لینک های مرتبط

 


.
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 26 بهمن 1389     |     کد : 135

بیانیه هیأت داوران دومین سوگواره سراسری عکس حماسه عاشورا «قاب خالی خورشید»

در اختتامیه دومین سوگواره سراسری عکس «قاب خالی خورشید» بیانیه هیأت داوران توسط بهزاد پروین قدس قرائت شد. این بیانیه به شرح زیر است: شناخت واقعه بزرگ عاشورا و شناساندن زوایای آن به جامعه بشری، کاری است بس بزرگ، چرا که عاشورا، نه تنها یک روز، بلکه یک فرهنگ است. حماسه عاشورا با محوریت پایداری و جان فشانی، به تاریخ بشریت رنگ آزادگی و عزت بخشید و تداوم فرهنگ عاشورا را می توان در لحظه های زندگی شاهد بود و به تصویر کشید.

در اختتامیه دومین سوگواره سراسری عکس «قاب خالی خورشید» بیانیه هیأت داوران توسط بهزاد پروین قدس قرائت شد. این بیانیه به شرح زیر است: «شناخت واقعه بزرگ عاشورا و شناساندن زوایای آن به جامعه بشری، کاری است بس بزرگ، چرا که عاشورا، نه تنها یک روز، بلکه یک فرهنگ است.

حماسه عاشورا با محوریت پایداری و جان فشانی، به تاریخ بشریت رنگ آزادگی و عزت بخشید و تداوم فرهنگ عاشورا را می توان در لحظه های زندگی شاهد بود و به تصویر کشید.

هیأت داوران دومین سوگواره سراسری عکس «قاب خالی خورشید»، ضمن قدردانی از تمامی عکاسان شرکت کننده و برگزارکنندگان محترم، با آرزوی موفقیت برای تمامی عکاسان شرکت کننده و برگزارکنندگان محترم، با آرزوی موفقیت برای تمامی عزیزان در عرصه فرهنگ و هنر، نکاتی را یادآوری می کند:

1-     هیأت داوران به عکاسان عزیز توصیه می کند که در تمامی فعالیت های هنری، مباحث پژوهشی را به طور جدی مورد توجه قرار دهند.

2-     زمینه فعالیت و عکاسی در موضوع عاشورا، فراتر از سوگواره ها و فضاهای رقابتی در نمایش آثار بوده و دارای وسعت بالاتری است؛ لذا امیدواریم شاهد خلق آثاری با نگاه نو، از تمامی هنرمندان عکاس باشیم.

3-     امید است که با اندیشیدن به فرهنگ عاشورا، علاوه بر عکاسی از آیین های عزاداری در ایام محرم، به فرهنگ برآمده از این واقعه عظیم نیز توجه گردد.

4-     از آنجا که آیین عاشورا در برخی از موارد با تحریفات و بدعت ها مواجه گردیده، شایسته است که دست اندرکاران محترم، این سوگواره را در دو بخش جداگانه برگزار نمایند تا ضمن برپایی نمایشگاهی از آیین های عاشورایی، امکان بررسی و شناخت نسبت به تحریفات و بدعت ها در فرهنگ عاشورا بیش از پیش فراهم آید.

5-     اقدام به چاپ کتاب آثار سوگواره، از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری کلانشهر تبریز، که اکنون در جریان های فرهنگی و هنری کشورمان نقشی پیشرو دارد، بر فرهنگ سازی جریان تأکید کرده و به ماندگاری این امر مقدس کمک شایانی می نماید که از این روی جای تشکر و قدردانی دارد.

 

در نهایت، هیأت داوران امید دارد که با تلاش مجدانه هنرمندان محترم در موضوع عاشورا و استمرار فعالیت برگزارکنندگان گرامی، زمینه انتقال فرهنگ عاشورا با زبان هنر گسترش یابد.

هیات داوران دومین سوگواره سراسری عکس «قاب خالی خورشید»:

سید عباس میر هاشمی، سعید صادقی، کریم ملک مدنی، بهزاد پروین قدس و کریم متقی»  عکس: رضا شکری


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز