لینک های مرتبط


 
 
 

 
 
مهمان : 4
اعضا عضو سایت : 3
اعضا آنلاین : 0
امروز : 74
ديروز : 289
ماه : 5026
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 5 مرداد 1389     |     کد : 94

نگین فیروزه در فیروزه اسلام

وقتی تمام جان و فکر و اندیشه چشم می شوند و جا می گیرند در چار چوبی شیشه ای، وقتی ذهن و زیبایی،کلام و فریاد با نقش و منظره و شهر در هم می آمیزند، وقتی که نقطه های طلایی ذهن رنگ می گیرند و در کادری کوچک به اندازه یک دنیا طرح می شوند، وقتی که دست و چشم و فکر همراه می شوند، ناگهان دریچه باز می شود و شهر و آدم هایش هزاران هزار بار جا می ماند در هزاران هزار چارچوب. شهر رنگ دیگری می گیرد و برای همیشه در قاب خود ثبت می شود. اینجا مهد تاریخ فرهنگ و هنر و تمدن است. اینجا شهر فیروزه ای تبریز است.

وقتی تمام جان و فکر و اندیشه چشم می شوند و جا می گیرند در چار چوبی شیشه ای، وقتی ذهن و زیبایی،کلام و فریاد با نقش و منظره و شهر در هم می آمیزند، وقتی که نقطه های طلایی ذهن رنگ می گیرند و در کادری کوچک به اندازه یک دنیا طرح می شوند، وقتی که دست و چشم و فکر همراه می شوند، ناگهان دریچه باز می شود و شهر و آدم هایش هزاران هزار بار جا می ماند در هزاران هزار چارچوب. شهر رنگ دیگری می گیرد و برای همیشه در قاب خود ثبت می شود. اینجا مهد تاریخ  فرهنگ و هنر و تمدن است. اینجا شهر فیروزه ای تبریز است. میزبان سه ساله هزار قطعه فکر و اندیشه و هنر. میزبان سه ساله جشنواره سراسری عکس فیروزه. جشنواره ای که پاییز 1387 سرنوشتش در همین خاک رقم خورد و ماندگار شد در مام میهن هنرمندان. جشنواره ای که 3 سال متوالی علاقه مندان زیادی را کنار هم جمع می کند تا دست و چشم و اندیشه شان، تبریز و میراث آبا و اجدادی اش را ترانه ای تازه بسرایند. امسال نیز فصل تابستان تبریز میزبان عکاسان بسیاری از سراسر ایران خواهد بود تا باز تبریز را ببینند و با نگاه خود بیاندیشند و زیبایی هایش را نقش بزنند.

امسال سومین دوره جشنواره سراسری عکس فیروزه مهمان روزهای گرم تابستانمان است یا شاید هم ما را مهمان نسیم امید بخش خود کرده باشد. اما هر چه که هست، همه چیز نشان از برگزاری یک جشنواره متفاوت تر و بهتر از سال های گذشته دارد. وارد دبیرخانه جشنواره فیروزه که می شوی اعضا چنان به کار مشغولند که هیچ کس متوجه حضورت نمی شود. گوشه ای از اتاق چند پتو روی هم تا خورده است که نشان می دهد این روزها بچه ها به خانه نمی روند و شب را در سازمان صبح می کنند. کار دبیرخانه از 3 ماه پیش شروع شده است و همه شب و روز در حال فعالیت هستند و به راحتی می توان گفت که یکی از فعال ترین و پر جنب و جوش ترین بخش های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، دبیرخانه جشنواره سراسری عکس فیروزه است که فعالانش گویی خستگی نمی شناسند.

متقی دبیر سومین جشنواره سراسری عکس فیروزه است و استقبال عکاسان را بی نظیر ارزیابی می کند و علت استقبال چشمگیر عکاسان کشور از جشنواره عکس فیروزه را نشان دهنده وجود استعداد و ظرفیت های جوانان در زمینه هنر عکاسی می داند و می گوید: متاسفانه در سطح کشور جشنواره های حرفه ای و استاندارد و مداومی برای به رقابت کشاندن هنرمندان برگزار نمی شود و جوانان عرصه ای برای نشان دادن هنر خود ندارند. با اینکه از سال گذشته مبلغ 50 هزار تومان حق شرکت در جشنواره قرار داده شده است اما باز هم تعداد ثبت نام کنندگان افزایش یافته است و ثبت نام 867 نفر در جشنواره فیروزه نشان دهنده حجم بالای علاقه مندان به هنر ارزشمند عکاسی است اما باز هم متاسفانه مدیریت های مسئول توجهی به این استعدادها ندارد و به همین جهت اقدام سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تبریز در برگزاری این جشنواره و اهتمام در تداوم آن اقدامی قابل تقدیر است.

ناگفته پیداست که جشنواره فیروزه جای خود را در میان هنرمندان رشته عکاسی و دیگر  علاقه مندان آن پیدا کرده و حتی می توان گفت بسیاری تبریز را با جشنواره فیروزه اش  می شناسند.

جشنواره عکس فیروزه شناسنامه  تبریز است. باشد که در سال های آینده با همت مدیران فرهنگی و هنرمندان سیر صعودی داشته و بیش از این سند هویت تاریخی، فرهنگی  و هنری این شهر را در دفتر اذهان به ثبت برساند.

***

روز اول مرداد ماه روز شروع به کار جشنواره سراسری عکس فیروزه است. از ساعت 7 صبح، عکاسان  یکی یکی به فیروزه اسلام می رسند و ثبت نام حضوری از همان ساعات اولیه شروع می شود. تا ساعت 12 و 30 دقیقه ظهر بیش از 200 عکاس بومی و غیر بومی که ثبت نام اولیه را انجام داده بودند در دبیرخانه فیروزه  ثبت نام حضوری خود را کامل می کنند.

عکاسانی که در دوره های قبلی در جشنواره شرکت کرده بودند، از این جشنواره خاطرات خوبی در ذهن دارند و در این دوره نیز ثبت نام کرده و عکاسی خواهند کرد.

 

حمید رضا بازگشا متولد سال 1358 است و عکاسی حرفه ای را از سال 1379 شروع کرده است.وی در اولین دوره جشنواره سراسری عکس فیروزه در بخش بازار مقام دوم را به دست آورد. وی برگزاری این جشنواره را سبب پویایی و رشد عکاسی در استان و حتی در کشور می داند و می گوید: جشنواره فیروزه توانسته است عکاسان حرفه ای و قدری را از سراسر کشور کنار یکدیگر جمع کند و همین امر باعث تعامل و تبادل نظر میان عکاسان و در نهایت باعث ارتقای سطح کیفی هنر عکاسی می شود.

بازگشا عکاسی زنده را از محاسن این جشنواره می داند.این عکاس تبریزی می گوید: در طول جشنواره همه در یک محدوده زمانی و در مکان های تعیین شده به عکاسی می پردازند و می توان گفت که همه به المان های بصری موجود در فضای شهر دسترسی دارند و همین امر سبب می شود که دیگر جای هیچ شبهه ای باقی نماند.

حمیدرضا بازگشا معتقد است که مسئولان برگزاری جشنواره باید زیر ساخت های بین المللی شدن آن را ایجاد کنند چرا که فیروزه پتانسیل این امر را دارد و تنها نیازمند یک نگاه کلان است.

ابراهیم سیسان 6 سال است که به طور حرفه ای عکاسی را شروع کرده است.وی متولد سال 1351 است و  از شهر تهران در دومین جشنواره سراسری عکس فیروزه شرکت کرد و در بخش عکس سیاه و سفید مقام دوم را کسب کرد. وی می گوید: جشنواره عکس فیروزه اقدام مثبتی است که بر خلاف اکثر جشنواره های فرهنگی و هنری توانسته استمرار خود را حفظ کند و هر سال نیز بهتر از سال قبل برگزار می شود. سیسان معتقد است که این جشنواره روح تازه ای به هنر عکاسی بخشیده و توانسته یک رقابت جذاب و مناسب را ایجاد کند. وی می گوید: بخش بندی موضوعات که در سومین دوره جشنواره اعمال شده است بسیار مثبت بوده و رقابت را جدی تر و تخصصی تر  می کند.

 سیسان در سومین دوره جشنواره سراسری عکس فیروزه نیز شرکت نموده و امیدوار است که امسال نیز این جشنوراه به نحو احسن برگزار شود.

نازنین طباطبایی عکاس جوانی است که از سال 86 عکاسی حرفه ای را شروع کرده است و دومین جشنواره سراسری عکس فیروزه در بخش عکس رنگی مقام دوم را کسب کرده است. وی معتقد است که سطح برگزاری جشنواره فیروزه در سطح جهانی و استاندارد برگزار می شود و می گوید: از انتخاب داوران تا نوع پذیرایی و مهمان نوازی دوستان همه و همه در سطح بالا و مناسبی بود. وی می گوید: رقابتی که در جشنواره فیروزه صورت می گیرد یک رقابت جذاب و سالم است.

طباطبایی در سومین جشنواره عکس فیروزه شرکت کرده و امیدوار است این برنامه امسال هم به خوبی گذشته برگزار شود و استمرار داشته باشد.

علیرضا وحید متولد سال 1360 است و از سال 83 عکاسی می کند و در دومین جشنواره عکس فیروزه جایزه ویژه استاد شفاییه را به خود اختصاص داده است. این عکاس تبریزی معتقد است که جشنواره فیروزه مردم را با هنر وعکاسی بیشتر آشنا می کند و فرصت مناسبی برای شناساندن تبریز است. وحید چاپ کتاب عکس های دومین جشنواره فیروزه و برپایی نمایشگاه ها را از اقدامات ارزنده می داند و امیدوار است که از این طریق عکس و هنر عکاسی ماندگار شود.

نوید جدیدالاسلام از عکاسان جوان تبریزی است که از کودکی با هنر عکاسی آشناست و از سال 85 عکاسی را به طور حرفه ای شروع کرده است و در دومین جشنواره عکس فیروزه در بخش عکس رنگی مقام چهارم را به دست آورد. وی می گوید: در این جشنواره  عکاسان از شهرها و استان های مختلف به شهر تبریز می آیند و با فرهنگ و فضای تبریز آشنا می شوند و در بازگشت می توانند نمایندگان اشاعه فرهنگ آذربایجان و تبریز باشند از طرف دیگر این جشنواره می تواند عکاسان جوان را به تحرک و فعالیت بیشتر وا می دارد. جدیدالاسلام برگزاری کارگاه های آموزشی جنبی و ایجاد وبسایت را از راه های بهبود برگزاری جشنواره می داند.

جمشید فرجوند فردا در تمام دوره های جشنواره فیروزه شرکت کرده است و از شهر بیجار آمده است. وی 48 ساله است و 15 سال است که عکاسی می کند و جشنواره فیروزه را موثرترین جشنواره ای که تا کنون در ایران برگزار شده می داند و ابراز امیدواری می کند که تولد 100 سالگی اش جشن گرفته شود. وی می گوید: این جشنواره بر روی  جامعه عکاسی ایران تاثیر گذاشته است و حتی من می بینم که در شهر 40 هزار نفری بسیارس پیگیر برگزاری آن هستند.

شاهرخ حیدری در دومین جشنواره سراسری عکس فیروزه در بخش رنگی مقام چهارم را به دست آورد. وی متولد سال 1357 است و از سال 1379 به عکاسی حرفه ای مشغول است. از اهواز آمده است. وی معتقد است که جشنواره عکس فیروزه ساختار تجربه گرا دارد و عکاسان با کسب تجربه در این مسابقه به خلاقیت می رشند و تمرینی برای عکاسی بهتر است و می گوید: شناختن عکاسان مختلف از شهرهای مختلف باعث رشد و پیشرفت حرفه عکاسی   می شود. حیدری داشتن وب سایت فعال، بولتن خبری اینترنتی و دبیر خانه دائمی را باعث پیشرفت جشنواره در حد جشنواره های بین المللی می داند. وی می گوید: جشنواره فیروزه اگر بتواند با شناسایی عکاسان روی تخصص آنها سرمایه گذاری کرده و برای عکاسان موضوع پروژه تعیین کند، می تواند بهره وری بیشتری داشته باشد.

محترم صدرالذاکرین متولد سال 1333 است و از سال 86 عکاسی می کند. مجموعه عکس «نگاه» وی در یازدهمین دوره جشنواره دو سالانه عکس ایران انتخاب شده و عکس «شب های روشن» او نیز در دو جشنواره آمریکا و ایتالیا برگزیده و به نمایشگاه راه یافته است.

صدرالذاکرین جشنواره فیروزه را موقعیتی فوق العاده برای آشنایی عکاسان با هم و نقد عکس و استفاده از کارگاه های آموزشی می داند و می گوید: تعامل با عکاسان شهرهای مختلف برای بهبود نوع عکس گرفتن عکاس بسیار موثر است. وی می گوید: با تغییر موقعیت جغرافیایی بدون شک نوع نگاه عکاس نیز به محیط تغییر می کند و همین امر باعث به دست آوردن تجربیات بسیار در زمینه عکاسی می شود.

وی معتقد است مقام آوردن در جشنواره اهمیتی ندارد بلکه اندوخته هایی که به دست می آید مهم است.

 

در جمع هنرمندانی که مهمان فیروزه هستند عکاسانی حضور دارند که برای اولین بار در جشنواره شرکت     می کنند و فضای جشنواره برایشان تازگی دارد.

 

حنانه نیکرزم خردسال ترین شرکت کننده جشنواره فیروزه است. متولد سال 1377، یعنی12 ساله است و به گفته مادرش از وقتی که توانسته دوربین را در دست بگیرد عکاسی می کند. حنانه استرس دارد و می گوید: همه شرکت کننده ها خیلی از من بزرگتر هستند و نمی دانم که چطور باید عکس بگیرم. وی معتقد است که جشنواره فیروزه استعدادهای جدید را کشف می کند و باعث شکوفایی آن می شود.

امیر مینابیان متولد 1363 است. عکاسی را از سال 1380 عکاسی حرفه ای را شروع کرده است. از بندر عباس آمده و اولین دوره ای است که در جشنواره سراسری عکس فیروزه شرکت می کند.از طریق دوستانش از برگزاری جشنواره با خبر شده است.وی در مورد جشنواره فیروزه می گوید: شرکت در این جشنوراه علاوه بر اینکه عکاسان را در یک فضای رقابتی قرار می دهد، از طرفی هم می تواند پلی برای آشنایی با عکاسان شهرهای دیگر باشد و همین آشنایی و فضای ایجاد شده محرکی برای به روز شدن و عاملی برای سنجش پیشرفت حرفه عکاسی از هر سال به سال دیگر خواهد بود.

مینابیان جزو عکاسان برگزیده از سوی هیئت انتخاب جشنواره فیروزه است و امیدوار است که بتواند در یک فضای رقابتی سالم پرداخته و موفق نیز بشود.

مجید شقایی فلاح نیز برای بار اول است که در جشنواره سراسری عکس فیروزه شرکت می کند. متولد سال 1365 است و از سال 81 عکاسی می کند. وی نمی تواند با جشنواره هایی که با محدودیت زمانی برگزار می شوند ارتباط برقرار کند و می گوید: تفکرات هنری یک هنرمند در طول زمان است که شکل می گیرد و اگر بخواهد حرف خود را بزند نیازمند زمان است و محدودیت زمانی آزادی عمل عکاس را می گیرد اما این نوع جشنواره ها می توانند به عنوان یک پدیده بسیار قابل توجه بوده و در آن عکاسان می توانند به عنوان تکنسین وقایع را ثبت کنند. شقایی جشنواره فیروزه را برای ارتقای تکنیک عکاسی موثر ارزیابی می کند.

لیلا آبادی متولد سال 1361 است و 5 سال است که عکاسی می کند. در شهر تبریز دانشجو است و به عنوان عکاس بوم در جشنواره شرکت کرده است.در دوره های قبلی به دلیل عدم تکمیل پرونده اش نتوانسته است در جشنواره شرکت کند و از این بابت متاسف است. وی می گوید: جشنواره فیروزه برای شناساندن زیبایی های شهر تبریز بسیار مفید و موثر است و شناساندن تبریز از طرفی برای تبریز و از طرف دیگر نیز برای خود عکاسان خوب است. لیلا آبادی جشنواره عکس فیروزه را بستری برای عکاسان می داند که می توانند خود و هنر و حرفه خود را در آن محک بزنند.

سونیا حکمتی متولد سال 1369 است. یک سال است که عکاسی را شروع کرده و طبیعتا سومین جشنواره سراسری عکس فیروزه برای او اولین دوره است. وی برگزاری و استمرار این جشنواره را فرصت مناسبی برای مقایسه خود با دیگر عکاسان از دیگر شهرها می داند و می گوید: این نوع جشنواره ها دید عکاس را باز می کنند و مشوقی برای به روز بودن به حساب می آید.وی امیدوار است که سال های بعد نیز جشنواره فیروزه با اطلاع رسانی بهتر برگزار شود تا راهی برای پیشرفت  هر چه بیشتر هنر عکاسی باز شود.

مهرداد عباسزاده مجسمه ساز است. وی عکاسی را لازمه هنر خود می داند و می گوید: من حدود 4 سال است که به طور حرفه ای عکاسی می کنم و معتقدم که برگزاری جشنواره عکس فیروزه، هنر عکاسی را پا بر جا نگه داشته و بزرگترین نعمتی است که در اختیار هنرمندان قرار می گیرد و  به نظر من همه باید از این فرصت طلایی نهایت استفاده را داشته باشند چرا که در حال حاضر این جشنواره تنها جشنواره سراسری است که در کشور ما برگزار شده واستمرار داشته است.وی می گوید: جشنواره مکانی برای آشنا شدن عکاسان شهرهای مختلف با یکدیگر و بستری برای محک هنر عکاسی است و از طرفی نیز فرصتی است که از زیبایی های تبریز عکس های خوبی گرفته شود و این شهر کهن به این وسیله معرفی شود.

سحر بهبودی متولد سال 1361 و اهل سنندج است.اولین دوره ای است که در جشنواره شرکت می کند و به عنوان شرکت کننده بومی ثبت نام کرده است.وی چند ماهی است که عکاسی حرفه ای را شروع کرده است. جشنواره عکس فیروزه به نظر وی ایده جالبی است و همین که عکس ها در یک تایم مشخص به صورت فشرده گرفته می شوند و بلافاصله داوری می شوند یک حسن بزرگ به حساب می آید.وی می گوید: برگزاری چنین جشنواره هایی باعث ایجاد انگیزه میان عکاسان می شود و نگاه مسئولان را نسبت به عکس و عکاسی تغییر    می دهد و شاید بتوان تاثیر این جشنواره و عکس های آن را بر روی فضاهای شهری شهر تبریز مشاهده کرد.

ملیحه محمد خانلو متولد سال 1355 و از سال 83 عکاسی می کند.وی از اهالی شهر تبریز است و جشنواره فیروزه را فرصت خوبی برای شناخته شدن آذربایجان و آشنا شدن هموطنان غیر آذری با آذربایجان و شهر تبریز می داند. وی می گوید: این جشنواره به نظر من قدم خوبی برای جذب جوانان به سمت هنر عکاسی و همچنین آشنایی عکاسان با یکدیگر است و سبب پویایی عکاسی می شود.

***

دور روز عکاسی زنده 300 عکاس بومی و غیر بومی در سطح شهر، رنگ و بوی دیگری به تبریز بخشید. روزهای گرم تابستان را سرشار کرد از جنب وجوش و تکاپوی یک رقابت. در تمام کوچه ها و خیابان های شهر دست کم یک عکاس را می دیدی که شهر و شهروندان را با دقتی بیش از پیش از نظر می گذارند تا اتفاقی را ثبت کند که در ماراتن عکاسی برنده باشد.

پس از دو روز آثار برای داوری به دبیرخانه تحویل داده شد.265 عکاس، DVD منطبق با شیوه ارائه آثار در فراخوان جشنواره را تحویل دادند. 915 قطعه عکس در بخش چهره شهر، 861 قطعه عکس در بخش پرتره محیطی و 850 قطعه عکس نیز در بخش معماری گرفته شده بود که از این تعداد 31 قطعه عکس در بخش معماری، 44 قطعه عکس در بخش چهره شهر و 7 پوشه 4 عکسی در بخش پرتره محیطی به مرحله داوری راه یافتند.

روز دوشنبه 4 مرداد ماه ساعت 7 و 30 دقیقه صبح، عکاسان از مقابل هتل ها برای رفتن به روستای توریستی کندوان آماده هستند. کندوان برای کسانی که برای اولین بار آن را می دیدند چنان جذابیتی داشت که انگار خستگی این دو روز فعالیت و عکاسی نفس گیر بدر شد. حدود 150 نفر از عکاسان فیروزه از قسمت های مختلف روستا دیدن کردند و همه پس از یک سفر یک روزه برای اختتامیه آماده شدند.

اعضای هیئت داوران پس از حدود 20 ساعت داوری و تشکیل جلسه روز 5 مرداد ماه در مراسم اختتامیه نتایج را اعلام کردند: در بخش معماری امیر عنایتی، میعاد آخی، جلال شمس آذران و مریم فطورچیان به ترتیب رتبه های اول تا چهارم را کسب نمودند.

همچنین در بخش چهره شهر سید محمد صادق حسینی، صمد قربان زاده، نیما دیماری و محسن زین العابدینی بعنوان نفرات اول تا چهارم انتخاب شدند.

گفتنی است در بخش پرتره محیطی ( بخش ویژه ) هیئت داوران سومین جشنواره سراسری عکس فیروزه هیچ کدام از آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره را حایز دریافت جایزه ویژه استاد هادی شفائیه ندانسته و آثار محمد هادیان، مریم وحید زاده، سروش جوادیان، امید گرشاسبی، علی سراج همدانی، محمد ادیبی و سونیا حکمتی شایسته تقدیر شناخته شدند و بدین ترتیب سومین جشنواره سراسری عکس فیروزه نیز پایان یافت و عکاسان زیادی از 20 استان کشور با کوله باری از خاطره و تجربه از تبریز به شهر خود بازگشتند. یکبار دیگر امیدمان رنگ گرفت که سال های آینده نیز جشنواره عکس فیروزه بهتر از سال های قبل و شاید حتی به صورت بین المللی برگزار شود.به امید آن روز.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز
نوشته شده در   سه شنبه 5 مرداد 1389  ساعت  14:18   توسط   مدیر سایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز    تعداد بازدید  1247
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :