اصولي و شفاف به آن اقدامات برنامه ريزي شده و مدون سامان داد.
نجفي با تاكيد بر اينكه همه اقدامات انجام گرفته از سوي اين سازمان در راستاي توسعه فرهنگي شهر بوده است افزود: با بهره گيري اصولي از تمام ظرفيت هاي فرهنگي هنري شهر، مي توان به بهترين نحو از ظرفيت هاي موجود استفاده كرد و به نتايج ثمر بخش در همه حوزه ها دست يافت.
 
وي افزود: حضور مديراني كه مي كوشند از اين ظرفيت ها به بهترين وجه ممكن استفاده كنند باعث دلگرمي مردم مي شود و خاطره فعاليت آنان را براي مردم و آيندگان دلپذير مي كند.

وي عنوان كرد: كارايي مثبت مديران به كارآمدي نظام اسلامي منجر شده و موجب مي شود كه ساير دست اندركان فرهنگي گامي به آرمان هاي حقيقي نظام اسلامي نزديك شوند.
وي با تاكيد بر ضرورت تعامل نهادهاي فرهنگي با يكديگر خواستار افزايش همه جانبه اين تعاملات شد و افزود: انتظار اين است كه يك سازمان يا نهاد فرهنگي كه براي تعامل از يك نهاد فرهنگي ديگر ياري مي طلبد، پاسخ مثبت بگيرد تا نسبت به ادامه كار خود اميدوار شود.
مدير عامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز گفت: بايد زمينه اي فراهم كنيم تا نهادهاي فرهنگي شهر، خلاء فعاليت هاي يكديگر را پر كرده و يا نسبت به همكاري در برگزاري برنامه هاي مشترك اقدام نمايند. وي افزود: سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز آماده برگزاي برنامه هاي مشترك با اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي است.
نجفي تاكيد كرد: سازمان قوياً از اين اقدام استقبال كرده و آمادگي خود را براي برگزاري برنامه هاي متنوع فرهنگي با اين اداره كل براي سال آينده اعلام مي كند.
وي خاطر نشان كرد: متاسفانه تاكنون به طور مشخص برنامه هاي مشاركتي نهادهاي فرهنگي استان اعلام نشده است تا براساس آن زمينه همكاري هاي مشترك فراهم شود.
نجفي ادامه داد: با اعلام نتيجه پژوهش هاي انجام شده در خصوص نياز مردم و شهروندان مي توان فعاليت هاي انجام شده را نظام مند و منسجم تر كرد تا به افزايش رضايت هرچه بيشتر شهروندان منجر شود.
نجفي با اشاره به برگزاري هفته فرهنگي تبريز در تهران افزود: اين برنامه فرهنگي درحالي برگزار شد كه انتظار به همكاري نهادهاي ديگر وجود داشت كه متاسفانه اتفاق نيفتاد.
مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز اضافه كرد: بسياري از برنامه ها و جشنواره هاي اين سازمان به صورتي شناسنامه دار جاي خود را در ميان مردم و هنرمندان باز كرده اند و اخبار و رويدادهاي آن را تعقيب مي كنند.
وي عنوان كرد: سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز تمايل دارد كه جنبه همكاري هنرمندان با اين سازمان در تعامل با اداره كل فرهنگ ارشاد اسلامي باشد.
در اين نشست، غلامعلي فتح آبادي، معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري تبريز با بيان اينكه كارهاي فرهنگي انجام نشده زيادي در شهر هست افزود: شهرداري تبريز مشتاق است تا زمينه اي فراهم كند تا براي برنامه ريزي آن به صورت مشخص و نه ضرورتاً با هدف حذف نهادهاي ديگر فعاليت كند.

وي برگزاري اين نشست را نقطه آغازي براي توسعه چنين فعاليت هايي برشمرد و گفت: تعامل نهادهاي فرهنگي در تبريز در راستاي تكميل و انجام رسالت فرهنگي است و نبايد بر اين خرده گرفت.

وي ادامه داد: با انجام كار مشترك مي توان فضا را تلطيف كرد تا زمينه رشد و بالندگي هنر در تبريز فراهم شود. به گفته وي تا زماني كه چنين برنامه هاي مشترك وجود نداشته باشد، هنرمندان به فعاليت در خارج از متن جامعه راغب تر خواهند شد و اين براي نظام اسلامي كه همواره به هنر ارج و منزلتي خاص مي داد گران است.

وي با تاكيد بر ضرورت رفع اين شائبه خواستار تعامل جدي نهادهاي فرهنگي تبريز شد تا ميزان رضايت شهروندان از فعاليت هاي هنري كه به عنوان يك مطالبه و نياز مطرح است فزوني يابد.
در ادامه اين نشست مشترك، محمد دادي معاون فرهنگي هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي، گفت: به طور كلي مي توان فعاليت هاي فرهنگي را به دو دسته تقسيم بندي كرد و چگونگي اجراي آن را به بحث گذاشت.


وي افزود: برخي از برنامه هاي فرهنگي مختص يك نهاد ويژه است و زمينه برگزاري آن هم به لحاظ توانايي و هم به لحاظ تخصص براي سازمان هاي ديگر وجود ندارد. وي ادامه داد: دسته ديگر برنامه هايي هستند كه با تبيين و چهارچوب بندي ريز برنامه مي توان نسبت به اجراي آن همت گماشت و آن را به صورت مشترك برگزار كرد. دادي، با اعلام آمادگي اين اداره كل براي برگزاري برنامه هاي مشترك خاطر نشان كرد: اين اداره كل آمادگي خود را در برگزاري برنامه هاي مشترك براي بزرگداشت مفاخر آذربايجان اعلام مي كند.


وي نحوه همكاري و تعامل في مابين اين برنامه ها را منوط به توافق اين دو نهاد فرهنگي توصيف كرد و افزود: براي سال آينده مي توان نسبت به برگزاري مشترك برخي برنامه ها اقدام كرد و آنها را به مرحله اجرا گذاشت.

همچنين، كريم نوري، معاون اداري مالي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، با استقبال از ايجاد زمينه مشترك همكاري با اين سازمان گفت: اين اداره كل مشتاق است با شهرداري تبريز اقدامات مشترك انجام دهد تا به ارتقاي سطح فرهنگ عمومي شهروندان كمك كند. وي ادامه داد: تعامل در برخي جشنواره ها، توزيع آثار منتشر شده توسط اين اداره كل در سطح وسيع با همكاري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز از جمله مواردي است كه مي توان به صورت مشخص نسبت به انجام آنها اقدام كرد.


در اين نشست همچنين، مهدي لزيري، مشاور هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز و مدير خانه هنرمندان سازمان، با مثبت ارزيابي كردن زمينه تعامل اين دو نهاد تاثير گذار فرهنگي در توسعه فرهنگ شهري خاطر نشان كرد: با تنظيم تفاهم نامه اي مي توان نسبت به مشخص كردن وظايف هر دو نهاد در يك برنامه مشخص اقدام كرد.

وي افزود: انعكاس نظرات و آراي هنرمندان در خصوص فعاليت هاي فرهنگي شهري در خانه هنرمندان، باعث شده است كه زمينه براي ايده پردازي و تلاش براي ايجاد شهري با مختصات فرهنگي افزايش يابد.

 لزيري عنوان كرد: حضور مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي در چنين نشست هايي مي تواند زمينه تعامل و همكاري هاي گسترده را فراهم آورده و اين دو نهاد را بيشتر به هم نزديك كند.

وي افزود: مجموعه شهرداري تبريز مي تواند بخشي از امكانات خود را در اختيار اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استاد قرار داده و نسبت به برگزاري برنامه هاي مشترك اقدام نمايد. وي تصريح كرد: با افزايش زمينه همكاري ها
مي توان نسبت به شكل گيري يك حركت ماندگار و جلب نظر آيندگان نسبت به اين مقوله اميدوار بود و تحسين ايشان را برانگيخت.

نشست هم انديشي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز با معاونين اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان به ابتكار اين سازمان و در خانه ختايي برگزار شد و زمينه همكاري مشترك اين دو نهاد فرهنگي براي مردمي كردن فرهنگ و هنر، در آن مورد تاكيد قرار گرفت.


PDF چاپ چاپ