لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 3 فروردين 1398     |     کد : 5256

ستارگان آسمان هنر:

استاد بهزاد پروین قدس / تصویرگر آتش

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است. ستارگانی که شاید در تبریز متولد نشده باشند، اما پایه های دانش و ریشه های خردمندی شان در این دیار شکل گرفته و عمری را به خدمت علم و دانایی گذرانده اند.
استاد بهزاد پروین قدس، در سومین روز از فروردین ماه 1343 در تبریز دیده به جهان گشود.
تحصیلات ابتدایی را در دبستان باغمیشه و دوره راهنمایی را در مدرسه فیوضات (پل سنگی) و فرمانفرمانیان (ششگلان) و شاه حسین ولی(پل سنگی) سپری کرد و به شکلی جدی وارد فعالیتهای هنری شد.
بهزاد پروین قدس از همان روزهای نوجوانی علاقه وافری به نقاشی و عکاسی داشت و این علاقه موجب شد در آغازین روزهای انقلاب اسلامی با کلیشه، عکس حضرت امام را طراحی و چاپ کند و در شعارنویسی و پخش اعلامیه و حضور در سخنرانی ها از جمله پای منبر شهید محراب قاضی طباطبایی و شرکت در راهپیمائی ها نقشی ایفا کرد.
با آغاز جنگ تحمیلی، وقتی ایشان فقط 17 سال داشتند، در سال 1360 عازم مناطق جنگی شد و این روزها را هم از دریچه هنر نگاه کرد. بهزاد پروین قدس مشهور به «چشم انقلاب» ازجمله هنرمندان تاثیرگذار این عرصه است. وی به عنوان عکاس برجسته دفاع مقدس، افتخار پنج بار مجروحیت در دوران دفاع مقدس را بر سینه دارد و امروز همچون گنجینه ای ارزشمند از دفاع مقدس، معرف خاطرات ناگفته بسیاری است.
نماشگاههای آثار وی به جز در ایران، در ترکیه، لبنان، سوریه، آذربایجان نیز برپا شده اند؛ همچنین تا امروز بیش از ۲۰ مستند هم درباره تفحص و‌ رجعت شهدا تهیه کرده اند که از شبکه‌های مختلف پخش شده و مورد استقبال مردم نیز واقع شده.
این هنرمند محجوب و پرتلاش، هنوز دست از فعالیت برنداشته و در قالب موسسه فرهنگی‌ اش مشغول به‌کار است. به گفته خودش، هیچ نمی خواهد جز این‌که مسئولان کمک کنند، اسناد و مدارک با ارزش دوران جنگ حفظ شود.
عمر با برکت استاد بهزاد پروین قدس، همواره با هنرمندی و حفظ اسنادی از تاریخ و فراز و نشیب های کشور در سالهای آتش و خون همراه بوده است.
سایه شان بر سر فرهنگ و اندیشه کشورمان، مستدام...


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز