لینک های مرتبط

 .
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 19 اسفند 1389     |     کد : 187

در سومین نشست مشورتي خانه ختايي، هنرمندان تبريز ايده هاي فرهنگي خود را مطرح كردند

سومین نشست مشورتي هنرمندان تبريز سه شنبه 18 اسفندماه، در خانه هنرمندان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز برگزار شد و هنرمندان و اساتيد رشته هاي مختلف هنري به بحث در خصوص برنامه هاي فرهنگي و هنري شهر و ضرورت حمايت شهرداري كلانشهر تبريز پرداختند و ايده هاي فرهنگي خود را در اين راستا مطرح كردند.

سومین نشست مشورتي هنرمندان تبريز سه شنبه 18 اسفندماه، در خانه هنرمندان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز برگزار شد و هنرمندان و اساتيد رشته هاي مختلف هنري به بحث در خصوص برنامه هاي فرهنگي و هنري شهر و ضرورت حمايت شهرداري كلانشهر تبريز پرداختند و ايده هاي فرهنگي خود را در اين راستا مطرح كردند.


اين نشست كه با قرائت آياتي چند از كلام الله مجيد آغاز شد، مهدي لزيري، پيشكسوت عرصه تئاتر، مشاور هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري و سرپرست خانه هنرمندان تبريز با بيان اينكه مديران شهري به اين باور هستند كه فعاليت در عرصه مديريت شهري، صرفاً كار عمراني و خدماتي نيست و بايد بر نيازها و مطالبات ديگر شهروندان به خصوص مطالبات فرهنگي توجه كرد، افزود: نگاه مديران شهري به سمت و سوي فعاليت هاي فرهنگي است و اين مي تواند نويد بخش فعاليت ها و حركت هاي بزرگي در سطح شهر باشد كه ضرورت آن همواره از سوي هنرمندان و اهالي فرهنگي شهر احساس مي شد.وي لازمه تحقق اين امر را حضور افرادي با نگرش هاي والا عنوان كرد كه افق ديد گسترده اي داشته باشند تا بتوانند به نتيجه هاي  مطلوب يا دست كم نزديك به مطلوب برسند.

لزيري با بيان اينكه از زمان حضور جناب آقاي حسين نجفي در سمت مدير عامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز فعاليت هاي فرهنگي متعددي در شهر به وقوع پيوسته است گفت: خانه هنرمندان اين سازمان، از تمام طرح ها و ايده هاي ارائه شده از سوي هنرمندان حمايت مي كند و در تلاش است تا زمينه اجرايي شدن آن را نيز فراهم سازد.

وي با تاكيد بر اينكه سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، مصمم است اهداف فرهنگي تبيين شده خود را با همكاري و مشاركت هنرمندان و اهالي فرهنگي شهر عملي كند عنوان كرد: در شهر تبريز مراكز فرهنگي متعددي وجود دارد و انتظار از آنها نيز براي انجام كارهاي فاخر فرهنگي وجود دارد.

مشاور هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز گفت: آنچه انجام مي شود نه تداخل در وظايف و مسئوليت هاي نهادهاي ديگر است و نه تخطي از حدود مسئوليت خود، بلكه تلاشي است در جهت ارتقاي وضعيت فرهنگي شهر و به نوعي انجام وظيفه خادمان فرهنگي شهر.

وي برگزاري جشنواره هاي متعدد هنري با موضوعات مختلف از جمله جشنواره بين المللي كاريكاتور را مشاركت و همكاري انجمن هاي هنري فعال تبريز ياد كرد و افزود: سازمان در چنين جشنواره هايي قصد تداخل و ورود به حوزه هاي ديگر نهادهاي فرهنگي را ندارد و صرفاً مشتاق همكاري با هنرمندان و چهره هاي شاخص فرهنگي شهر است.
در ادامه اين نشست هنرمندان و چهره هاي فرهنگي شهر به ارائه ديدگاه هاي خود در خصوص رشته هاي فعاليتي خود پرداختند و مشكلات موجود بر سر ارائه آثار هنري را در حوزه هاي گوناگون بيان كردند.

استاد كريم صدق روحي، از اساتيد برجسته نقاشي تبريز با بيان اينكه تاكنون به صورت مشخص براي هنرمندان فعاليت درخور شاني صورت نگرفته است از مسئولان فرهنگي شهر خواست موزه هنرهاي معاصر  ايجاد كنند تا زمينه رشد و ارتقاي هنر براي آينده و نسل هاي آتي شهر فراهم شود.

يعقوب صديق جمالي، هنرمند عرصه نمايش و تئاتر نيز در انتقاد از روند فعاليت هاي نمايشي در شهر گفت: اتفاقاتي به شكل تعريف شده در سطح شهر انجام مي شود و ضرورتي نيز وجود ندارد كه به موازي كاري تعبير شود.

وي پيشنهاد كرد كه به منظور ارتقاي وضعيت تئاتر در شهر به توليد خودگردان روي بياوريم و زمينه را براي اجراي نمايش هاي آزاد فراهم كنيم تا به نتيجه اي مطلوب دست پيدا كنيم. وي توصيه كرد كه مي توان با تكيه بر تئاتر غير دولتي و با تكيه بر گيشه، به نتيجه روشن و مطلوبي در اين راستا دست يافت و تئاتر را ترويج كرد. صديق جمال كه تاكنون نمايش هاي «كاروان نيزه» و «شميم ياس» را با مشاركت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز اجرا كرده است، عنوان كرد: شهرداري امكان برگزاري چنين برنامه هايي را دارد و مي تواند در اين زمينه راهگشا باشد و به پرسش هاي متعدد در اين راستا پاسخ دهد.


استاد ابراهيم مقبلي ديگر هنرمند نقاش كه آثار وي در هفته فرهنگي تهران به نمايش در آمد از اقدام ارزنده شهرداري تبريز در برگزاري موفق هفته فرهنگي تبريز در تهران قدرداني كرد و افزود: در اين هفته فرهنگي هنرمندان در تمام بخش ها حضوري فعال و مثبت داشتند و توانستند جلوه اي از جلوات هنر تبريز را به نمايش بگذراند. وي خواستار برگزاري هفته هاي مشابه در ساير شهرهاي كشور شد تا از اين طريق هنر تبريز به ساير هموطنان معرفي گردد.


ديگر هنرمند حاضر در جمع رحيم بقال اصغري، كارتونيست برجسته كشور بود كه دبيري نخستين جشنواره بين المللي كاريكاتور شهر را بر عهده داشت و از چهره هاي موفق فرهنگي شهر به شمار مي رود. وي با نقل داستاني از كتاب «سوپ جوجه براي روح» گفت: هر وقت مسئول كار بلد و آشنا به امور در مسندي حضور پيدا كرده است، هنرمندان رشد كرده اند و توانسته اند آثاري فاخر عرضه كنند. وي مديريت موفقيت آميز حسين نجفي، در سمت مديريت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز را زمينه ساز فعاليت هاي موفق فرهنگي عنوان كرد كه زمينه حضور هنرمندان شاخه هاي مختلف را فراهم آورده است.

نماينده فكو در ايران، خاطرنشان كرد: بعضي از هنرمندان صرفاً دوست دارند كه كار هنري انجام دهند و در كارهاي اجرايي درگير نشوند و به خلق آثار هنري مشغول شوند. بقال اصغري گفت: دسته اي ديگر از هنرمندان، ضمن انجام فعاليت هاي هنري تلاش دارند به فعاليتهاي اجرايي در راستاي ارتقاي سطح هنري جامعه اقدام كنند و برنامه ها و طرح هاي خود را در قالب جشنواره هاي هنري به جرا در آورند. وي اضافه كرد: اگر بتوانيم اين دو قشر را به هم نزديك كنيم، زمينه موفقيت بيشتر فراهم خواهد شد و مي توان نتيجه اي مطلوب از آن گرفت و ارج و قرب هنرمندان را نيز در اين ميان لحاظ كرد.داريوش امين افشار، گرافيست و استاد دانشگاه نيز در اين نشست با تداعي ياد و خاطره هنرمنداني كه در سالهاي گذشته چهره در نقاب خاك كشيده اند افزود: متاسفانه فضاي اجتماعي تبريز همواره به گونه اي بود كه هنرمندان نتوانسته اند در تبريز دوام بياورند و حتي نتوانستند نتيجه سالها كار ممتاز خود را به صورتي مشخص عرضه كنند. وي خاطرنشان كرد: در بسياري از موارد نيز مشاهده شده كه وقتي هنرمندي از تبريز خارج شده است، به نقطه موفقيت حقيقي نزديك شده و توانسته شاهد شكوفايي در آثار خويش باشد. به گفته وي، در تبريز انگيزش لازم براي كار هنري ايجاد نمي شود و هنرمندان شناخته شده مجبور به ترك ديار خود شده اند. امين افشار بزرگترين راه حل انجام اين مسئوليت را از منظر خود، حمايت از هنرمندان به واسطه خريد برخي آثار هنري و نمايش آن در موزه هاي هنري عنوان كرد و خواستار اهتمام شهرداري تبريز در اين راستا شد. اين گرافيست افزود: بايد زمينه اي فراهم آورد تا هنرمند با رضايت و لذتي زايدالوصف كار هنري انجام دهد و تا بتواند به كار خود ادامه داده و به نتيجه كار خود دلگرم باشد.


غلامحسين ممقانيه، هنرمند نقاش حاضر در نشست نيز با انتقاد از حمايت دلسوزانه و ترحم انگيزي كه از سوي برخي هنرمندان و محافل هنري ترويج مي شود، افزود: متاسفانه فضايي حاكم شده است كه گويي هنرمندان عزت نفس ندارند و همواره بايد تحت حمايت و توجه باشند. وي گفت: در تبريز آنگونه كه بايد و شايد از هنرمندان قدرداني نمي شود و ارزش و منزلت شان، لحاظ نمي شود.


وي از مسئولين خواست زمينه اي فراهم آورند تا نسل آينده دچار اين مشكلات نشود و بتواند به وضعيتي مناسب در جامعه دست يابد. ممقانيه همچنين با بيان اينكه در ساخت و احداث مجسمه هايي كه در فضاهاي شهري قرار داده مي شوند، بايد نگاهي اصولي و كارشناسانه حاكم باشد، خاطرنشان كرد: بايد از سليقه اي نصب كردن مجسمه ها اجتناب شود تا فضاي شهر دلپذيرتر و مناسبتر جلوه كند.


مهدي تهرانچي، عكاس و هنرمند حاضر در اين نشست، با پيشنهاد اينكه بايد از ظرفيتهاي هنري استفاده مطلوبي صورت گيرد. افزود: توانمندي هاي هنري و فرهنگي تبريز بسياربالاست و اين امر بايد، به خوبي مديريت شود. وي  با اعلام اينكه در آينده نزديك كتاب نفيس آثار گردشگري آذربايجان توسط انتشارات مهد آزادي منتشر خواهد شد افزود: «آذربايجان شرقي؛ باغ بهشت ايران» در 280 صفحه گلاسه با صحافي ممتاز  بيش از 450 عكس از نقاط مختلف آذربايجان را به تصوير خواهد كشيد. تهرانچي عنوان كرد: اين عكس ها با احساس و ظرافت تمام عكاسي شده اند تا زيبايي هاي تبريز و آذربايجان به خوبي نمايان شوند.


مسعود پيمان، مديرمسئول روزنامه مهدآزادي كه انتشار اين مجموعه نفيس عكس را بر عهده دارد افزود: سال ها پيش از طريق يكي از دوستان كتابي تحت عنوان «زيبايي هاي كرمان» به من هديه شد كه بسيار نفيس و زيبا كار شده بود. در حاليكه ما معتقد هستيم كه زيبايي هاي تبريز و آذربايجان، به مراتب بهتر و بيشتر از استان كرمان است اما خلائي اساسي در اين راستا وجود داشت كه قابل پذيرش نبود. پيمان در توصيف اين مجمومه كه قرار است به زودي توزيع شود افزود: از نهايت توانمندي ها و زيبايي هاي استان و نيز صنعت چاپ در اين كتاب استفاده شده است و بي شك به اثري ماندگار تبديل خواهد شد. مدير مسئول روزنامه مهد آزادي، افزود: در برخي محافل خواسته شد اين اثر كه در اصل به سفارش سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان در حال تدوين و آمده سازي است، در تهران منتشر شود كه با جلب نظر مديران سازمان موفق شديم افتخار چاپ آن را براي تبريز حفظ كنيم.


وي از اين رخداد به عنوان يك «خبر خوش» ياد كرد و ابراز اميدواري كرد كه در صورت اتمام صحافي اين كتاب تا پايان سال به هنرمندان شهر يك جلد به صورت هديه اهدا شود.
پيمان همچنين با اعلام آمادگي براي انعكاس و پوشش فعاليتهاي خانه هنرمندان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز خاطرنشان كرد: اين روزنامه آماده است در صفحه فرهنگي خود به صورت حرفه اي فعاليت هاي هنرمندان را منعكس نمايد.


هنرمند خوشنويس محمد علي فرزبود، نيز در اين نشست با انتقاد از جرياني ناسالم كه هجمه اي عليه شهرداري به خاطر فعاليت هاي فرهنگي سامان داده اند افزود: متاسفانه حركتي ناسالم در حال شكل گيري است كه هنرمندان را تخطئه مي كند و از ارج گذاري به ايشان خودداري مي كند.

وي با بيان اينكه مردم قضاوت نهايي را خواهند كرد، افزود: سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، به وظايف و مسئوليتهاي خود به خوبي آشناست و از همه تلاش خود در اين راستا دريغ نمي كند. فرزبود با تقدير از سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، در برگزاري موفق هفته فرهنگي تبريز در تهران خاطر نشان كرد: اين رويداد به عنوان يك نياز همواره احساس مي شد و ضرورت آن از سوي هنرمندان نيز مطرح شده بود.


فرزبود، با تاكيد بر ضرورت چنين مناسبت هايي خواستار تداوم اين جريانات فرهنگي شد و قلم فرسايي افرادي را كه به صورت جهت دار به تخريب فعاليت هاي اين سازمان و مجموعه شهرداري تبريز مي پردازند مغرضانه خواند. وي همچنين با تقدير از حركت فرهنگي «همايش تجليل از زنده نامان» تاكيد كرد: هر چند اين امكان وجود داشت كه افراد ديگري در اين ليست گنجانده شوند، اما نفس برگزاري اين همايش فاخر بسيار عالي بود.


عبدالمجيد نجفي، مشاور فرهنگي سازمان، نويسنده و دبير جشنواره كتاب سال نيز با بيان اينكه تاوان چنين حركت هاي موفقي در تبريز، سنگ اندازي است، افزود: متاسفانه تاكنون در تبريز چنين اقداماتي انجام نگرفته بود و آغاز چنين حركت هايي نيز بي شك در منظر عده اي  خوش نخواهد آمد. وي عنوان كرد: هنرمندان بايد حمايت خود را از اين وضعيت اعلام كنند تا مديريت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز نسبت به تداوم مسير پيش رو دلگرم باشند و نسبت به انجام چنين فعاليت هايي راغبتر شوند.

نجفي با اشاره به برخي فعاليت هاي سازمان عنوان كرد: جشنواره تخم مرغ هاي نوروزي به عنوان يك جشنواره ممتاز، توانسته به شادي و نشاط در ميان شهروندان منتج شود. وي ابراز اميدواري كرد كه آثار ارائه شده در اين جشنواره به يكي از جاذبه هاي تبريز در ايام نوروز بدل شده و مسافران از اين جاذبه استقبال كنند و اين تجربه را به شهرهاي ديگر انتقال دهند. مشاور فرهنگي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، با اشاره به پيشينه و قدمت رنگ كردن تخم مرغ، در تاريخ گذشته ايران و آذربايجان افزود: اين، زنده نگاه داشتن يكي از كهن ترين آداب و رسوم آبا و اجدادي ماست كه مي تواند به ايجاد پيوندي با نسل حاضر منجر شده و آنها را از خطر فراموشي و نسيان نجات دهد.در ادامه اين نشست يعقوب مطلوبي، آهنگساز و موسيقيدان با بيان اينكه خانه هنرمندان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز مي تواند از كليه گرايش هاي هنري براي سال 90 يك پروژه تعريف شده براي انجام درخواست كند، افزود: اين مساله مي تواند در زمينه رشد و زنده نگه داشتن محافل هنري مثبت عمل كرده و فضاي هنري شهر را روحي تازه ببخشد. وي عنوان كرد: متاسفانه كار در بخش موسيقي مشكل شده است و برگزاري كنسرتها و هماهنگي براي آن به مراتب دشوار شده است. مطلوبي موسيقي را بخشي از فرهنگ توصيف كرد و افزود: بايد به آن به قدر كافي توجه شود و با ظرفيت هاي موجود و حمايت هاي صورت گرفته به نتيجه اي قابل قبول دست يافت. وي فقدان يك تالار مناسب براي اجراي زنده موسيقي در تبريز را مورد انتقاد قرار داد و افزود: متاسفانه يك تالار مناسب براي اين امر در شهر وجود ندارد و اين مساله به فرهنگ و هويت موسيقي اين خطه ضربه زده است.


عباس آل ياسين، هنرمند عكاس نيز با تشكر از تشكيل چنين جلساتي، پيشنهاد تاسيس موزه هنرهاي معاصر را كه با خريداري آثار هنرمندان توسط شهرداري تبريز همراه خواهد بود را ارائه كرد تا انگيزه براي فعاليت هنرمندان بيشتر شود. وي كه آرشيوي غني از نگاتيوهاي عكس آذربايجان را در اختياردارد افزود: بسياري از نگاتيوها در حال از دست رفتن هستند و براي احياي آنها بايد زمينه اي مناسب فراهم آورد. آل ياسين اضافه كرد: همچنين اگر بتوان زمينه اي فراهم كرد تا از تئاترها و نمايش هاي اجرا شده آرشيوي تدوين كرد مي توان اين آرشيو را براي نسل هاي بعد نگه داشت. اين هنرمند عكاس عنوان كرد: از آنجا كه اجراي نمايش و تئاتر بعد از اجراي زنده قابل دسترسي نيست مي توان با ضبط حرفه اي به صورت فيلم و آرشيو سازي حرفه اي آن به رشد اين هنر براي نسلهاي آينده كمك كرد.


نادر ساعي ور، هنرمند تئاتر و سينماي شهر نيز با اشاره به مسير پرپيچ و خم اداري براي كسب مجوز براي نمايش پيشنهاد كرد كه اين خانه بتواند زمينه را براي اخذ مجوز نمايش آسانتر كند. وي همچنين افزود: در مثلث هنرمند، مسئول و مخاطب همواره يك ضلع مغفول است و آنگونه كه بايد و شايد به مخاطب توجه نشده است. ساعي ور عنوان كرد: با فرض اينكه بتوانيم مسئولين را مجاب به اجراي يك نمايش كنيم و مجوز آن را اخذ كنيم در توجه به مخاطب عمومي آن دچار مشكل هستيم.  به گفته وي عمومي شدن دامنه مخاطبان يك اثر هنري مي تواند به ارزش و بالندگي آن هنرمند كمك شاياني كرده و ارزش كاري هنرمدان را ارتقا دهد.

اين فعال عرصه هنر سينما و تئاتر با بيان اينكه هنرمندان همواره مخاطب هنر يكديگر بوده اند افزود: مخاطب واقعي كه مردم هستند كمتر به اين مساله توجه مي كنند و يكي از عمده دلايل آن عدم اطلاع رساني كافي و مناسب است. وي ارسال كارت دعوت به علاقمندان تئاتر را يكي از شيوه هاي مناسب و آزموده شده تاريخ تئاتر شهرمان عنوان كرد كه مي توان از طريق آن در جذب حداكثري مخاطب تئاتر به نقطه موفقي رسيد. وي همچنين پيشنهاد برگزاري جشنواره فيلم شهر را در تبريز داد كه بتوان از اين رهگذر منظري نوين به شهر داشت. ساعي ور با اشاره به تجربه شهر تهران، در برگزاري اين جشنواره افزود: با توليد اين نوع فيلم ها و فيلم هاي مستند محلات مي تواند ضمن حمايت از توليد اين نوع فيلم ها، براي سال هاي آينده زمينه را براي رشد و ارتقاي فرهنگ شهرنشيني فراهم كرد.يعقوب صديق جمالي، نيز با بيان اينكه آموزش هاي تخصصي تئاتر در تبريز رو به تعطيلي گذارده است افزود: آموزش تئاتر بايد به صورت فراگير باشد تا عموم علاقمندان به اين هنر بتوانند زمينه رشد داشته باشند. اين هنرمند تئاتر ابراز داشت: با رايگان برگزار كردن اين دوره ها در فرهنگسراها و مراكز فرهنگي وابسته به شهرداري تبريز حتي مي توان به محلات پايين شهر رفت تا زمينه تربيت هنرجويان و ايجاد زمينه براي رشد ايشان را فراهم كرد. وي ادامه داد: مي توان تئاترهاي كهن و قديمي تبريز از جمله تكم گرداني، سايا و چمچه خاتون را بازسازي كرد و آن را براي نمايش عمومي عرضه نمود. صديق جمالي، با اشاره به مخاطب خاص داشتن بسياري از آثار و كارهاي هنري از جمله تئاتر، نمايشگاه هاي هنري و ... خواستار ارائه خروجي از فعاليت هاي هنري شد تا بتوان زمينه براي عمومي شدن آن فراهم آورد. وي اجراهاي محلات را در حالت كلي آن موفق ارزيابي كرد و گفت: اجراهاي نمايشي در موضوعات خاص مي تواند به زمينه اي مناسب براي ارتقا و عمومي شدن هنر منجر شده و آن را به نتيجه اي مطلوب تبديل كند.


محمد نوريان، هنرمند گرافيست نيز در اين نشست با تاكيد بر ضرورت تاسيس موزه هنرهاي معاصر عنوان كرد: در بسياري از كلانشهرهاي كشور اين نوع موزه ها تاسيس و راه اندازي شده است و تحت نظر و حمايت شهرداري فعاليت مي كنند.

نوريان اضافه كرد: بي شك اگر شهرداري در خريداري آثار هنري هنرمندان اهتمام ورزد آنها نيز به ميزان ذوق و علاقه خود برخي آثار خود را به اين موزه ها هديه خواهندكرد. وي با بيان اينكه هنر معاصر تبريز در معرض ديد عموم قرار نگرفته است، افزود: با تاسيس و يا گسترش اين موزه مي توان هنر معاصر را براي مهمانان هنري شهر و ساير مهمانان فراهم كرد و هنر معاصر تبريز را شناساند. اين هنرمند گرافيست همچنين ثبت پرتره هنرمندان معاصر و در قيدحيات را به عنوان يكي از سرفصل هاي كاري در اين زمينه معرفي كرد و افزود: اين موضوع مي تواند در راستاي ارج گذاري به هنرمندان موثر عمل كند. نوريان همچنين پيشنهاد برگزاري «جشنواره پوستر شهر خوب شهروند خوب» را ارائه كرد تا بتوان با ارائه آثار واصل شده به بهترين نحو ممكن با مردم ارتباط برقرار نمود.داريوش امين افشار، نيز با اشاره به برخي برنامه هاي تلويزيوني كه طي آن برخي اساتيد خارجي اقدام به ارائه آثار هنري خود مي كنند، افزود: تلويزيون يك رسانه پويا و فعال است و هنر را مي تواند به خوبي عمومي كند. وي اضافه كرد: بايد هنرمندان شهر نيز از طريق اين رسانه معرفي شوند تا فرهنگ در سطح جامعه گسترش يابد. وي همچنين ترويج فرهنگ شادي را در جامعه بسيار مهم ارزيابي كرد و افزود: با ترويج اين مقوله مي توان به جامعه پويايي داد و نشان داد كه اين جامعه يك محيط بسته كاري و صنعتي صرف نيست و روح فرهنگي هنوز در آن جريان دارد. به گفته امين افشار در سالهاي گذشته تبريز از صبغه فرهنگي خود دور شده است و بيشتر به يك شهر با مختصات صنعتي و كارگري تبديل شده است و خبري از فعاليت هاي فاخر فرهنگي و هنري در آن ديده نمي شود.


دارا علي آبادي، ديگر هنرمند پيشكسوت تئاتر و سينما، حاضر در اين نشست، گفت: بهتر است در هر جلسه اي مشخص شود كه نتايج جلسات قبلي چيست و چه اقداماتي در آن راستا انجام گرفته است. وي اضافه كرد: همه مسائلي كه دوستان مطرح كردند از دغدغه هاي فرهنگي شهر به شمار مي روند و چون در همه شهرهاي دنيا شهرداري موظف به انجام چنين اقداماتي است، ضرورت حمايت هنرمندان از سوي شهرداري ها احساس مي شود. اين هنرمند با انتقاد از جريان هايي كه مي كوشند تا سرمايه گذاري هنري و فرهنگي در شهر را كه از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز انجام مي شود را تخطئه نمايند، افزود: براي كار فرهنگي بايد سرمايه گذاري صورت گيرد و اين امر نيازمند نگاه فرهنگي است كه به توسعه و بالندگي بينديشد.


مهدي نعلبندي، نويسنده و روزنامه نگار حاضر در نشست نيز با بيان اينكه هنر تبريز دچار يك مشكل اساسي است عنوان كرد: اين مشكل، فقدان فرهنگ نقد، بين هنرمندان است و تا زماني كه اين مشكل برطرف نشود همواره هنرمندان نخواهند توانست به اقبال عمومي دست يابند. اين روزنامه نگار افزود: هنرمندان بايد آثار يكديگر را بدون تعارف نقد كنند تا ارزش كارهاي هنري به سطح قابل قبولي برسد. وي با بيان اينكه هنرمندان بايد روحيه نقدپذيري خود را در ميان همديگر افزايش دهند افزود: بايد شان و اعتبار هنري را در تبريز احيا كرد تا تبريز به سمت صنعتي و كارگري شدن پيش نرود. نعلبندي با اشاره به جلسات نقد و بررسي آثار هنري در كشور افزود: حلقه هاي هنري و جلسات بحث و بررسي همواره موجب شده است كه نتايج درخشان و مثبتي از آن عايد شود و به جريان هايي ممتاز در عرصه هاي فرهنگي و حتي سياسي كشور بدل شوند. وي بر ضرورت ارائه خروجي از آثار هنري ارائه شده در حلقه هاي هنري تاكيد كرد و افزود: تا زماني كه آثار هنري خروجي نداشته باشند و در عرصه عمومي ارائه نشوند، هنرمنداني كه در اين زمينه كار مي كنند نخواهند توانست به اميد ايجاد يك فضاي مثبت اقدام كرده و روي بياورند.


در خاتمه اين نشست، حسين نجفي مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، با اشاره به پيشنهاداتي كه از سوي هنرمندان ارائه شد، عنوان كرد: صرفاً در يك مورد، ما دنباله پيشنهاد هنرمندان عكاس را گرفتيم و«جشنواره فيروزه» را با همه اعتبار و پرستيژ هنري اش برگزار كرديم.

وي ادامه داد: «جشنواره كاريكاتور» شهر نيز با ايده اي كه از سوي آقاي بقال اصغري ارائه شد، عملي گشت و باعث شد يك جشنواره جهاني در حد و اندازه جشنواره هاي معتبر كاريكاتور از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز برگزار شود. نجفي همچنين از برگزاري «جشنواره كتاب سال» به عنوان يكي از ايده هاي فرهنگي شهر برشمرد كه تاكنون سابقه نداشته و مي تواند به عنوان يكي از ماندگارترين فعاليت هاي فرهنگي سال مطرح شود. مدير عامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز همچنين از «جشنواره تخم مرغ هاي نوروزي» به عنوان يك جشنواره بديع ياد كرد كه توانسته به ايجاد نشاط در شهر كمك كند. وي اضافه كرد: البته از گزند انتقادهاي برگزاري اين جشنواره در امان نيستيم و همواره از سوي افراد و جريان هاي مختلف تخطئه مي شويم.


نجفي از برگزاري جشنواره جايزه ادبي تبريز در سال آينده خبر داد و افزود: اين جشنواره در سطح و  اعتباري قابل ملاحظه و براي اولين بار برگزار خواهد شد كه جزييات آن از طريق فراخوان در سال آينده به اطلاع عموم خواهد رسيد. نجفي با تاكيد بر اينكه از پيشنهادات ارائه شده هنرمندان استفاده خواهد كرد، افزود: سازمان اين نشست را به عنوان جلسه مشورتي خود با هنرمندان در نظر گرفته است و در ادامه نيز از چنين نشست هايي در جهت ارتقاي سطح هنري شهروندان استقبال خواهد كرد. نجفي با تقدير از روزنامه مهد آزادي به دليل پرداختن به رويدادهاي فرهنگي اين سازمان در صفحات اين روزنامه افزود: سازمان نه تنها هيچ سفارش و درخواستي براي اين امر نكرده بود بلكه با استقبال اين نشريه وزين در انعكاس فعاليت هاي خود مواجه شد و براي مثال در چند نوبت پوستر جشنواره كتاب سال در بهترين صفحه اين نشريه منتشر شد. مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، همچنين از نشريه سرخاب و ساير رسانه هاي جمعي استان در انعكاس فعاليت هاي سازمان تشكر كرد و افزود: اين حمايت هاي معنوي و فكري ما را به ادامه كار در اين عرصه دلگرم مي كند.وي با بيان اينكه سازمان فرهنگي هنري بر آن است از هنرمندان حاضر در اين نشست بيشتر به عنوان كابينه فرهنگي شهر استفاده كند افزود: بهتر است در گام نخست خانه هنرمندان، وارد انجام سفارش كار هنري و مسائلي از اين دست نشده و تنها به اخذ رهنمودهاي هنرمندان بسنده كند.


نجفي از آمادگي سازمان براي برگزاري جشنواره پوستر شهري و فيلم شهر و محلات شهري خبر داد و افزود:  سازمان مشتاق است كه هر هنرمندي براي اجراي اين يكي از اين جشنواره ها پا پيش بگذارد، همكاري كامل داشته باشد تا به رسالت فرهنگي خود عمل نمايد. مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز افزود: فعاليت هاي فرهنگي يكي از وظايف 56 گانه شهرداري ها در كنار ساير وظايف و مسئوليت هاي  خدماتي و عمراني شهرداري است و به اين مساله نبايد خرده گرفت كه چرا برنامه هاي فرهنگي از سوي شهرداري تبريز، عملي مي شود.

وي تاكيد كرد: اخذ رهنمودهاي راهبردي هنرمندان و انسجام طرح هاي و ايده ها از وظايف اصلي خانه هنرمندان سازمان است و هنرمندان بايد خادمان فرهنگي خود را در اين وادي حمايت كنند. وي از برگزاري هفته فرهنگي تبريز در جمهوري تاجيكستان در سال آينده خبر داد و افزود: مذاكراتي كه شهردار محترم تبريز با سفير ايران در جمهوري تاجيكستان در همين راستا انجام داده است و زمينه برگزاري آن فراهم شده است. مديرعامل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، از راه اندازي موسسه نشر شهر براي حمايت از نشر آثار هنرمندان، راه اندازي و تاسيس مركز آموزش شهر براي شهروندان، برگزاري جلسات نقد و بررسي كتاب خبر داد و افزود: سال آينده به پشتوانه همراهي هنرمندان و بهره گيري از نظرات و ديدگاه هاي ايشان، سال توسعه، تعالي و برنامه اي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز است، رشد فرهنگي شهر است و سازمان همه تلاش خود را براي سپري كردن يك سال فرهنگي به كار خواهد بست.

اين نشست با صلوات بر محمد و آل محمد، پايان گرفت.


PDF چاپ چاپ