لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 8 مهر 1398     |     کد : 5444

پژوهشگر حوزه دفاع مقدس:

«ساده‌رنگ» اثری قابل‌تامل در تاریخ‌نگاری دفاع مقدس است

نویسنده و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس که در تدوین بسیاری از کتاب های خاطره و تاریخ شفاهی این مقطع از تاریخ نقشی ارزنده داشته است، با باین اینکه «ساده‌رنگ» را اثری قابل‌تامل در حوزه تاریخ‌نگاری فرهنگی دفاع مقدس توصیف کرد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان، موسی غیور، در نشست ماهانه «یک‌ماه، یک‌کتاب» سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز، با بررسی ویژگی‌های کلی کتاب «ساده‌رنگ» گفت: پرداخت به روایت‌های دفاع‌مقدس، یکی از کارهای مهمی بود که مورد غفلت واقع شده بود و این اثر توانسته به نوبه خود، گام ارزنده‌ای برای جبران این جای خالی بردارد.
وی افزود: طراحی جلد و قطع کتاب ساده‌رنگ، به گونه‌ای است که مطالعه آن را سخت می‌کند؛ همچنین فونت و سایز کتاب نیز به نظر می‌رسد پایین‌تر از استاندارهای لازم است.
غیور ادامه داد: یک ویژگی که می توانست به کتاب اعتبار و قوت بیشتری ببخشد، یکدست‌بودن روایت‌ها بود که این ویژگی، در این کتاب به دلیل پارگی در روایت‌ها، فاصله میان رخدادها و نیز نگارش جسته‌وگریخته اتفاقات، آسیب دیده است.
این نویسنده، دلیل این امر را فاصله روای با زمان وقوع حوادث عنوان کرد و افزود: طبیعی است که این فاصله، مانع از آن می‌شود که راوی جزییات خاطرات و مهم‌تر از آن، رخدادهای حادث‌شده، در ذهن تداعی شود.
غیور با بیان اینکه این موضوع می‌توانست با روان‌سازی، شکل بهتری به اثر دهد، افزود: از سویی دیگر روایت خاص اثر که در آن "ترکی نوشتن" موج می زند، به باور من یکی از ویژگی های اثر است و می تواند در مقام یک امتیاز قلمداد شود و جذابیت خاصی به اثر بخشیده است.


آلبوم تصاویر«ساده‌رنگ» اثری قابل‌تامل در تاریخ‌نگاری دفاع مقدس است
عکسی برای این آلبوم ثبت نشده است.
مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز