لینک های مرتبط

 .
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 17 اسفند 1389     |     کد : 190

عاشيق رسول قرباني، چهره ممتاز موسيقي عاشيقي جهان است

مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز گفت: عاشيق رسول قرباني چهره ممتاز و شاخص موسيقي عاشيقي جهان است. حسين نجفي در عيادت از اين هنرمند برجسته كه به همراه مديران اين سازمان انجام شده بود، ضمن ارج نهادن به يك عمر فعاليت و نقش آفريني وي در عرصه موسيقي عاشيقي افزود: رسول قرباني يكي از مفاخر موسيقي اصيل آذربايجان و از مشاهير زنده موسيقي عاشيقي است و تبريز به خاطر داشتن چنين چهره اي توانا مي بالد.

مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز گفت: عاشيق رسول قرباني چهره ممتاز و شاخص موسيقي عاشيقي جهان است.

حسين نجفي در عيادت از اين هنرمند برجسته كه به همراه مديران اين سازمان انجام شده بود، ضمن ارج نهادن به يك عمر فعاليت و نقش آفريني وي در عرصه موسيقي عاشيقي افزود: رسول قرباني يكي از مفاخر موسيقي اصيل آذربايجان و از مشاهير زنده موسيقي عاشيقي است و تبريز به خاطر داشتن چنين چهره اي توانا مي بالد. وي با بيان اينكه ارج گذاري به هنرمندان و چهره هاي شاخص فرهنگي از وظايف اين سازمان است افزود: اين سازمان همواره در راستاي تقدير و بزرگداشت چهره هاي شاخص هنري تلاش كرده است.

نجفي ادامه داد: هنرمندان همواره در راستاي اعتلاي فرهنگي جامعه كوشيده اند و هيچ بهانه اي نبايد به كمرنگ شدن حضور ايشان در محافل عمومي منجر شود. وي ياد و خاطره هنرمندان را در حافظه مردم ماندگار توصيف كرد و افزود: هر هنري كه با زبان مردم، سوزها، اشك ها و شادي هاي آنها عجين باشد ماندگار خواهد بود و مردم آن را فراموش نخواهند كرد. مهدي لزيري مشاور هنري سازمان و سرپرست خانه هنرمندان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، با اشاره به خاطراتش با استاد رسول قرباني در سالهاي مختلف گفت: عاشيق رسول، با اجراي كنسرت هاي موسيقي در كشورهاي مختلف جهان، تحسين مردم و مخاطبان را برانگيخته است. وي اضافه كرد: زبان عاشيق قرباني، زبان بسياري از مردم آذربايجان است و مردم از شنيدن اشعار وي كه در مضمون طبيعت، زندگي، وطن و عشق به ائمه اطهار است به وجد مي آيند. لزيري با آرزوي بهبودي كامل براي استاد رسول قرباني خاطر نشان كرد: جامعه هنري تبريز آرزوي حضور موثر ايشان در محافل هنري است.خسرو سرتيپي، شاعر و محقق تواناي ادبيات آذربايجان نيز در اين ديدار با اشاره به خاطرات فراوان خود با عاشيق رسول قرباني افزود: آوازه استاد قرباني، همه گستره موسيقي را در نورديده است و بسياري از عاشيق هاي شناخته شده در محضر وي آموخته اند. وي خاطر نشان كرد: عاشيق رسول قرباني از يادگاران ماندگار و معدود عاشيق هاي آذربايجان است كه ذات هنري اين موسيقي را كشف كرده اند.

رسول قرباني نيز با تقدير از حضور مديران و كاركنان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، از توجه مديران اين سازمان به هنرمندان تقدير كرد و آرزوي موفقيت براي اهالي فرهنگ را ابراز داشت.


رسول قرباني متولد 1312 در روستاي عباس آباد كليبر است كه از چهره هاي ممتاز و برجسته موسيقي عاشيقي مي باشد. وي از 15 سالگي وارد اين عرصه شد و به دليلي تبحر و استعداد ذاتي به سرعت پله هاي موفقيت را در نورديد. مجموعه اشعار وي توسط خسرو سرتيپي در حال تدوين براي انتشار است و به زودي به زيور طبع آراسته خواهد شد. عاشيق قرباني تاكنون كنسرت هاي مختلفي در نقاط مختلف جهان اجرا كرده است وي يكي از شاخص ترين چهره هاي موسيقي جهان است. وي تاكنون بارها در جشنواره موسيقي فجر به عنوان هنرمند برجسته موسيقي عاشيقي تجليل شده است و در سال 1383 به منظور پاسداشت يك عمر فعاليت هنري اين استاد شاخص، آئين نكوداشت برگزار شده است.


PDF چاپ چاپ