لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 27 مرداد 1398     |     کد : 5414

تندرستی شهروندان، زمینه ساز توسعه اجتماعی شهر

همه ما بارها جمله «عقل سالم در بدن سالم است» را شنیده ایم. تعمیم این مقوله در سطح شهر، می تواند نگاهی باشد که «شهر سالم در گرو شهروند سالم است» را مورد تاکید قرار می دهد.

شهرداری، به عنوان رکن اصلی مدیریت شهر یکی از نهادهای دخیل و اثرگذار بر فضای سلامت شهروندان است؛ اقدامی که با هدف توسعه نشاط و تندرستی شهروندان از راهکار گسترش دامنه های ورزش شهروندی می تواند محقق شود.
فعالیت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز با تمرکز بر این هدف، در مدت تابستان منجر به اجرای برنامه های متنوع ورزش همگانی شده و به شکلی تصاعدی شاهد حضور اقشار مختلف شهروندان در این برنامه ها هستیم.

 


نشاط شهروندان، مایه زندگی شهر
مهندس ایرج شهین باهر، شهردار کلانشهر تبریز با اشاره به اهمیت توسعه نشاط شهروندی به عنوان زمینه ساز سلامت شهر و شهروندان، گفت: یکی از موارد مورد تاکید شهرداری تبریز، توجه به ورزش همگانی و ایجاد نشاط اجتماعی در میان اقشار مختلف شهروندان است و ما با اجرای برنامه های مختلف ورزش همگانی تلاش داریم تا این نوع ورزش را در شهر تبریز بیش از پیش گسترش دهیم.
وی ضمن اشاره به تلاشهای صورت گرفته در این راستا گفت: برنامه های مختلفی در بخش همگانی و عمومی توسط خانواده بزرگ شهرداری تبریز اجرا شده و به همت بخشهای مرتبط این مجموعه همچون سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی از استمرار این روند حمایت می شود.
شهین باهر با اشاره به اهمیت فراگیر شدن ورزش در سطح شهر می گوید: حمایت از این ورزش در کنار حمایت از استعدادهای ورزشی زمینه ساز توجه هرچ ه بیشتر شهروندان و دسترسی بیشتر به امکنات مورد نیاز است.
به گفته شهردار تبریز، شهرمان سرشار از استعدادهای ورزشی است و از این رو ما از ورزش پایه و استعدادها که قهرمانان آینده شهرمان هستند، حمایت می کنیم.
گسترش ورزش همگانی، خواست شهروندان است
در همین راستا حجت الاسلام قدوسی نیز با اشاره به تحولات صورت گرفته در ادغام دو نهاد فرهنگی و ورزشی خانواده بزرگ شهرداری تبریز، افزایش تمرکز و ایجاد ارتباط میان این دو حوزه را از اتفاقات خوبی دانست که به لطف نگاه توسعه محور در شهرداری صورت پذیرفته است.
به گفته سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، توجه مردم به برنامه های دوچرخه سواری و پیاده روی همگانی، نشان دهنده نیاز روز افزون شهر به تلاشهایی در جهت سلامت شهر و شهروندان است و از این رو در قالب برنامه های مناسبتی متنوع، این اقدام را پیگیری خواهیم نمود.
وی افزود: در برنامه های تابستانی این سازمان، خواست و نیاز شهروندان را با برنامه های مختلف محک زدیم و در نهایت کاملا مشخص است که اقدامات جمعی با محوریت تندرستی تا چه حد مورد توجه و علاقه شهرندان قرار داردو
قدوسی ضمن قدردانی از حمایت همه جانبه شهرداری تبریز از چنین برنامه هایی، ابراز امیدواری نمود با مشارکت شهروندان و ارائه نظرات و پیشنهادهای ایشان که صاحبان اصلی این اقدامات هستند، تلاش این نهاد خدمت رسان با اثربخشی و گستردگی بیشتری صورت پذیرد.نیازمند توجه به سلامت و ورزش هستیم
همچنین دکتر سعید نیکوخصلت که پای ثابت تمام برنامه های ورزش همگانی سازمان است، در حاشیه یکی از این همایشها گفت: در ماههای اخیر شاهد استقبال پرشور اقشار مختلف همشهریان در رده‌های مختلف سنی از همایشهای ورزشی بودیم و این مساله نشان دهنده نیاز شهر به اقدامات و برنامه هایی اینچنین است.
عضو ورزشکار شورای شهر تبریز افزود: اگر برای یکدیگر شادی بخواهیم و برای آن تلاش کنیم، شادی و نشاط در جامعه بیشتر می‌شود. در واقع هر چقدر برای شادی دیگران تلاش کنیم، خودمان نیز شادتر از قبل خواهیم بود.
وی با اشاره به لزوم توسعه زیرساخت‌های لازم برای دوچرخه‌سواری و دومیدانی گفت: در بخشهایی از شهر شاهد توجه به این مساله هستیم و استقبال شهروندان از این فضاها و امکانات نشانه ای برای برنامه ریزان و خادمان شهر است تا تلاش کنیم و پیاده راه‌ها و مسیرهای دوچرخه‌سواری و پیاده روی ایمن را توسعه داده و ضمن استفاده از اتوبوس‌های برقی، شهر را الکترونیکی کنیم.
نیکوخصلت از چند برابر شدن شرکت کنندگان در همایش های ورزش همگانی در مدت تابستان تمجید کرد و گفت: مردم به این اقدامات علاقه مند هستند و ما در قالب شورای شهر و بخشهای اجرایی شهرداری همچون سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری با تمام توان در راستای این هدف گام برمی داریم.شهری سالم با یاری ورزش و نشاط
با عنایت به اهمیت توسعه ورزش در سطح شهر، دکتر شهرام دبیری رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز هم توجه به سلامت جامعه و ایجاد نشاط در بین تمام اقشار جامعه را از اهداف شهرداری و شورای شهر برشمرد و برگزاری مستمر برنامه‌های ورزش همگانی را در همین راستا معرفی نمود
وی ضمن قدردانی از مسئولان و کارکنان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز و نیروی انتظامی، ابراز امیدواری نمود به شکل منظم و هر هفته شاهد چنین برنامه‌هایی برای پیاده‌روی، کوهنوردی، دوچرخه‌سواری و مانند این‌ها برای حضور اقشار مختلف شهروندان بخصوص جوانان باشیم.
دبیری گفت: شورای اسلامی شهر تبریز با تمام توان در کنار این اقدامات ایستاده و تلاشمان را در این راستا انجام می‌دهیم و امیدواریم شاهد افزایش مشارکت عمومی و جلب نظر و رضایت شهروندان محترم باشیم و در نهایت شهرمان مملو از شهروندانی سالم و تندرست باشد.
توجه و تمرکز بر فراگیر شدن اقدامات مرتبط با حوزه ورزش همگانی، همراه با داشتن برنامه ریزی دقیق می تواند به توسعه دامنه های سلامت شهروندی و ارتقای شادی و تندرستی در شهر یاری رساند و شهرداری کلانشهر تبریز به همراه شورای اسلامی شهر و بازوی اجرایی این مجموعه یعنی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز پیگیر ارائه خدمات متنوع در این بخش هستند.


گزارش: فرینوش اکبززاده


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز