لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 4 مهر 1398     |     کد : 5437

اکران تنگه ابوقریب همزمان با هفته دفاع مقدس

به همت سازمان فرنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز و انجمن سینماگران استان، فیلم تحسین شده تنگه ابوقریب همزمان با هفته دفاع مقدس در تبریز اکران و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی، این برنامه که با استقبال پرشور شهروندان تبریزی همراه بود، در محل سینما تک مجتمع سینمایی 22 بهمن تبریز برگزار و به زمینه ای برای بررسی سینمای دفاع مقدس در سالهای اخیر تبدیل شد.
علی‌اکبر افتخاری، متنقد سینمایی شناخته شده شهر نیز به عنوان کارشناس در خاتمه اکران فیلم به گفتگو در این خصوص و پاسخ به سوالات حضار پرداخت و توضیحاتی در رابطه با اهمیت تمرکز بر این حوزه ارائه نمود.
سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز در مدت هفته دفاع مقدس از توان خود برای پوشش حوزه های مختلف مرتبط با این موضوع بهره گرفته و با همراهی اقشار مختلف شهروندان و هنرمندان شهر به خدمت رسانی در این خصوص می پردازد.
گفتنی است «تنگه ابوقریب»  نام عملیاتی است که در روزهای پایانی جنگ تحمیلی علیه ایران آغاز شد. در آن روزگار زمانی که رزمندگان گردان عمار در حال آماده شدن برای رفتن به مرخصی بودند، به یکباره خبر رسید که دشمن به تنگه ابوقریب حمله کرده ( این محل در نزدیکی دشت عباس و جاده اندیمشک- دهلران قرار دارد ). از این رو رزمندگان به این منطقه اعزام شدند و با کمترین امکانات از جمله آب و غذا، به دفاع از مرز و میهن پرداختند و باعث عقب راندن دشمن شدند. در این عملیات بیش از 50 رزمنده شهید شدند، حتی گفته می شود تعدادی از آنان بر اثر تشنگی جان خود را از دست دادند. این عملیات مهم آخرین عملیات دوران دفاع مقدس در کشورمان بود و پس از آن با پذیرش قطعنامه 598 جنگ به پایان رسید.فیلم « تنگه ابوقریب » نیز درباره این عملیات می باشد.
مهمترین نقطه قوت فیلم « تنگه ابوقریب » استفاده از تکنیک های متنوع سینمایی و تصویربرداری مربوط صحنه های جنگ می باشد که بهرام توکلی به خوبی از پس انجام آن برآمده است. البته در این بخش گاهی می توان استفاده افراطی از تکنیک هایی نظیر دوربین روی دست را شاهد بود اما این موارد چندان در تصویر آزار دهنده به نظر نمی رسند.
سکانس های طولانی بدون کات که به جنگ و ویرانی های آن می پردازد، از نقاط قوت فیلم بهرام توکلی محسوب می شوند و بطور کلی می توان گفت تنگه ابوقریب در بخش های فنی یکی از کامل ترین آثاری است که درباره دفاع مقدس ساخته شده است. پیشرفت های تکنیکی اثر قابل تحسین و تماشایی هستند و حالا می توان جنگ را واقعی تر از هر زمان دیگری در سینمای ایران یافت.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز