لینک های مرتبط

 .
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 24 بهمن 1389     |     کد : 134

مصاحبه اختصاصی مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز با ایسنا

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز رویکردهای آتی این سازمان را برشمرد. حسین نجفی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی با بیان این که امروزه، دامنه نیاز فرهنگی جامعه بسیار گسترده است؛ بر لزوم استفاده از ظرفیت فرهنگی تمام مجموعه ها تاکید کرد و گفت: امروزه نیازهای فرهنگی جامعه به وسعتی رسیده است که باید مشارکت فرهنگی واحدهایی را که به ظاهر ارتباطی با مقولات فرهنگی ندارند؛ نیز به فال نیک گرفته شود.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز  رویکردهای آتی این سازمان را برشمرد.

حسین نجفی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی با بیان این که امروزه، دامنه نیاز فرهنگی جامعه بسیار گسترده است؛ بر لزوم استفاده از ظرفیت فرهنگی تمام مجموعه ها تاکید کرد و گفت: امروزه نیازهای فرهنگی جامعه به وسعتی رسیده است که باید مشارکت فرهنگی واحدهایی را که به ظاهر ارتباطی با مقولات فرهنگی ندارند؛ نیز به فال نیک گرفته شود.

 

*تمام بودجه فرهنگی شهر، متعلق به سازمان نیست

او سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز را سازمانی «نوپا، عملیاتی و خودگردان» خواند و گفت: علی رغم وجود نهادها و مجموعه های مختلف فرهنگی در شهر، این سازمان در سال های اخیر به جایگاه مردمی مناسبی دست یافته است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز افزود: در این راستا در تلاشیم تا خدمات فرهنگی خود را برای تمام شهروندان با سلایق و سطوح مختلف به طور یکنواخت توزیع کنیم.

نجفی با بیان این که طبق قانون پنج درصد از درآمدهای شهرداری به امور فرهنگی اختصاص می یابد؛ به تقسیم بندی مناطق ده گانه شهری اشاره کرد و گفت: بودجه یاد شده علاوه بر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، به توسعه فعالیت های فرهنگی در مناطق ده گانه شهری نیز اختصاص می یابد.

به گفته او در دوره پنج ساله اخیر، میزان سرمایه گذارای شهرداری در بخش فرهنگ، بیشتر از مجموعه سرمایه گزاری های بخش فرهنگی استان بوده است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز تاکید کرد: بودجه مالی تنها یکی از دلایل حضور پررنگ شهر در فعالیت های فرهنگی است و در این بین نباید از وجود نیروی انسانی کاردان، با تجریه و با انگیزه در این سازمان غافل بود.

 

* عملیات مترو؛ عامل جابجایی تابلوی «آقامهدی»

نجفی درآمد حاصل از اخذ عوارض تابلوهای مشاغل و فضاهای تبلیغاتی محیطی را تنها محل اعتبار مالی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز خواند و گفت: متوسط هزینه هر یک از برنامه های این سازمان یک تا یک و نیم ملیون تومان است.

او در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر علت جابجایی تابلوی شهید باکری از ورودی ائل گلی، پیگیری عملیات عمرانی و حفاری های مترو را علت این امر عنوان کرد و گفت: علاوه بر این، این تابلو پس از سال ها از نصب دارای احتمال خطر واژگونی و ایجاد خسارت به شهروندان نیز بود.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز افزود: به همین منظور تابلوی دیگری از «آقامهدی» به فاصله ای اندک از تابلوی قبلی نصب شده است.

 

*تابلوهای فرسوده را حذف می کنیم

نجفی احیای تابلوهای فرسوده شهری را از جمله رویکرد های سازمان متبوع خود در رابطه با زیباسازی فضای شهری خواند و گفت:  در همین راستا به زودی تابلوهای فرسوده محدوده فلکه دانشگاه تبریز که در دهه هفتاد نصب شده اند، حذف شده و با مشارکت بخش خصوصی و با استفاده از الگوسازی مدرن شهری، تابلوهای مدرن پریزما جایگزین آن خواهد شد.

 

*توجه ویژه به نشست های ادبی

او با اشاره به رویکرد جدید این سازمان در توجه به نشست های ادبی گفت: توجه به مباحث فرهنگی و هنری، رعایت زیرساخت های کارشناسی شده ای را می طلبد که بدون توجه به آن ها، ورود به حوزه فرهنگی مورد نظر با توفیق روبرو نخواهد شد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز افزود: برگزاری هفته فرهنگی تبریز در تهران این زیر ساخت را ایجاد کرد تا با تعامل بیشترِ این سازمان با اساتید و کارشناسان حوزه ادبیات، توجه بیشتری به این مهم بشود.

نجفی به تاسیس «خانه شعر تبریز» اشاره کرد و گفت: هم اکنون جلسات این انجمن ادبی، عصر هر پنجشنبه در محل این سازمان تشکیل می شود که توجه به شعر و اندیشه «صائب تبریزی» از مهمترین رویکردهای آن است.

 

*ایده اطلس فرهنگی متعلق به این سازمان است

تدوین اطلس فرهنگی شهر تبریز بخش دیگر سخنان مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز بود.

نجفی با بیان این که ایده اولیه این طرح متعلق به این سازمان بوده است؛ گفت: تشكيل بانك اطلاعات مفاخر، آسيب‌شناسي نيازهاي جوانان، مطالعات فرهنگ شهروندان در محلات مختلف و تهيه تاريخ شفاهي تبريز از مهمترین راهبردهايي بوده است كه در تدوین این سند مورد توجه سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تبريز قرار داشت.

او افزود: با مطرح شدن این طرح از طرف سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، این طرح از طرف شورای فرهنگ عمومی و اداره کل امور اجتماعی استانداری مورد استقبال قرار گرفت و به منظور استفاده از حداکثر ظرفیت فرهنگی، تدوین آن به بخش کلان فرهنگی شهر واگذار شد.

 

*هفته فرهنگی بعدی: اصفهان، شیراز... شاید هم اهواز!

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در پایان به بیان برنامه های آتی سازمان متبوعش پرداخت.

نجفی برگزاری هفته فرهنگی تبریز در تهران را تجربه ای سودمند خواند و گفت: با بهره گیری از این تجربه کم نظیر و شناسایی نقاط ضعف و قوت مجموعه، از تجربیات این حرکت فرهنگی در برنامه های آتی استفاده خواهیم کرد.

او از شهرهای اصفهان، اهواز و شیراز به عنوان گزینه های پیش روی این سازمان برای برگزاری هفته فرهنگی تبریز در سال آتی نام برد و گفت: اگرچه برگزاری این قبیل هفته ها در قالب شهر مهمان، عملکرد مجموعه فرهنگی را در معرض ارزیابی عموم قرار می دهد؛ ولی تجربه ای که از این رهگذار در شناساندن ظرفیت فرهنگی هنری شهر به سایر شهرها حاصل می شود؛ بسیار سودمندتر است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز افزود: زمان برگزاری هفته فرهنگی منوط به جلسات کمسیون کلانشهر تبریز بوده و از طرف دیگر به اعلام آمادگی شهر میزبان نیز بستگی دارد.

 

*تجلیل از زنده نامان – حاتمی کیا در تبریز

حسین نجفی، تجلیل از چهره های برجسته فرهنگی و هنری شهر را از آخرین برنامه های کلان این سازمان در سال جاری نام برد و گفت: این بزرگداشت در آئینی با نام «تجلیل از زنده نامان تبریز» در اول اسفندماه برگزار خواهد شد.

او دکتر محمد حسین مبین، دکتر محمدباقر بهشتی، ابراهیم حاتمی کیا، چنگیز مهدی پور، دکتر محمد حسن لواسانی،نسیبه عبدالعلی زاده، معصومه سپهری، دکتر شکور اکبر نژاد، دکتر محمد علینژاد ساریخانی، خسرو سلیمی و دکتر علی اصغر شعردوست را از جمله چهره هایی نام برد که در این آئین مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در رابطه با حضور ابراهیم حاتمی کیا در تبریز گفت: طبق هماهنگی هایی که از طریق کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر با این فیلمساز صاحب نام صورت گرفته است؛ حضور او در تبریز قطعی است.

 

*کاریکاتوریست مصری در تبریز

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز گفت: اولین جشنواره بین المللی کارتون تبریز با حضور کاریکاتوریست هایی از 44کشور جهان در نیمه دوم اسفندماه آتی برگزار خواهد شد.

به گفته نجفی تاکنون کارتونیست هایی از کشورهای مصر، فرانسه، جمهوري آذربايجان، بلژيك، بلغارستان، چين، كوبا، آمريكا، آرژانتين، سوريه، هند، اندونزي، مجارستان، مقدونيه، مولداوي، ايتاليا، بنگلادش، پرو، هلند، برزيل، روماني، ازبكستان سنگاپور، صربستان، لهستان، روسيه، اسپانيا، ارمنستان، تركيه، اكراين آثار خود را به اين جشنواره ارسال كرده‌اند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز افزود: اختتامیه دومین سوگواره عکس عاشورا با نام «قاب خالی خورشید» دیگر برنامه پیش روی این سازمان است که طی آن، آثار برگزیده به مدت پنج روز در امارت شهرداری تبریز به نمایش در خواهد آمد.


منبع:

http://tabriz.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=4828
PDF چاپ چاپ