لینک های مرتبط

 .
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 15 اسفند 1389     |     کد : 169

گزارشی از برگزاری دومین مجمع مشورتی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز

به گزارش روابط عمومی و تبلیغات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، دومین مجمع مشورتی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز با حضور هنرمندان رشته های مختلف به منظور هم اندیشی در مسایل فرهنگی و هنری شهر تبریز در محل خانه هنرمندان (ختایی) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و تبلیغات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، دومین مجمع مشورتی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز با حضور هنرمندان رشته های مختلف به منظور هم اندیشی در مسایل فرهنگی و هنری شهر تبریز در محل خانه هنرمندان (ختایی) برگزار شد.

****
تاریخ به همه خواهد گفت

در ابتدای این نشست مهدی لزیری پیشکسوت تئاتر تبریز و مدیر خانه هنرمندان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، ضمن اشاره به اقدام خوب و مؤثر شهرداری تبریز در خرید خانه ختایی و اختصاص آن به فعالیت هنرمندان، می گوید: مسلماً این خانه به صورت همیشگی در اختیار ما نخواهد بود و چند صباحی که در اختیار ما قرار دارد باید به نحو احسن استفاده کنیم چون تاریخ به همه خواهد گفت که در فلان برهه هنرمندانی دور هم جمع شدند و برای مردم و کشور چه کار ها انجام دادند؟
لزیری می گوید: جبار باغچه بان بازیگر تئاتر بود که از حرکات پانتومیم هم برای رساندن پیامش استفاده می کرد و در آخر به این نتیجه رسید که با این حرکات می توان به افراد کر و لال آموزش هایی را یاد داد و بدین ترتیب کار جبار باغچه بان در تاریخ ماندگار شد.
وی ضمن اشاره به مطلب فوق، از هنرمندان می خواهد تا با کارهای ذوقی و ابتکاری در حافظه تاریخ ثبت شوند و همسو کردن دیدگاههای وسیع و ارایه ناب ترین فکرها در رشته های مختلف هنری را اصلی ترین رسالت اصلی خانه هنرمندان برمی شمارد.
لزیری همچنین پیشنهادی برای خرید آثار هنرمندان در تمامی رشته ها ارائه می دهد و می گوید: در صورت صلاحدید هنرمندان، از تمامی مسئولین خواسته شود برای تقدیر از افراد و شخصیت ها همیشه تابلو فرش خریداری نشود بلکه آثار حجمی، نقاشی، خوشنویسی، مینیاتور و دیگر آثار ماندگار نیز خریداری شوند تا هم از هنرمندان حمایت مالی انجام شود و هم انگیزه ای برای فعالیت هنری هنرمندان باشد.

****تأسیس موزه معاصر نقاشی


استاد ابراهیم پشت پناه که استاد برجسته و شناخته شده کشوری است، می گوید: سالهاست که تأسیس موزه هنرهای تجسمی در شهر تبریز به آرزویی برای اساتید و علاقمندان تبدیل شده است. البته چند سال قبل از هر هنرمند چند اثر هنری خواستند و خوشحال شدیم که شاید برای تاسیس موزه می خواهند اما بعدها دیدیم برای برگزاری نمایشگاهی چند روزه این آثار را می خواسته اند.
استاد پشت پناه به شروع فعالیت موزه گرانسنگ آذربایجان اشاره می کند و می گوید: این موزه ابتدا در دبیرستان نجات واقع در خیابان طالقانی و از اتاق کوچکی فعالیت خود را شروع کرد و بعدها مقدمه ای شد برای تاسیس موزه آذربایجان.
استاد پیشکسوت نقاشی مطمئن است که شهرداری می تواند با همت بلند خود موزه معاصر نقاشی تبریز را راه اندازی کرده و آثار هنرمندان را خریداری و در آنجا نگهداری کند.

****آموزش باید صحیح باشد


دکتر اسفندیار قره باغی که یکی از اساتید مسلم رشته موسیقی است، تشکیل چنین نشست هایی را برای تمامی رشته های هنری مفید دانسته و می گوید: پیشینه شهر تبریز نشان می دهد که مردمان این شهر اهمیت فوق العاده ای به این رشته هنری قائل بوده اند، چرا که 80 سال قبل در تالاری در تبریز اُپرایی به نام بالاباغ اجرا می شد.
قره باغی موسیقی را مظلوم ترین هنرها عنوان می کند و معتقد است که هیچ رشته هنری به اندازه موسیقی آسیب پذیر نبوده است.
وی نبود افراد متخصص در رشته های مختلف و نهادهای فرهنگی را مهم ترین ضعف مدیریت فرهنگی می داند و می گوید: اگر من سواد نقاشی ندارم نباید درباره نقاشی نظر بدهم ولی درباره موسیقی همه به خود این اجازه را می دهند که هرگونه نظری داشته باشند.
استاد اسفندیار قره باغی پیشکسوت سرود و موسیقی کشور ضمن تأکید بر کار ریشه ای و زیربنایی در تمامی زمینه ها گفت: هر کاری که ما انجام می دهیم باید بر اساس برنامه ریزی و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت باشد. شما ساختمان عمارت شهرداری را در نظر بگیرید؛ در مدت 80 سال حتی یک سانتی متر هم این ساختمان جابجا نشده است چون پی ریزی و اصول اولیه این ساختمان همگی برنامه ریزی شده و دقیق است. در تمامی رشته های هنری که آموزش از اصول اولیه و اساسی است باید صحیح باشد تا ما را به اهدافمان برساند.

****بسته پیشنهادی 1+5


حمیدرضا خیری گرافیست و طراح آرم شهرداری تبریز که این طرح یادگار ماندگار اوست، به گفته خودش با بسته پیشنهادی 1+ 5 در این جلسه شرکت کرده و پیشنهادهایش را یک به یک مطرح می کند:
1-    تأسیس صندوق قرض الحسنه یا موسسه مالی هنرمندان به منظور سرمایه گذاری هنرمندان و اختصاص سود سرمایه گذاری به برپایی نمایشگاه و چاپ کتاب کتاب هنرمندان.
2-     امکان مشاوره حقوقی رایگان به هنرمندان و ایجاد شرایط سهل و آسان برای طرح دعاوی.
3-    احداث محله یا شهرک هنرمندان با مشارکت شهرداری (ممکن است هنرمندی توانایی خرید 10 خانه را داشته باشد اما هنرمندی حتی اجاره خانه اش را هم نداشته باشد).
4-    برگزاری اردوهای فرهنگی و هنری در داخل و یا خارج کشور و تشکیل کارگاههای تخصصی در این بازدیدها و اختصاص وام برای هنرمندان برای استفاده از این اردوها.
5-    صدور کارت عضویت برای هنرمندان و استفاده سریع از خدمات مختلف و تعریف شده.

اما پیشنهاد بعدی حمیدرضا خیری؛ طراحی و ارائه چندین آرم برای خانه هنرمندان است و امیدوار است مورد پسند اهالی خوش ذوق فرهنگ و هنر واقع شود.

****

هنر تبریز تشکل ندارد

استاد رحیم چرخی استاد برجسته تذهیب معتقد است: هنر تبریز در تمامی زمینه ها تشکل منسجمی ندارد و در صورت وجود تشکل های حقوقی و قانونی تمام خدماتی که آقای محمدرضا خیری برشمردند به خودی خود ارائه می شود.
استاد چرخی گریزی هم به فعالیت خانه شربت اوغلی (فرهنگسرای تبریز) می زند و یادآور می شود که بخش اعظمی از هنر امروز تبریز، مدیون فعالیت خالصانه هنرمدان در دهه 70 در خانه شربت اوغلی است که متأسفانه با بی تدبیری؛ فعالیت این خانه متوقف شد و ما باید تلاش کنیم خانه هنرمندان سرنوشتی مثل خانه شربت اوغلی نداشته باشد.

****

فرهنگ و هنر هدف اصلی انقلاب

حاج بهزاد پروین قدس عکاس برجسته دوران مقدس هم در سخنانی هدف اصلی انقلاب و نهضت امام خمینی (ه) را فرهنگی و هنری می داند و می گوید: تا زمانی که هنرمندان در جایگاه درخواست هستند نباید انتظار بیش از این داشت. هنرمندان باید در جایگاه دستور و صاحب نظر و تأثیرگذار باشند.


****
 
برای 50 سال بعد پیام آماده کرده بودم

مهدی لزیری به قول خودش «در ذیل گفته حاج بهزاد پروین قدس» خاطره ای از برگزاری یادواره تئاتر شهدای 17 شهریور را نقل می کند: زمانی که این یادوراه را برگزار می کردیم مقام معظم رهبری رییس جمهور بودند و هر سال پیامی برای یادواره ارسال می کردند. همان سالی که یادواره تعطیل شد از طریق واسطه ای پیامی شفاهی فرستادند که مضمونش اینگونه بود: «چرا تعطیل کردید؟ برای 50 سال بعد این یادواره پیام آماده کرده بودم.»


****

ماهی گیری یاد بدهیم

استاد محمد علی جدیدالاسلام عکاس کهنه کار و باتجربه که موزه دوربین های های عکاسی اش شهره خاص و عام است؛ اینگونه می گوید: ما به عنوان سربازان فرهنگ و هنر تبریز از شهردار تبریز و مدیران فرهنگی شهرداری تبریز که مدیرانی لایق و توانمند هستند، به خاطر تأسیس خانه هنرمندان تقدیر و تشکر می کنیم.
محمدعلی جدیدالاسلام معتقد است که تمام فعالیت ها در حوزه فرهنگ و هنر باید زیربنایی باشد تا شاهد رشد و شکوفایی و بالندگی باشیم و به اصطلاح «ماهی ندهیم بلکه ماهی گیری یاد بدهیم».
وی همچنین به نقش آموزش اشاره کرده و می گوید: به طور مثال از زمانی که فعالیت معلمان ورزش در مدارس کمرنگ شده، ورزش کل کشور هم ضعیف شده است و ما به گونه ای باید به آموزش زیربنایی اهمیت بدهیم که هر کدام در زمینه هنری خودمان پنج هنرجوی خوب و شایسته به جامعه هنری تحویل دهیم که اساتید آینده شهرمان باشند.

****

 سال 90؛ سال هنر تبریز

صابر بقال اصغری که هنر بی نظیر تابلو سنگ های موزاییک ابتکار اوست و آخرین اثرش - بزرگترین تابلو سنگ موزاییک جهان-  به تازگی رونمایی شده است، چنین می گوید: با توجه به پویایی و سرزندگی هنرمندان تبریز در تمامی رشته های هنری پیشنهاد می کنم سال 90 سال هنر تبریز انتخاب شده و به این مناسبت جشنواره ای در تبریز برگزار شود که در آن از تمامی شهرهای کشور در تمامی زمینه های هنری حضور داشته باشند.


****

باید زبان لایه های اجتماعی را پیدا کنیم

محمد نوریان، از هنرمندان و اساتید مطرح رشته گرافیک، به نشریات ادواری و مکتوب سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و مخصوصا «زمستانه» که تازه ترین ویژه نامه منتشر شده است، اشاره می کند و می گوید: این ویژه نامه ها  رسانه های خوبی هستند و می تواند تأثیر زیادی در افزایش سواد بصری شهروندان داشته باشند و ای کاش به راحتی از کنار این مجلات رد نشویم. اگر ما زبان لایه های اجتماعی را پیدا نکنیم، اثرگذاری کارهای فرهنگی کم خواهد بود.
وی مثل دیگر هنرمندان حاضر در جمع، آموزش را زیربنای تمامی هنرها می داند و می گوید: شهرداری می تواند از طریق خانه های فرهنگ نقش بسزایی در آموزش رشته های هنری داشته باشد اگر کودکی نمی تواند در آموزشگاههای هنری حضور داشته باشد ما هنرمندان می توانیم در خانه های فرهنگ محلات حاضر شده و به هنرجویان آموزش دهیم.
وی با اشاره به جذب توریست از طریق رشته های هنری خاطر نشان می کند: سال گذشته در خبرها خواندم که تبریز در رتبه اول و یا دوم جذب گردشگر قرار داشت. آیا جذب توریست فقط وظیفه میراث فرهنگی است؟ تک تک هنرمندان حاضر می توانند با ارائه هنرشان در جذب گردشگر نقش داشته باشند به عنوان مثال دکتر قره باغی با ذوق و هنری که دارند می توانند کل دنیا را به طرف تبریز جذب کنند که در این صورت شاهد رشد و توسعه فرهنگی و اقتصادی هم خواهیم بود.

****

آموزش های شهروندی در قالب نمایش موثر است

سیروس مصطفی کارگردان تئاتر تبریز هم در سخنانی با قدردانی از شهرداری به خاطر برگزاری جشنواره تابستانی می گوید: آموزش حقوق و وظایف شهروندی برای سنین مختلف و در قالب نمایش های میدانی و آیینی و سنتی می تواند شهرداری را در رسیدن به اهداف فرهنگی و هنری یاری کند و اجرای این نمایش ها در مدارس و آموزش حقوق و وظایف شهروندی به کودکان هم موثر خواهد بود.

****

خانه هنرمندان جای خالی فرهنگسرای تبریز را پر کند

قادر رودکیان سرپرست گروه موسیقی رودکیان هم در سخنانی به نقش موثر فرهنگسرای تبریز در حوزه فرهنگ و هنر اشاره می کند و می گوید: این فرهنگسرا در سال های ابتدایی دهه 70 هنرمندان ارزشمندی به جامعه هنری تحویل داد که امیدواریم خانه هنرمندان جای خالی فرهنگسرای تبریز را پر کند.
وی از تغییرات مداوم مدیریت فرهنگی شهر گلایه می کند و می گوید: تا مدیری می خواهد راه بیافتد و به مدیریت مسایل فرهنگی اشراف پیدا کند، کنار گذاشته می شود و جایش را به کس دیگری می سپارد که این وضعیت برای هنرمندان دلسردی می آفریند چون اقدامات مدیر قبلی به رسمیت شناخته نمی شود؛ باید تدابیری اندیشیده شود که با آمدن مدیران جدید فعالیت های قبلی متوقف نشود.


****

موسیقی ابزاری بین المللی

غلامعلی فتح آبادی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز در سخنان کوتاهی از اینکه در جمع هنرمندان است ابراز خرسندی می کند و می گوید: موسیقی بهترین ابزار بین المللی برای تبلیغ انقلاب است که با همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانیم به این مهم دست بیابیم.


****

فرهنگ ایرانی در تهدید خیل عظیم موریانه هاست

استاد جمشید علیزاده پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی هم معتقد است: کشور ما در تمام زمینه های فرهنگی و هنری در مرحله گذار واقع شده است که برای رهایی از این مرحله گذار دو راهکار را پیش رو داریم: اول: شناسایی عواملی که در طول تاریخ مانع از استحاله فرهنگی شده اند؛ و زبان یکی از عوامل است به عنوان مثال یکی از کشورهایی که با ظهور اسلام، دین اسلام را پذیرفته اما زبان اسلام را نپذیرفته، ایران است. دوم: صیانت از موارد شناسایی شده فرهنگی و نادیده نگرفتن گسست و شکافی که بین نسل قدیم و جدید اتفاق افتاده است. ما باید فرهنگ اصیل و ناب خود را به نسل جوان منتقل کنیم چون فرهنگ ایرانی در تهدید خیل عظیم موریانه هاست.دم را غنیمت شماریم


عبدالمجید نجفی نویسنده سرشناس تبریزی هم می گوید: سازمان فرهنگی هنری در تمام زمینه های فرهنگی وهنری تلنگرهای خوبی زده که امیدوارم نتیجه مطلوب و خوبی حاصل آید. ما نباید به آرمانگرایی مفرط دچار شویم دم را غنیمت شماریم و به خوش بینی بیش از حد مبتلا نشویم. مثلا در حوزه موسیقی می توانیم به اجراهای خارج از استانی، تشکیل کمیته ها و نشست های ادواری و تخصصی و انتشار مجلات مختلف متمرکز شد.


****
خیلی خوشحالیم که بارقه های امیدی در هنرمندان ایجاد کرده ایم

لحظات پایانی این نشست با سخنان حسین نجفی مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز همراه بود. وی می گوید: تشکیل نشست های این چنینی که دغدغه هنرمندان در قالب گلایه، شکوائیه، انتظار و انتقاد مطرح می شود و در راستای توسعه و اعتلای فرهنگ و هنر شهر است، قابل تقدیر بوده و عقبه و پشتوانه فرهنگ ماست. در جلسات آتی از دیگر بزرگان فرهنگ و هنر تبریز در حوزه های مختلف دعوت کنیم تا به میزبانی شهرداری کنار هم باشیم و در راستای نیازهای فرهنگی شهر باید با دیگر دستگاههای فرهنگی شهر تعامل داشته باشیم تا شاهد آثار مثبت، ارزنده و ماندگار این نشست ها باشیم.
وی خاطر نشان می کند که هیچ محدودیتی برای فعالیت های فرهنگی تبریز وجود ندارد و در زمینه های فرهنگی و هنری استحقاق شهری مثل تبریز بیشتر از این هاست؛ در ضمن از وضعیت فرهنگی شهر ناامید نیستیم و خیلی خوشحالیم که بارقه های امیدی در هنرمندان ایجاد کرده ایم و باید بیشتر از اینها از سرمایه های معنوی شهر استفاده کنیم و در برنامه ریزی های سال آینده نظرات مجمع اعضای مجمع مشورتی سازمان که ترکیب از خود هنرمندان و اساتید است؛ لحاظ خواهد شد.PDF چاپ چاپ